Kasakhstans Ambassade i Norge

Oppfordring til å respektere moratoriet på atomprøvesprengninger

Del
29. august markerer verden Den internasjonale dagen mot atomprøvesprengning
Fotokreditt: FN
Fotokreditt: FN

"Fra Kasakhstans stepper til Stillehavets vann og Australias ørkener har atomprøvesprengninger lenge forgiftet Jordens miljø og artene og menneskene som kaller den hjem," sa António Guterres, FNs generalsekretær i en artikkel The Astana Times 29. august 2022.

"Når atomfarene når nye høyder, er det nå på tide at Prøvestansavtalen trer i kraft og er støttet av et effektivt verifikasjonssystem. Atomvåpen har ingen plass i vår verden. De garanterer ingen seier eller sikkerhet. Måten de er designet på bringer kun ødeleggelse," la han til.

"I dag er Den internasjonale dagen mot atomprøvesprengning. Dagen er av stor betydning for menneskeheten. Atomprøvesprengninger har forårsaket alvorlige skader på kasakhstansk territorium. En slik tragedie bør ikke skje igjen. Landet vårt vil stå fast bak prinsippene for kjernefysisk sikkerhet," skrev Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev på Twitter.

Kasakhstans utenriksminister Mukhtar Tileuberdi og eksekutivsekretær for Organisasjonen for prøvestansavtalen (CTBTO) Robert Floyd har gitt ut en felles uttalelse for å markere dagen.

"Nedleggelsen av atomprøvestedet Semipalatinsk 29. august i 1991 har blitt en symbolsk dato for Kasakhstan og det internasjonale samfunnet. Denne viktige begivenheten sendte et sterkt politisk budskap og bidro til den internasjonale innsatsen som førte til vedtakelsen av Prøvestansavtalen (CTBT) i 1996. Siden vedtakelsen har Kasakhstan konsekvent støttet CTBT og oppbyggingen av dens verifikasjonsregime," står i uttalelsen.

"Med 186 signeringer og 173 ratifikasjoner har det vært mye fremgang mot universalisering av CTBT. Vi ønsker velkommen avtalens nye ratifikasjoner fra Gambia, Tuvalu, Dominica og Øst-Timor som viser en kollektiv innsats fra alle aktører på 25-årsjubileet for avtalen. Verifikasjonsregimet er nesten fullført. Selv om det ennå ikke har blitt juridisk bindende, har tilslutning til CTBT og normen mot atomtesting blitt praktisk talt universell", nevnes videre i uttalelsen.

Tileuberdi og Floyd oppfordret alle stater til å delta på plenumsmøtet på høyt nivå i FNs generalforsamling for å markere og fremme Den internasjonale dagen mot atomprøvesprengning ved FNs hovedkvarter i New York 7. september 2022.

"Vi oppfordrer alle stater til å fortsette å respekteremoratoriet på atomprøvesprengninger. Vi oppfordrer statene som ennå ikke har signert og/ eller ratifisert avtalen om å gjøre det uten forsinkelser. Vi oppfordrer de resterende åtte Annex 2-statene, hvis ratifikasjoner er nødvendig for å ikrafttredelsen av CTBT, til å vise sin engasjement for ikkespredning og nedrustning ved å ta dette viktige skrittet for å støtte internasjonal fred og sikkerhet," nevnes i uttalelsen.

Les også - KASAKHSTAN ALLTID FORAN I KAMPEN MOT ATOMVÅPEN

Nøkkelord

Bilder

Fotokreditt: FN
Fotokreditt: FN
Last ned bilde

Om Kasakhstans Ambassade i Norge

Kasakhstans Ambassade i Norge
St. Olavs gate 21 B
0165 Oslo

+4722420640http://mfa.gov.kz/en/oslo

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Kasakhstan opprettholder veksten i BNP17.6.2025 10:42:14 CEST | Pressemelding

Kasakhstan opprettholder veksten i BNP Ifølge foreløpige tall fra det nasjonale statistikkbyrået vokste Kasakhstans bruttonasjonalprodukt (BNP) med seks prosent i perioden januar til mai sammenlignet med samme periode i fjor, melder Tengrinews.kz. Økonomidepartementet peker på at denne veksten er mulig takket være en akselerasjon i tempoet i sentrale næringer – fra industri og bygg til handel, kommunikasjon og transport. Tall og regioner Industriproduksjonen økte med 6,4 prosent, med vekst i 17 regioner. Zjambyl-regionen leder med en økning på 22,9 prosent, drevet av aktiv gruvedrift, produksjon av gjødsel, portlandsement og sukker. Turkestan og Zjetysu-regionene økte produksjonen med 14,8 prosent, Almaty med 14,1 prosent, og Sjymkent med 18,9 prosent. Landbruket viste en vekst på 4 prosent, opp fra 3,9 prosent i perioden januar til april. Størst vekst ble registrert i Atyrau-regionen (+10,4 prosent), Nord-Kasakhstan-regionen (+7,5 prosent) og Akmola-regionen (+6,5 prosent), hovedsakel

Kasakhstan skal få 280 millioner dollar fra FN-fond13.6.2025 16:58:49 CEST | Pressemelding

Astana - Kasakhstan skal motta 280 millioner amerikanske dollar fra FNs Grønne Klimafond (GCF) til miljø- og klimatiltak. Det opplyste miljøminister Yerlan Nyssanbayev under en høring i nasjonalforsamlingen tirsdag, den 3. juni. Pengene skal gå til utvikling av fornybar energi, lavutslippsteknologi i industrien og støtte til elbiler, melder nyhetsbyrået Kazinform. Kasakhstan har utarbeidet et nasjonalt program for samarbeidet med fondet. Det omfatter sju prosjekter med et samlet budsjett på over én milliard dollar. Av dette er 630 millioner ventet å komme fra GCF. Prosjektene skal blant annet redusere utslipp i energisektoren, styrke vannforsyningen i distriktene, modernisere husdyrproduksjon og støtte grønn finansiering i privat sektor. I tillegg planlegger Kasakhstan 11 prosjekter innen fornybar energi, med en samlet kapasitet på 330 megawatt. Prosjektene gjennomføres i samarbeid med Den europeiske banken for gjenoppbygging og utvikling (EBRD). Ni delprosjekter er allerede i gang. Pr

Kasakhstan satser stort på gruvedrift – internasjonal kongress samlet 1.300 deltakere13.6.2025 16:54:46 CEST | Pressemelding

AIMAN NAKISPEKOVA, BUSINESS, EDITOR’S PICKS, 5. JUNI 2025 ASTANA (NTB) – Over 1.300 deltakere fra 20 land var samlet i Kasakhstans hovedstad denne uken, da den 15. internasjonale gruve- og metallurgikongressen ble arrangert. Kongressen er blitt en viktig møteplass for globale aktører i industrien og viser frem Kasakhstans ambisjoner som en voksende stormakt innen gruvedrift. Senator Albert Rau understreket at kongressen, som ble arrangert for første gang i 2010, nå er har etablert seg som den viktigste møteplassen for bransjen i regionen. Årets hovedtemaer var globale handelsspenninger, klimaendringer og deres påvirkning på gruve- og metallindustrien. Totalt deltar 50 selskaper fra 12 land på utstillingsdelen av kongressen, hvorav 35 er kasakhstanske. Det vitner om økt nasjonal satsing på teknologi og industri. Vekst i investeringer og eksport Viseminister for industri og bygg, Iran Sharkhan, opplyste at gruve- og metallurgisektoren sto for 8 prosent av Kasakhstans BNP i 2024. Produksj

Nedtelling for uran: Kan verdens reserver være tomme innen 2080?12.6.2025 11:01:22 CEST | Pressemelding

ASTANA – Verdens kjente uranreserver kan være tomme innen 2080, ifølge en ny rapport fra Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA). I en analyse publisert av Kazinform vurderer eksperter konsekvensene for både global energisikkerhet og Kasakhstans sentrale rolle i det internasjonale uranmarkedet. IAEAs nyeste Red Book-rapport, publisert i mai, viser at dagens identifiserte reserver kan være brukt opp innen seks tiår – samtidig som interessen for kjernekraft øker kraftig globalt. Rapporten viser til tall fra Financial Times, som anslår at investeringene i atomenergi har vokst med 50 prosent årlig siden 2020. Innen 2050 ventes kjernekraftkapasiteten å øke med hele 130 prosent. Hvor finnes verdens uranreserver? Ifølge IAEA ble det i 2023 identifisert rundt åtte millioner tonn uranressurser globalt. Australia har størst andel med 1,7 millioner tonn, etterfulgt av Kasakhstan med 900 000 tonn og Canada med 600 000 tonn – der uranet også regnes som svært høy kvalitet. Russland har anslagsvis

Kasakhstan hedrer ofrene for politiske represjoner og hungersnød8.6.2025 16:11:30 CEST | Pressemelding

ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokajev deltok 31. mai i en kransenedleggelse ved et minnesmerke på minnedagen for ofrene for politiske represjoner og hungersnød. Under besøket ved ALZHIR-museet og minnesmerket, som er viet ofrene for politisk undertrykkelse og totalitarisme, markerte presidenten minnet med ett minutts stillhet, ifølge presidentens kontor Akorda. – Hvert år den 31. mai hedrer vi ofrene for politiske represjoner og hungersnød. Vi bøyer hodet i respekt for alle som mistet livet i disse mørke årene, sa Tokajev. Han viste til at mange folk i det tidligere Sovjetunionen ble rammet hardt i forrige århundre, og at kasakhiske borgere gjennomgikk store lidelser under tvangskollektiviseringen. Tusenvis mistet både livsgrunnlag og liv, og mange ble tvunget på flukt. – Stalins represalier rammet også den nasjonale intelligentsiaen – den mest utdannede og progressive delen av samfunnet. Mange ble stemplet som «folkefiender», torturert og henrettet uten rettssak. I løpe

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye