Polhavsavtalen trer i kraft
22.6.2021 10:36:55 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

Avtale for å hindre uregulert fiske i den internasjonale delen av Polhavet, bedre kjent som Polhavsavtalen, ble underskrevet i oktober 2018. Nå har kyststatene Canada, Danmark, Grønland, Norge, Russland og USA, og fjernfiskeaktørene EU, Island, Japan, Sør-Korea og til slutt Kina ratifisert avtalen.
– Jeg er veldig glad for at Polhavsavtalen er en realitet. Det markerer tydelig at avtalepartene tar forvaltningen av de levende marine ressursene som måtte finnes der på alvor, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Føre var-tiltak
Det meste av Polhavet ligger under kyststatene Canada, Norge, Russland, USA og Danmark på vegne av Grønland. Men sentralt i Polhavet er det et område som er internasjonalt farvann. Denne nye, regionale fiskeriforvaltningsavtalen gjelder for dette internasjonale havområdet på 2,8 millioner km2 – et område som er større enn Middelhavet.
Kyststatene og fjernfiskeaktørene EU, Island, Japan, Kina og Sør-Korea undertegnet avtalen for å hindre uregulert fiske i den internasjonale delen av Polhavet. Dette området er nå dekket av is store deler av året og det foregår ikke kommersielt fiske der. Ved en reduksjon i isdekket i tiårene fremover, kan fiske bli mulig.
– Det er beundringsverdig at så mange land har blitt enige om å ta grep før et problem har oppstått. Avtalen er et internasjonalt unikt føre var-tiltak ved at den løser et problem før det oppstår, sier Ingebrigtsen.
Varer i 16 år
Avtalen gjennomfører anerkjente forvaltningsprinsipper. Den forbyr ikke kommersielt fiske i internasjonal del av Polhavet, men forplikter partene til ikke å tillate egne fiskere å fiske her før internasjonale forvaltningstiltak er på plass. Det innebærer altså at ingen av avtalepartene kan starte fiske i Polhavet på egen hånd, uten samtykke fra de andre partene.
Nå skal partene opprette et felles program for vitenskapelig forskning og overvåking i løpet av to år, og bli enige om et regelverk for prøvefiske innen tre år.
Avtaleperioden er i utgangspunktet 16 år, med muligheter for forlengelse dersom ingen parter motsetter seg dette.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Norge vil styrke handelssamarbeidet med Canada4.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Norge og Canada står hverandre nær, og har mye til felles. I en tid preget av økende geopolitisk uro er det viktig å styrke det handelspolitiske samarbeidet. Canada tilbyr gode muligheter for norske bedrifter, og Norge er samtidig et attraktivt land for canadiske investeringer. Et tettere handelssamarbeid vil være bra for begge land, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Presseinvitasjon: Næringsministeren mottar rapport om forsyningssikkerhet3.3.2026 14:12:42 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth mottar torsdag 5. mars rapporten «Forsyning av mat og drivstoff i krise og krig – sårbarheter og mulige tiltak» fra Forsvarets forskningsinstitutt (FFI). Rapporten blir presentert av sjefsforsker Gunn Alice Birkemo ved FFI.
Priv til red.: Fiskeri- og havministeren kjem til Brønnøysund2.3.2026 13:59:37 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Brønnøysund tysdag 3. mars. Ho skal møte aktørar innan havbruk, med omvisingar og samtalar hos fleire verksemder i området, før dagen blir avslutta med eit folkemøte på kvelden.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Canada1.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth vil styrke handelssamarbeidet med Canada og besøker Toronto 1.–3. mars. Myrseth skal blant annet delta på verdens ledende konferanse for mineralutvinning, ha politiske samtaler og møte norske og canadiske bedrifter.
Kongelig resolusjon om havbruk til havs fastsatt27.2.2026 11:36:08 CET | Pressemelding
I dag fastsatte Kongen i statsråd en resolusjon som omhandler hvilke områder som kan utlyses for havbruk til havs. Dermed har regjeringen besluttet yttergrensene for de områdene der en ønsker å etablere den nye industrien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom