Priv til red. Slik ble politikerne lurt for 8.2 milliarder avgiftskroner på bil
Akkurat nå er bilavgiftene i det blå. Gjennom flere år har de gått ned, men nå kan det snu.
Første januar 2019 kommer en gavepakke til politikerne som ønsker å ta inn mer i bilavgifter: De nye målemetodene for bilenes utslipp. Dette vil kunne sende avgiftene på nye fossilbiler i været, siden avgiftene er basert på utslippstallene. Økningen kan bli på 80 000 kroner på helt vanlige familiebiler.
Gjennom lang tid har NAF avkrevd svar om hva Høyre, Venstre og Frp har tenkt å gjøre: hvordan vil de forhindre at de nye målemetodene slår ned som en bombe? De må bli enige med Krf, men hvor står egentlig de?
Velkommen til en forsmak på det som blir en heftig debatt under statsbudsjettforhandlingene i høst: hvor går bilavgiftene?
Ingunn Handagard, kommunikasjonsrådgiver i NAF, er tilstede og tilgjengelig for kommentarer vedrørende arrangementet.
Tid: Onsdag 13.00 – 14.00
Arrangører: NAF
Deltakere:
- Kjell Ingolf Ropstad (KrF) er fra Aust Agder og medlem av Stortingets finanskomité
- Svein Roald Hansen (Ap) fra Stortingets transportkomité
- Unni Berge (SV)
- Åshild Bruun-Gundersen (Frp) som sitter på Stortinget for Frp og Aust-Agder
- Kjell Werner Johnsen, Transportøkonomisk institutt.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder
Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Flere opplever hyppige forsinkelser på buss, tog og bane15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er nå flere som opplever at kollektivtransporten er forsinket nesten hver dag, sammenliknet med i 2021. – De som tar toget opplever den aller største økningen i forsinkelser, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF advarer: - Nå øker viltfaren langs veiene12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Flere enn en av fire er bekymret for å kjøre på vilt på sin hverdagsreise. Høsten er høysesong for viltpåkjørsler, ifølge NAF.
Andreas Haaland-Carlsen blir ny redaktør i Motor10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
– Jobben som redaktør i Motor kombinerer lagbygging, produktutvikling, journalistikk og ledelse. Det syns jeg er kjempespennende, sier Haaland-Carlsen. Haaland-Carlsen har bred redaksjonell erfaring fra Drammens Tidende, Egmont Publishing, Aller X og Dagsavisen. Han starter i Motor i oktober.
NAF advarer mot klimaavgiftssjokk på bensin og diesel4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF mener andre avgifter må kuttes for å sikre at de nye klimakvotene på bensin og diesel ikke fører til høyere priser. – Bilistene må skjermes for avgifter som sender pumpeprisen til himmels, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Bedre vedlikeholdte veier er viktigste sak i Distrikts-Norge2.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hele 60 prosent av folk som bor i distriktene vil at politikerne skal prioritere vedlikehold av veier. I byene er det bedre kollektivtransport flest etterspør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom