Opphever forbud mot simulert høyde
29.5.2021 14:40:45 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding

Idrettsstyrets forslag om å avvikle forbudet om å oppholde seg i simulert høyde ble i dag vedtatt på Idrettstinget. Den operative ikrafttredelsen iverksettes etter at retningslinjene er endelig vedtatt av ekstraordinært idrettsting.
-Norske utøvere fortjener like konkurransevilkår som sine konkurrenter. Derfor støtter idrettsstyret forslaget fra friidrettsforbundet om å fjerne det særegne forbudet mot bruk av simulert høyde. WADA tillater bruk av simulert høydetrening, og utøverne våre er helt tydelige på at de ønsker å oppheve forbudet. Vi skal følge det internasjonale regelverket på lik linje med resten av idrettsverden, sier idrettspresident Berit Kjøll.
Idrettstinget sluttet seg til det opprinnelige forslaget fra Norges Friidrettsforbund om at forbudet i norsk idrett mot å oppholde seg i simulert høyde (tidligere benevnt som forbudet mot bruk av høydehus) oppheves.
Idrettstinget støttet forslaget fra Idrettsstyret om å nedsette en bredt sammensatt gruppe som skal utarbeide retningslinjer for bruken av simulert høyde i norsk idrett. Disse retningslinjene skal sikre trygg og forsvarlig bruk, samt avklare ansvarsforholdene knyttet til bruken. Retningslinjene skal hensynta norsk idretts etiske og verdimessige ståsted og retningslinjene skal være på plass før forbudet oppheves.
Kontakter
Sofie Torlei OlsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:97 53 73 58sof@idrettsforbundet.noBilder
Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
25 utøvere tatt ut i femte uttak til OL i Milano/Cortina26.1.2026 11:59:43 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut den femte gruppen utøvere til OL i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 25 utøvere til de olympiske leker og ingen til Paralympics. Totalt er det tatt ut 80 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Dette var siste uttak for OL. Det kommer ytterligere ett uttak til Paralympics.
21 utøvere tatt ut i fjerde uttak til OL og Paralympics i Milano/Cortina20.1.2026 13:30:41 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut den fjerde gruppen utøvere til OL og Paralympics i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 17 utøvere til de olympiske leker og fire til Paralympics. Totalt er det så langt tatt ut 55 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Neste og siste uttak er planlagt 25. januar.
12 utøvere tatt ut i tredje uttak til OL/PL i Milano Cortina13.1.2026 08:59:50 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut den tredje gruppen utøvere til OL i Milano Cortina. Det ble tatt ut 11 utøvere til de olympiske leker og én til Paralympics. Totalt er det så langt tatt ut 38 utøvere til OL og sju til Paralympics. Neste uttak er planlagt 20. januar.
Disse vant priser på Idrettsgallaen 202610.1.2026 23:00:35 CET | Pressemelding
To av Norges fremste vintersportutøvere, Johannes Thingnes Bø og Therese Johaug, mottok den gjeve hedersprisen på Idrettsgallaen. Fotball-Norge tok storeslem med hele fire priser. Erling Braut Haaland fikk både utøvernes pris og årets mannlige utøver, mens fotballherrene stakk av med prisen Årets lag. Ståle Solbakken vant prisen for Årets trener.
Invitasjon til Idrettsgallaseminaret – Lære av de beste9.1.2026 13:21:19 CET | Pressemelding
Media inviteres til Idrettsgallaseminaret «Lære av de beste» 2026 på Scandic Hamar lørdag 10. januar 13.30 - 15.00. Ståle Solbakken, Thor Hushovd, Tarjei Bø og Marte Olsbu Røiseland er blant deltakerne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

