Pilotforbundet krever at oljefondet selger sine aksjer i Wizz Air
Holsether sier Pilotforbundet og Parat allerede i 2020 tok denne saken opp med etikkrådet for Statens pensjonsfond utland og Norges Bank Investment Management.
– Nå har saken fått ny aktualitet ved at det danske pensjonsfondet for akademikere har mistet tålmodigheten med selskapet og selger alle sine aksjer, sier pilotlederen.
Investering i krenkelser av menneskerettighetene
Holsether sier oljefondet ikke kan være bekjent av å tjene penger på å eie aksjer i et selskap som aktivt driver sosial dumping.
– Vi mener eierskapet i Wizz Air bryter med retningslinjene til Finansdepartementet. Retningslinjene tilsier at et selskap skal utelukkes når det er en risiko for at selskapet medvirker til, eller er ansvarlig for blant annet krenkelser av menneskerettighetene og andre særlige brudd på grunnleggende etiske normer. Det er denne risikoen som er begrunnelsen for at danskene selger seg ut, sier Holsether.
Pilotlederen sier det er vanskelig å se hvorfor Etikkrådet skal forholde seg passive til selskaper som bryter internasjonale prinsipper og standarder, herunder menneskerettighetene.
– Norges Bank Investment Management (NIMB) og Statens pensjonsfond utland (SPU) anerkjenner et sett med internasjonale prinsipper og standarder, herunder menneskerettighetene. Organisasjonsfriheten følger av en rekke internasjonale instrumenter som Norge er bundet av, blant annet Den europeiske menneskerettskonvensjon (EMK), her vi som nasjon forplikter oss til å sikre individenes friheter og rettigheter, sier Holsether.
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Tidligere yrkessoldat vant fram mot staten21.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Etter sju år med avslag har tidligere yrkessoldat Eirik Lundby fått medhold i Oslo tingrett med hjelp fra Parats juridiske avdeling. Staten v/Statens pensjonskasse er dømt til å betale erstatning og sakskostnader etter at Lundby ble alvorlig skadet under en treningsøkt i regi av US Marine Corps i 2018.
Parat, sammen med YS Stat, bryter lønnsforhandlingene i Skatteetaten20.10.2025 13:13:34 CEST | Pressemelding
YS Stat har fredag brutt de lokale lønnsforhandlingene i Skatteetaten. Bruddet kommer etter at arbeidsgiver ikke ville gi en garanti for at Parat og andre YS-organiserte medlemmer skulle få et like godt lønnsoppgjør som uorganiserte ansatte.
Oljefondet, regjeringen og organisasjonslivet samles for å stake ut Norges klimakurs7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Hvordan kan Norge bli et lavutslippssamfunn? Under Klimakonferansen 2025 vil blant andre Oljefondet, statssekretær Astrid Hoem og ledende klimaforskere sette søkelyset på alt fra finansiell klimarisiko til personlige forbruksmønstre.
NPL: Trygghet må løftes som en kjerneverdi29.9.2025 14:39:41 CEST | Pressemelding
Politiet mangler kapasitet til å håndtere både daglige oppgaver og nye trusler samtidig. Nå kreves det politisk vilje og reell handlekraft – og tiden er knapp. Det mener Kjetil Ravlo, forbundsleder i Norges Politilederlag i Parat.
Parat får gjennomslag for nytt etterforskningsstudium26.9.2025 09:56:50 CEST | Aktuelt
Politihøgskolen lanserer et nytt årsstudium i etterforskning. Målet er å styrke fagfeltet og åpne for at kandidater med annen akademisk bakgrunn kan bidra til å løse politiets behov for flere etterforskere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
