Overtredelsesgebyr for arbeid uten godkjent detaljplan
13.8.2019 09:00:00 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
TrønderEnergi Nett AS har anleggskonsesjon til å bygge en ca. 42 km ny 132 kV ledning fra Fillan transformatorstasjon i Hitra kommune til Snilldal transformatorstasjon i Snillfjord kommune. I juni 2018 oppdaget NVE på en inspeksjon at delstrekningen Aunøya-Hemnskjel var bygget uten godkjent miljø-, transport- og anleggsplan (MTA).
- Det er alvorlig at en konsesjonær bygger en kraftledning uten at det foreligger en godkjent miljø-, transport- og anleggsplan. I dette tilfelle var bruddet en gjentagelse av et tilsvarende forhold på en annen delstrekning få år tidligere, sier Øyvind Leirset seksjonssjef for miljøtilsyn av energianlegg.
I en MTA skal byggherren konkretisere hvordan kraftledningen skal bygges innenfor rammen av konsesjonen. Planen skal sammen med krav i selve konsesjonen, bidra til at de negative konsekvensene av tiltaket blir minst mulig. Det kan f.eks. være snakk om konkrete krav til hvordan arbeidet skal utføres i terrenget, krav til istandsetting og tiltak for å sikre at kulturminner blir ivaretatt. Planen skal være godkjent av NVE før arbeidet kan settes i gang.
I denne saken la TrønderEnergi Nett AS sjøkabel, bygget luftledning og landtak på Hemnskjel og på Tranholmen uten at det forelå en godkjent MTA. Tiltakene er utført i et område rikt på kulturminner og berører et statlig sikret friluftsområde. I slike områder er det spesielt viktig at byggherren har en godkjent MTA som kan legges grunn for arbeidet. TrønderEnergi Nett AS kan påklage vedtaket til Olje- og energidepartementet inne tre uker fra vedtaket ble gjort.
Kontaktpersoner:
Seksjonssjef Øyvind Leirset, tlf. 400 49 485
Seniorrådgiver Pernille Dorthea Bruun, tlf. 975 31 354
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE følger opp kraftsituasjonen og forsyningssikkerheten25.6.2026 13:41:05 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har hatt tilsyn med flere store kraftprodusenter for å sikre at de følger opp forsyningssikkerheten på en god måte. NVE er ikke bekymret for kraftsituasjonen nå. Likevel gjør lav magasinfylling at vi følger spesielt med på utviklingen i Midt-Norge.
NVE gir konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Hywer AS konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk i Hamarøy kommune i Nordland. Kraftverket vil produsere 7,4 GWh i året, som tilsvarer strømforbruket til omtrent 370 husstander. NVE har stilt krav til utbyggingen for å redusere de negative konsekvensene for naturmangfold og reindrift.
Vi fyrer mindre for kråka25.6.2026 07:59:50 CEST | Pressemelding
Energibruken i norske bygg blir stadig mer effektiv. En ny gjennomgang fra NVE viser at vi bruker noe mindre energi per person og per husholdning i dag, enn vi gjorde for 10 år siden. Vi bruker også mindre energi per tjeneste som produseres.
NVE gir konsesjon til Wold solkraftverk i Østfold23.6.2026 08:13:19 CEST | Pressemelding
NVE gir Hafslund Magnora Sol tillatelse til å bygge Wold solkraftverk i Sarpsborg kommune. Solkraftverket vil produsere rundt 27 GWh elektrisk kraft årlig, noe som tilsvarer strømforbruket til omtrent 1700 husstander. NVE gir for første gang konsesjon med varighet på 40 år.
Få foretak har levert energikartleggingsrapporten23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Rundt 2000 norske foretak som bruker mye energi, må kartlegge energibruken sin innen 1.oktober. Tall fra NVE og Enova viser at det foreløpig bare er ca. 50 som har sendt inn rapporten. Arbeidet skal hjelpe virksomhetene med å finne gode tiltak som kan redusere både energiforbruk og kostnader.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
