Redningsmenn sier nei til nattens forhandlingsforslag
Forhandlingsleder, Lars Petter Larsen, sier arbeidsgivers tilbud var for langt unna ansattes krav, noe som førte til at et overveldende flertall av medlemmene stemte nei til forslaget som ble lagt frem av arbeidsgiver.
– Svaret redningsmenn i Norsk Luftambulanse har gitt til egen ledelse er tydelig: Tilbudet fra arbeidsgiver er for dårlig, og de må komme tilbake med et bedre forslag til løsning. Kommer arbeidsgiver tilbake med et bedre tilbud kan streik unngås, sier Larsen.
Streik i Norsk Luftambulanse fra søndag
Han sier reglene er slik at det etter en uravstemning må sendes et nytt varsel om plassfratredelse med fire dagers frist før streik kan iverksettes.
– Alt tilsier at vi vil være i streik om fire dager, noe som i praksis betyr søndag morgen, sier Larsen.
Larsen sier ledelsen i Norsk Luftambulanse la for stort press på redningsmennene.
– Arbeidsgiver var kun villig til å gi rammen i fjorårets frontfagsoppgjør, og har ikke kommet oss i møte på noen av kravene om økt kompensasjon for kompetanse, fagansvar og nødvendig vedlikeholdstrening, sier Larsen.
Eventuelle konsekvenser ved streik
Larsen sier streiken ikke vil ramme luftambulanse- og redningsoppdrag.
– Streiken vil imidlertid medføre at luftambulansehelikopteret som Stiftelsen Norsk Luftambulanse har planer om å bruke under World Cup i alpint på Kvitfjell, vil fra søndag morgen ikke bli bemannet med redningsmann. All aktivitet som ikke berører luftambulanseoppdrag vil bli satt på vent under streiken, noe som også inkluderer simulatortrening, sier han.
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Oljefondet, regjeringen og organisasjonslivet samles for å stake ut Norges klimakurs7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Hvordan kan Norge bli et lavutslippssamfunn? Under Klimakonferansen 2025 vil blant andre Oljefondet, statssekretær Astrid Hoem og ledende klimaforskere sette søkelyset på alt fra finansiell klimarisiko til personlige forbruksmønstre.
NPL: Trygghet må løftes som en kjerneverdi29.9.2025 14:39:41 CEST | Pressemelding
Politiet mangler kapasitet til å håndtere både daglige oppgaver og nye trusler samtidig. Nå kreves det politisk vilje og reell handlekraft – og tiden er knapp. Det mener Kjetil Ravlo, forbundsleder i Norges Politilederlag i Parat.
Parat får gjennomslag for nytt etterforskningsstudium26.9.2025 09:56:50 CEST | Aktuelt
Politihøgskolen lanserer et nytt årsstudium i etterforskning. Målet er å styrke fagfeltet og åpne for at kandidater med annen akademisk bakgrunn kan bidra til å løse politiets behov for flere etterforskere.
Enighet i meklingen – streik avverget på Stortinget26.8.2025 02:40:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling på overtid natt til tirsdag 26. august ble Parat og arbeidsgiver på Stortinget enige om årets lønnsoppgjør. Dermed unngås streik.
Mekling for Stortingets ansatte starter mandag25.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 25. august møtes partene hos Riksmekleren etter at lønnsoppgjøret for Stortingets ansatte endte i brudd tidligere i sommer. Dersom partene ikke kommer til enighet, blir det streik fra tirsdag morgen 26. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom