Stabil snøkrabbekvote i 2026
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt totalkvoten for snøkrabbe i 2026 til 12 336 tonn. Det er i tråd med anbefalingen fra Havforskningsinstituttet, og er 389 tonn lavere enn i 2025.

– Snøkrabbebestanden på norsk sokkel i Barentshavet har hatt en svært positiv utvikling. Totalkvoten har nesten doblet seg de sist fem årene. Det er gledelig at den ser ut til å holde seg stabil, særlig når vi ser at andre viktige bestander går ned, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Minstemålet på 95 mm skallbredde videreføres i 2026. Det bidrar til å sikre fangst av høy verdi og beskytte bestandens potensiale for reproduksjon.
Endringer i snøkrabbeforskriften
Nærings- og fiskeridepartementet har også besluttet å oppheve kvotefleksbestemmelsen i snøkrabbeforskriften i 2025. Det betyr at fangst utover totalkvoten i 2025 ikke vil trekkes fra totalkvoten for 2026.
Det er i tillegg besluttet at fartøy som har blitt tildelt snøkrabbetillatelse etter 1. januar 2025 kan fortsette å fiske på sine garanterte kvoter dersom de har gjenstående kvantum. Fangst kan skje fra 1. desember (når fredningsperioden er over) og frem til 31. desember.
Endringene er gjort etter en høring gjennomført av Fiskeridirektoratet, der næringsorganisasjonene støttet forslagene. Havforskningsinstituttet har i sitt innspill vurdert at et mindre overfiske i 2025 ikke vil ha negativ effekt på snøkrabbebestanden.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Regjeringen satser på lukket oppdrett10.10.2025 08:38:31 CEST | Pressemelding
Regjeringen har vedtatt en ny ordning som skal gi insentiver til at oppdrettere skal ta i bruk lukkede produksjonsenheter.
Næringsministeren i Washington D.C. for tollsamtaler7.10.2025 13:00:03 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Jamieson Greer, USAs handelsrepresentant, i Washington D.C.
Nye regler for torskeoppdrett: Krav om evaluering av kjønnsmodning og beredskapsplan mot gyting i merd2.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt endringer i akvakulturdriftsforskriften for oppdrett av torsk.
Nå trer handelsavtalen med India i kraft1.10.2025 13:13:06 CEST | Pressemelding
Onsdag 1. oktober trer avtalen om handel og økonomisk partnerskap mellom EFTA-statene og India i kraft. Avtalen, som ble undertegnet i New Delhi 10. mars 2024, sikrer nulltoll på nesten all norsk eksport til India.
Nå trer de første fiskeritiltakene for Oslofjorden i kraft1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 1. oktober gjelder nye regler for fritidsfisket i Oslofjorden. De nye reglene innebærer begrensninger i antall og type redskap fritidsfiskere kan bruke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom