Operahuset åpner med ballett på taket og sommerkonsert på Hovedscenen

– Etter tre måneder med stengte dører gleder vi oss til at publikum igjen får komme til oss. Det blir en forsiktig gjenåpning, i trygge rammer. Sammen skal vi ta operahuset tilbake, sier ballettsjef Ingrid Lorentzen og landets nye operasjef Randi Stene.
Fra 15. juni er det igjen lov med kulturarrangementer som samler opptil 200 mennesker. Foajeen vil holde åpent hver dag fra kl. 12, med servering i Sanguine Brasserie. Smittevern står i høysetet i forbindelse med gjenåpningen, og Den Norske Opera & Ballett har laget gode rutiner for å ivareta publikum og ansatte.
Danser verdenspremiere på taket
Vi feirer gjenåpningen samme kveld med verdenspremiere på We are better now på Operataket. Nasjonalballettens forestilling er skapt av Marit Moum Aune. Historiene er dansernes egne og hentet fra noen helt spesielle uker denne våren. Vi møter det forventningsfulle brudeparet, det nyforelskede paret som er kastet inn i tosomheten, og den amerikanske danseren som er desperat etter å få reise hjem til New York, blant andre. Forestillingen spilles 15., 16. og 17. juni.
I Operaens Sommerkonsert 16., 18. og 19. juni skal Nasjonaloperaens solister og kor igjen fylle Hovedscenen med sang. De heldige 3 x 200 publikummerne vil få servert smakebiter fra sesongen 20/21 – fra det klassiske repertoaret til det nyskrevne. Operaorkestret spiller under dirigent James Gaffigan.
Operaen på turné
Mens Operaen har holdt stengt, har vi reist ut til folk som ikke har mulighet til å komme til oss. Nå fortsetter vi å ta kunstartene våre til folk der de er.
Over 20 lokale sykehjem og et fengsel har siden 8. mai opplevd ballett i forestillingen Nasjonalballetten kommer!. Suksessen utvides nå med turné til Østfold, Innlandet og Vestland, i samarbeid med våre hovedsamarbeidspartnere OBOS og Norsk Tipping.
Operasangerne reiser på turné i uke 23, 24 og 25. Furusethjemmet og Jødisk bo- og seniorsenter er de første som får besøk av Nasjonaloperaen kommer! 4. juni.
I Den Norske Opera & Ballett kommer! vil flere OBOS-bygårder få besøk av våre kunstnere, i et samarbeid med OBOS.
Operaen hjem i stua
En filmatisk ballettopplevelse live fra Hovedscenen blir det 11. juni, da filmregissørene Emilie Norenberg og Haakon Mathiesen møter koreografene Melissa Hough og Lucas Lima og ti av Nasjonalballettens dansere. Kvelden er også en avskjed med fem av danserne som denne våren går av med pensjon.
Tirsdagskonserten, som har blitt strømmet via operaen.no og Facebook siden 19. mai, har sin siste sending 9. juni kl. 20.00. På scenen står operasolister, Operakoret og Operaorkestret.
Sang hver dag strømmes direkte på Facebook fram til 5. juni. Alle kan bli med når Nasjonaloperaens solister synger sine favorittsanger.
60 unge dansere i alderen 13–17 har gjennom koronavåren fått digital veiledning av en danser i Nasjonalballetten. Prosjektet kalt Fra karantene til scene med Nasjonalballetten består også av en koreografi skapt av Cina Espejord. Målet er at alle 60 etter hvert skal møtes og vise koreografien i Operaen.
Nasjonalballetten har hatt suksess med strømmede ballettklasser denne våren. Klassene har vært viktige i det internasjonale ballettmiljøet, i tillegg har de nådd stadig nye ballettinteresserte i Norge.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, anmelderbilletter og intervjuer, vennligst kontakt:
Kommunikasjonsrådgiver (opera) Vilde Monrad-Krohn: Telefon / vimo@operaen.no
Kommunikasjonsrådgiver (ballett) Maria Børja: 47 91 54 04 / mabo@operaen.no
Bilder



Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Ingrid Lorentzen hedret med fransk orden for kunst og litteratur11.12.2025 10:28:06 CET | Pressemelding
Det franske kulturdepartementet har utnevnt ballettsjef Ingrid Lorentzen til ridder av Ordenen for kunst og litteratur, en av Frankrikes høyeste utmerkelser innen kunstfeltet. Hun mottok dekorasjonen under en seremoni i Den franske ambassadørboligen i Oslo i går, 10. desember.
Gjensyn med Alan Lucien Øyens alternative juleforestilling2.12.2025 08:41:41 CET | Pressemelding
Ti år etter urpremieren er suksessregissørens Jingle Horse! — en julespesial tilbake på Scene 2 i Operaen 4. desember.
Flere enn noensinne skal oppleve Nasjonalballettens Nøtteknekkeren27.11.2025 10:46:31 CET | Pressemelding
Adventstiden danses inn når Nasjonalballettens juleeventyr har sesongpremiere 28. november – for fullsatte saler i Oslo og Leipzig.
Gratis visning av Wayne McGregors storverk på OperaVision21.11.2025 08:04:50 CET | Pressemelding
Det var en begivenhet da den verdenskjente koreografen og regissøren la en verdenspremiere til Den Norske Opera & Ballett. Fra 21. november kan publikum verden over se Jocasta’s Line via strømmeplattformen OperaVision.
«Tryllefløyten» blir til stumfilm og tegneserie i Operaen19.11.2025 10:06:05 CET | Pressemelding
Barrie Koskys 1920-talls-tolkning av Mozarts Tryllefløyten har siden premieren i 2012 fortryllet over én million publikummere i 45 byer. Nå kommer den til Norge for første gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
