Operasjef og ballettsjef får forlengede åremål til 2030
Styret i Den Norske Opera & Ballett har besluttet å gi operasjef Randi Stene et nytt åremål på fem år. Samtidig forlenges åremålet til ballettsjef Ingrid Lorentzen med tre år. Begge har dermed kontrakt med Operaen fram til 2030.

Å skape operakunst på toppnivå krever lange horisonter og god planlegging. De beste sangerne, regissørene og dirigentene er fullbooket mange år i forveien. På tross av at halvparten av Randi Stene sitt første åremål har vært preget av pandemi og nedstenginger, har styret vektlagt at hun har demonstrert sterk kunstnerisk ledelse. Stene har store ambisjoner for det videre repertoaret og hun evner å finne de beste kunstneriske kreftene – nasjonalt og internasjonalt.
– Med Randi ved roret fram til 2030 står Nasjonaloperaen godt rustet til å planlegge operaproduksjoner som både vil sette Norge på det internasjonale operakartet og styrke operakunstens posisjon nasjonalt, sier styreleder Anne Carine Tanum.
Stene var sentral i rekrutteringen av Edward Gardner. Husets nye musikksjef begynner sommeren 2024. Med dagens beslutninger får Den Norske Opera & Ballett et sterkt kunstnerisk team som kan arbeide langsiktig med å realisere Operaens ambisjoner.
Ingrid Lorentzen har vært ballettsjef siden 2012, og i hennes periode har kompaniet tydelig markert seg både i Norge og utlandet, særlig med nye verk som har blitt en del av kompaniets signatur. Hun har dessuten startet opp Nasjonalballetten UNG og en egen koreografisatsing.
– Med Ingrid som ballettsjef har Nasjonalballetten etablert seg på et høyt kunstnerisk nivå, og hun er derfor også ettertraktet internasjonalt. Hun er en stor ressurs for Den Norske Opera & Ballett, sier Tanum.
– Jeg er veldig glad for at Randi og Ingrid blir i Operaen fram til 2030.
Kontakter
For henvendelser til styreleder Anne Carine Tanum, kontakt:
Kenneth Fredstie (markeds- og kommunikasjonsdirektør)
Epost: kenneth.fredstie@operaen.no
Telefon: 91 71 66 80
Bilder



Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Jo Strømgren Kompani er tilbake med nytt danseteater i Operaen14.6.2022 11:00:00 CEST | Pressemelding
Koreograf Jo Strømgrens nyeste produksjon Loftet er danseteater fullspekket med galgenhumor og feminin kraft. 16. juni har den norgespremiere i Bjørvika.
Har du sett gresset på taket av Operaen? I balletten En midnattssolsdrøm har naturen inntatt operahuset.8.6.2022 10:07:20 CEST | Pressemelding
Operataket er forvandlet til et grønt landskap – midt mellom storby og sjø – i Marit Moum Aune og Kaloyan Boyadjievs nyskapte ballett med verdenspremiere 9. juni.
Ballettsuksessen A Swan Lake er utsolgt i Operaen30.5.2022 15:01:05 CEST | Pressemelding
Ti fulle hus venter når Nasjonalballetten og Alexander Ekmans alternative svanesjø er tilbake på Hovedscenen fra 1. juni.
Strauss-konsert på Hovedscenen i Operaen25.5.2022 11:18:57 CEST | Pressemelding
Wienervals og romantikk står på menyen når Nasjonaloperaen serverer tre konserter med høydepunkter fra Richard Strauss’ Arabella – og wienervalser av Johann og Eduard Strauss på Hovedscenen fra 27. mai.
Barneopera om å redde verden er premiereklar i Bjørvika19.5.2022 09:56:16 CEST | Pressemelding
Barnekoret i Operaen er klar med dagsaktuell versjon av Benjamin Brittens Noahs ark, fra søndag 22. mai på Scene 2 i Operaen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom