Overtar jernbane og vei til Ringerike
1.7.2021 15:20:30 CEST | Nye Veier | Pressemelding
- Når vi overtar ansvaret for Ringeriksbanen kan vi skape nye og smarte løsninger i jernbanesektoren. Vi har gitt mer igjen for fellesskapets ressurser med vår nyskapning innen veibygging. Kostnadene er redusert med 25 milliarder i den porteføljen av veiprosjekter selskapet fikk ved oppstarten, utdyper Aanesland.
Nye Veier trenger kompetanse på jernbane. Det får vi med 13 ansatte som blir med over til Nye Veier fra BaneNor og Statens vegvesen. De kommer inn i et selskap som har et klart og tydelig mandat om å realisere flere prosjekter – bedre, raskere og til en lavere kostnad.
- Det er kollegiet og stå-på-viljen som skaper resultater. Viljen til å skape endringer og gjøre jobben bedre, er nøkkelen til at vi møter forventningene rundt oss. Vi får mer igjen for fellesskapets ressurser. Dette hadde ikke vært mulig uten et klart og tydelig mandat. Nå er bestillingen at vi i tillegg til å bygge veier skal bygge jernbane. Det kommer til å bli en tøff utfordring, mener Aanesland.
Ringeriksbanen kommer til å være Norges største jernbaneprosjekt. Kortere reisetid og flere tog mellom Oslo og Bergen styrker konkurransekraften i hele sørlige deler av Norge. For bo- og arbeidsmarkedene langs strekningen kommer prosjektet til å få svært positiv effekt. Prosjektet skal bygges ut med dobbeltspor og firefelts motorvei. En viktig oppgave blir å gjøre det enda mer tydelig hvilke effekter som skal nås for prosjektet.
Nye Veiers mål er å forbedrefellesprosjektet. Ambisjonen om å redusere kostnadene og øke nytten, vil gi betydelig effekt for fellesskapets ressurser.
- Dette prosjektet passer som hånd i hanske for Nye Veier og vårt mandat. Vi mener det er store muligheter for å redusere kostnadene. Det er behov for å forenkle prosjektet og løsningene. Vi skal bruke vår modell for gjennomføring av prosjektet. I tillegg måvi se på muligheter for justeringer av planene, forklarer Aanesland.
Nye Veier har åpnet 81 kilometer med firefelts motorvei på fire strekninger. Kostnadene er redusert med fire milliarder kroner på de strekningene som er åpnet.
- Ambisjonen er fortsatt høy, også for Ringeriksbanen. Innsparinger på tilsvarende nivå kommer til å bli veldig krevende. Vi startet med de beste prosjektene i vår portefølje, og vår metode har gitt mer vei for pengene, sier Aanesland.
Nye Veier skal prioritere prosjekter med god samfunnsøkonomisk lønnsomhet foran prosjekter med lavere lønnsomhet. Fellesprosjektet er et prosjekt med negativ samfunnsøkonomisk lønnsomhet. Samferdselsdepartementet og Nye Veier har utarbeidet en avtale, som gir egne vederlag for fellesprosjektet. Dette kommer i tillegg til de faste årlige bevilgningene over statsbudsjettet. Fellesprosjektet blir ikke en del av den årlige prioriteringen innenfor Nye Veiers portefølje.
Kontakter
Anette AaneslandAdministrerende direktørNye Veier
Tel:+47 951 20 546anette.aanesland@nyeveier.noChristian AltmannKommunikasjonsdirektør
Pressekontakt, Nye Veiers hovedkontor
Morten KlokkersveenUtbyggingsdirektør for fellesprosjektet i Nye Veier
Tel:41610640morten.klokkersveen@nyeveier.noBilder
Lenker
Om Nye Veier
Fakta om prosjektet:
- Knytter Ringerike nærmere Oslo
- Større marked for bo og arbeid på Østlandet
- 40 kilometer dobbeltsporet jernbane mellom Sandvika og Hønefoss.
- Lang tunnel for jernbane fra Sandvika til Sundvollen.
- 24 kilometer firefelts motorvei fra Skaret, vest for Sollihøgda til Hønefoss.
- Flere lokal- og regiontog mellom Oslo og Ringerike.
- 20 minutter med tog fra Sandvika til Hønefoss.
- 50 minutter kortere med tog fra Oslo til Bergen
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Tester automatisk salting på nye E63.11.2026 05:00:00 CET | Pressemelding
Når nye E6 mellom Kvithammar og Åsen åpner 12. november, tar Nye Veier og Risa i bruk automatisk salting på et spesielt utsatt punkt i Kleiva. Målet er å forebygge glatt veg og samtidig gjøre vinterdriften mer effektiv.
Ny kontrakt kombinerer drift og utbedringer på rv. 13 Skare – Voss23.10.2026 14:19:34 CEST | Pressemelding
Nye Veier har lyst ut konkurransen om drift, vedlikehold og utbedring av rv. 13 mellom Skare og Voss. Kontrakten har en estimert verdi på 700 millioner kroner og skal bidra til tryggere vei og bedre fremkommelighet.
Nye Veier har lyst ut ny rammeavtale for prosjektutvikling og planlegging23.10.2026 10:40:53 CEST | Pressemelding
Rammeavtalen Nye Veier har lyst ut skal kunne brukes til oppgaver i ulike faser, fra tidlig prosjektutvikling og utredninger til reguleringsplanlegging og mer komplekse planoppgaver.
Nye Veier viderefører arbeidet med E18 Kragerø-Bamble21.10.2026 14:18:07 CEST | Aktuelt
Reguleringsplanen for ny E18 Kragerø-Bamble ble vedtatt i begge kommunene før sommeren. Nå går Nye Veier i gang med flere aktiviteter, blant annet grunnerverv og arkeologiske utgravinger.
Trafikkomlegging E18 Rugtvet – Langangen fra 1. september21.8.2026 12:33:41 CEST | Aktuelt
Fra 1. september går prosjektet E18 Rugtvet – Langangen inn i en ny fase. Før den nye veien kan åpnes må det gjennomføres omfattende testing av utstyr, styringssystemer og trafikkplaner. I hele denne perioden skal E18-trafikken ledes over Breviksbrua.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


