Parat krever reallønnsvekst i forhandlingene med Virke
25.8.2020 12:30:00 CEST | Parat | Pressemelding
I forhandlingene om funksjonæravtalen med arbeidsgiverorganisasjonen Virke, forhandler arbeidstakerorganisasjonene Handel og Kontor (LO) i tillegg til Parat (YS).
Parats forhandlingsleder sier hovedkravene vil være reallønnsutvikling for alle og plikt for arbeidsgiver til å forskuttere sykepenger.
– Bedrifter skal ikke ha mulighet til å forskjellsbehandle arbeidstakere når det gjelder forskuttering av sykepenger. Dette kravet har vi allerede fått gjennomslag for i frontfagsoppgjøret og vi vil kreve det samme for ansatte i service og handel, sier Aune.
Han sier at den største utfordringen i forhandlingene er at virksomhetene er veldig ulikt rammet av korona-krisen.
– I dagens situasjon med korona og delvis nedstengning av viktige samfunnsfunksjoner, har det fått veldig ulike utslag i økonomien for ulike virksomheter. Det går veldig bra for matvarebutikker, sport og flere aktører innen varehandel, mens andre sliter tungt. Dette gir oss utfordringer i forhandlingene, i og med at næringen vil fremstå som en sammensatt gruppe, sier Parat-forhandleren.
Aune sier Parat også har krav knyttet til arbeidet med å sikre en bærekraftig utvikling.
– Vi ønsker å bidra til at tariffavtalene skal være med på å styrke det grønne skiftet og sikre bærekraftig utviklingen i næringen. Dette er viktig for å sikre både de ansattes og bedriftenes fremtidige økonomiske situasjon, sier Aune.
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat enige om ny tariffavtale på Stortinget4.9.2026 05:59:13 CEST | Pressemelding
Parat har kommet til enighet med Stortingets administrasjon om en ny tariffavtale etter mekling på overtid. Dermed blir det ikke streik blant Parats medlemmer på Stortinget.
Meklingen på Stortinget fortsetter på overtid4.9.2026 01:10:27 CEST | Pressemelding
Parat og Stortingets administrasjon har ikke kommet til enighet innen meklingsfristen ved midnatt. Partene fortsetter derfor meklingen på overtid.
Mekling for stortingsansatte torsdag3.9.2026 09:40:46 CEST | Pressemelding
Torsdag møtes partene på Stortinget og vil med hjelp fra Riksmekleren forsøke på å bli enige om en ny tariffavtale. Dersom meklingen ikke fører frem innen midnatt vil en rekke av Stortingets funksjoner være omfattet av streik fra fredag.
Ja-flertall på flyavtalen mellom Parat og NHO1.9.2026 09:55:41 CEST | Pressemelding
Etter at Parat og NHO Luftfart kom til enighet på overtid hos Riksmekleren og avverget streik, ble meklingsresultatet sendt ut til uravstemning blant medlemmene. Resultatet viser nå et klart ja-flertall, og tariffavtalen for oppgjøret 2026 er dermed endelig godkjent.
Ja-flertall blant kabinansatte i SAS21.8.2026 10:33:42 CEST | Pressemelding
Et flertall av Parats medlemmer i SAS har stemt ja i den andre uravstemningen. Dermed er lønnsoppgjøret i havn etter en intens og krevende forhandlingsprosess.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
