Operaen strømmer en verdenspremiere for første gang

Film møter ballett i den direkteoverførte begivenheten Nærme. Noen av Nasjonalballettens mest toneangivende dansere står på Hovedscenen. De to norske filmregissørene Emilie Norenberg og Haakon Mathisen skaper hvert sitt filmatiske uttrykk av helt ny dans skapt av koreografene Melissa Hough og Lucas Lima.
Fra digitalfestival til Operaen
De to norske filmregissørene Emilie Norenberg og Haakon Mathisen viser vei i det nye strømmemarkedet. Under den digitale musikkfestivalen Et helt annet sted, som i påsken ble strømmet live til hele verden, skapte de to regissørene uvanlige opplevelser av konsertene med henholdsvis Sigrid og Aurora.
Aftenposten mente Sigrid-konserten demonstrerte de nye mulighetene som ligger i digitale konserter, og mente seerne kom "ypperlig tett på Sigrid."
Da som nå er det Einar Film & Fortelling som produserer overføringen på strømmeplattformen Vi er live!.
Siste forestilling som fast ansatte
En intim ballett med fem sterke soloer får vi i Distant Closeness. Lucas Limas ballett handler om å gi slipp og ta farvel – for å kunne begynne på nytt.
På scenen står Eugenie Skilnand, Stine Østvold, Victoria Amundsen, Cristiane Sá og Kári Freyr Bjørnsson, som nå avslutter sin siste sesong som fast ansatte dansere i Nasjonalballetten.
Fem ballerinaer med humor
I 5 Ballerinas av Melissa Hough danser fire kvinner og én mann til barokkmusikk. I hver sin tutu gir de oss grasiøs og krevende tåspissdans – med humoristiske undertoner.
Fem sterke personligheter står på scenen: Solistene Eugenie Skilnand, Maiko Nishino, Silas Henriksen, Whitney Jensen og UNG-danser Erika Pastel.
Samboere på scenen sammen
Et filmatisk mellomspill viser hvordan operahuset nå våkner til nytt liv, etter tre måneder uten forestillinger.
Samboerne og solistene Grete Sofie Borud Nybakken og Douwe Dekkers gir oss også en nær pas de deux (duett) til musikk av pianist Joey MacNamara.
Operaorkestrets konsertmester Catharina Chen, kjent som en av Norges fremste fiolinister, spiller.
Nøkkelord
Kontakter
For intervjuer og/eller mer informasjon, vennligst kontakt:
Kommunikasjonsrådgiver Maria Børja, Den Norske Opera & Ballett
mabo@operaen.no / 47 91 54 04
Bilder

Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Kritikerrost «Eugen Onegin» tilbake på Hovedscenen17.10.2025 09:16:22 CEST | Pressemelding
Christof Loys sterke tolkning av den russiske klassikeren har premiere 19. oktober, med Audun Iversen i tittelrollen.
Operaen vant Gramophone Award for årets opera-album16.10.2025 09:47:17 CEST | Pressemelding
Den Norske Opera & Balletts innspilling av «Den flyvende hollender» er kåret til årets operaalbum av Gramophone, verdens ledende tidsskrift for klassiske innspillinger.
Norges ledende ballettskole endrer navn9.10.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett har vært Norges ledende skole for grunnutdanning i klassisk ballett siden oppstarten for 60 år siden. Nå, i forbindelse med jubileet, får skolen nytt navn: Nasjonalballettskolen.
Dette danses i Operaen under Oslos internasjonale dansefestival8.10.2025 13:03:32 CEST | Pressemelding
To forestillinger som speiler vår samtid inntar Operaens Scene 2 i oktober – som en del av CODA Oslo International Dance Festival. Det tyske kompaniet tanzmainz presenterer et energisk og tidsaktuelt verk av koreografen Moritz Ostruschnjak, mens koreograf og danser Hooman Sharifi og musiker Deathprod står på scenen i en urpremiere.
Fransk-norsk stjerneballerina debuterer med Nasjonalballetten7.10.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Den ultimate romantiske balletten får nytt liv når Nasjonalballetten har premiere på Giselle 10. oktober, med Léonore Baulac – en av Opéra national de Paris’ fremste solister – i tittelrollen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
