Presseinvitasjon Arendalsuka: Seminarer om økonomi som barriere for idrettsdeltakelse og bærekraft og næringslivssamarbeid i idretten
Norges idrettsforbund er til stede under Arendalsuka. Pressen inviteres til å dekke våre to seminarer som gjennomføres på Bærekraftshuset mandag 16. august med svært dagsaktuelle temaer og relevante debattanter. Idrettspresident Berit Kjøll deltar i begge debattene.
Første tema for debatt er Økonomi som barriere for idrettsdeltakelse og hvorvidt denne utfordringen forsterkes som følge av koronapandemien.
Andre tema er bærekraft og næringslivssamarbeid i idretten. hvordan vil bærekraft påvirke samarbeid mellom næringsliv og idretten i årene fremover? Hvilke krav vil næringslivet stille til idretten, og kanskje like interessant, hvilke krav vil idretten stille sine næringslivspartnere?
Medier trenger ikke å registrere seg i forkant for å dekke NIFs seminarer på Bærekraftshuset.
Tema 1: Økonomi som barriere – hva skjer post-Korona?
Tidspunkt: Mandag 16. august kl. 13:00-14:00 på Bærekraftshuset
Norsk idretts visjon er «Idrettsglede for alle». I dag forsvinner barn og unge fra idretten på grunn av familiens økonomi. Koronapandemien har i tillegg hatt som utilsiktet konsekvens at familier har mistet arbeid, og færre barn og unge får mulighet til å delta i idrett.
For å få til en inkluderende og varm gjenåpning må vi sikre god koordinering mellom stat, kommune og idrettslag. Hvordan kan vi sikre at ordningene vi utvikler blir ubyråkratiske og ikke bidrar til ytterligere stigma for de som faller utenfor?
I panelet: Idrettspresident Berit Kjøll, stortingsrepresentant Trond Giske (AP), førstekandidat Ida Røse (KRF), medlem av regjeringens Ungdomspanel Zaineb Abdulsatar og rådgiver for ungdomsidrett og verdiarbeid, Anne Lise Lassen fra Agder Idrettskrets.
Tema 2: Bærekraft og næringslivssamarbeid i idretten
Tidspunkt: Mandag 16. august kl. 16:00-17:00 på Bærekraftshuset
Norsk næringsliv har alltid vært en sentral støttespiller til norsk idrett. Et tettere samarbeid med idretten og en bedre utnyttelse av idrettens arenaer kan bidra til å åpne nye dører til flere markeder for norsk næringsliv.
Hvordan vil bærekraft påvirke samarbeid mellom næringsliv og idretten i årene fremover? Hvilke krav vil næringslivet stille til idretten, og kanskje like interessant, hvilke krav vil idretten stille sine næringslivspartnere?
I panelet: Idrettspresident Berit Kjøll, konsernsjef i det fusjonerte Sparebank 1 Østlandet, Richard Heiberg, tidligere statssekretær og nå leder for Bærekraft og Samfunn i Grieg gruppen, Gry Larsen og salg- og markedskoordinator i Bodø Glimt, Benedicte Halvorsen.
Nøkkelord
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:91 70 93 91finn.aagaard@idrettsforbundet.noOm Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Velkommen til lansering av OL- og Paralympics-kolleksjonen!23.10.2025 13:40:10 CEST | Presseinvitasjon
Olympiatoppen inviterer pressen til visning av kleskolleksjonen til OL og Paralympics i Milano Cortina. 27 utøvere fra åtte ulike idretter stiller på catwalken for å presentere kolleksjonen fra Craft, Dale of Norway og Alfa.
Idrettsforbundet i møte med IOCs nye president22.10.2025 18:31:12 CEST | Pressemelding
I dag møtte idrettspresident Zaineb Al-Samarai og en delegasjon fra Norges idrettsforbund den nyvalgte IOC-presidenten Kirsty Coventry. Bakteppet var idrettens rolle i en stadig mer urolig verden.
Savner ekstra støtte over statsbudsjettet mot økonomiske barrierer i idretten15.10.2025 12:15:22 CEST | Pressemelding
Regjeringen viderefører ikke den høyst tiltrengte ordningen med ekstra støtte over statsbudsjettet for å bekjempe økonomiske barrierer for idrettsdeltakelse.
Barne- og ungdomstrenere opplever økt press i norsk idrett9.10.2025 13:03:30 CEST | Aktuelt
Trenerrollen i breddeidretten står under økt press fra både foreldre, utøvere og kommersielle aktører. Krav om høyere kompetanse, profesjonalitet og effektivitet utfordrer de tradisjonelle idealene om frivillighet – og reiser spørsmålet om hva man egentlig kan forvente av en breddeidrettstrener som stiller opp på dugnad.
Nøkkeltall for norsk idrett 20243.10.2025 13:34:44 CEST | Aktuelt
Nøkkeltallene for norsk idrett er nå klare. De viser blant annet en økning på nesten 50 000 aktive medlemmer. Blant barn og ungdom i alderen 6 til 17 år, er minst 51 prosent av befolkningen i hvert årskull medlem av et idrettslag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
