Priv. til red.: Marit Bjørgen døper ny redningsskøyte 6. september på Honnørbrygga i Oslo
4.9.2018 13:17:56 CEST | Redningsselskapet | Presseinvitasjon

Dagens andre hovedperson er Hans Herman Horn som redningsskøyta er kalt opp etter. Horn har donert hele fire redningsskøyter de siste 16 årene og er dermed Redningsselskapets største donator.
Den nye redningsskøyta koster drøyt 40 millioner kroner, og er bygg nummer to i Ulstein-klassen. Dette er fartøyer som kombinerer høy fart med stor slepekapasitet og ekstrem sjødyktighet.
Toppfarten er på tett opp mot 40 knop, og den vil således kunne komme raskt til unnsetning når hjelpen trengs. Skøyta er 22 meter lang og utstyrt med det siste innen moderne hjelpemidler for å kunne takle krevende redningsoppdrag i dårlig vær.
Redningsskøyta vil primært betjene kyst-, fiske- og fritidsfartøy i tillegg til å kunne yte akutt livreddende innsats. Fartøyet er konstruert for å utføre operasjoner som sleping, berging, dykkeroppdrag, brann, ambulanse og syketransport. Skøyta er utstyrt med det nyeste innen radarteknologi og har i tillegg et avansert varmesøkende kamera. Dette gjør RS «Hans Herman Horn» til et komplett redningsfartøy.
RS 168 skal i sitt første år stasjoneres i Farsund. Etter dette vil den bli flyttet til værutsatte kyststrekninger i Nord-Norge. RS 168 er finansiert gjennom Redningsselskapets byggefond.
FAKTA - RS 168 «Hans Herman Horn»
- Skroglengde: 22 meter
- Klasse: Ulstein
- Største bredde: 6,26 meter
- Dypgang: 1,2 meter
- Framdrift: Rolls-Royce Vannjet
- Motorer: To MTU, hver på på 1660 hk
- Slepekraft: 12 tonn (bollard pull)
- Toppfart: 38 knop
- Byggemateriale: Aluminium
- Arbeidsdekk med slepevinsj
- Brannkapasitet på 4 000 liter i minuttet
Hjertelig velkommen!
Nøkkelord
Kontakter
Frode PedersenKommunikasjonssjef og ansvarlig redaktør
Tel:+47 907 22 391frode.pedersen@rs.noBilder


Lenker
Om Redningsselskapet
Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne».
Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 59 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er som regel de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Totalombygget redningsskøyte døpt i Fredrikstad8.5.2026 15:12:03 CEST | Pressemelding
På frigjøringsdagen 8. mai ble redningsskøyta RS 131 «Polar Bear» døpt i Fredrikstad. Navnet peker tilbake på en av de mest vellykkede norske motstandsoperasjonene under andre verdenskrig.
Priv. til red: Totalombygget redningsskøyte døpes på frigjøringsdagen i Fredrikstad6.5.2026 09:44:02 CEST | Presseinvitasjon
PRESSEINVITASJON: Redningsselskapet inviterer pressen til dåp av en totalombygget redningsskøyte i Fredrikstad 8. mai, på frigjøringsdagen, ved minnesmerket for Operasjon Polar Bear.
10 personer druknet i april6.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
10 personer mistet livet i drukningsulykker i april, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Så langt i år har 21 personer druknet i Norge.
Nordmenn blir flinkere til å bruke vest – men er dårlige til å sjekke den30.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nesten 3 av 4 nordmenn bruker redningsvest på sjøen, men få passer på å sjekke at vesten faktisk fungerer, viser en fersk undersøkelse. – En enkel sjekk kan være forskjellen på liv eller død, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet.
Redningsselskapet åpnet 02016 for sommersesongen27.4.2026 14:18:35 CEST | Pressemelding
Redningsselskapet åpnet i dag 02016, som er assistansetelefonen for alle som ferdes på sjøen. Nytt for året er et samvirkeverktøy som skal gi raskere og mer presis hjelp langs hele kysten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
