Operaen innvier påsken med deilig synd og mørk komikk

Nasjonaloperaen og Operaorkestret er premiereklare med Kurt Weill og Bertolt Brechts De syv dødssynder og Giacomo Puccini og Giovacchino Forzanos Gianni Schicchi som én konsert, satt i scene av regissør Hanne Tømta. Musikalsk ledelse er ved Ingar Bergby.
Opera og ballett møtes på skjermen
I De syv dødssynder blir Anna og søsteren sendt ut i verden for å tjene penger til familien. Anna vil forsørge familien sin uten å begå noen av dødssyndene. Det viser seg å være umulig. På reisen møter de dem alle: latskap, stolthet, sinne, fråtseri, utukt, grådighet og misunnelse.
Anna og søsteren med samme navn er to sider av samme person. Den ene er vakker og emosjonell, den andre er praktisk og fornuftig. Den ene synges av Nasjonaloperaens Eli Kristin Hanssveen, den andre danses av Nasjonalballettens Georgie Rose. Som mor og far synger Martin Hatlo og Magnus Staveland rollene, og som de to brødrene i familien finner vi Håvard Stensvold og Rhys Batt.
Den enes død er den andres brød!
Idet en gammel mann trekker sitt siste sukk, går startskuddet for en families heftig jakt etter pengene hans. Kan luringen Gianni Schicchi hjelpe den desperate familien å smi mens liket er varmt?
Gianni Schicchi er en del av trilogien Il trittico, som hadde sin første premiere i 1918. Puccinis eneste komiske opera er drivende som en kortfilm, men inneholder også roligere partier, som Laurettas berømte arie «O mio babbino caro», der hun ber sin far Gianni Schicchi om å få gifte seg med kjæresten Rinuccio. Det er stygt, det er kostelig, og det er latterlig menneskelig!
I hovedrollen finner vi Johannes Weisser. Lauretta synes av Lina Johnson, Zita av Tone Kummervold, Rinuccio av Eirik Grøtvedt, Gherardo av Magnus Staveland og Nella av Eli Kristin Hanssveen.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon og intervjuer, vennligst kontakt
Kommunikasjonsrådgiver Vilde Alette Monrad-Krohn, vimo@operaen.no, 45463725
Bilder






Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Operaen vant Gramophone Award for årets opera-album16.10.2025 09:47:17 CEST | Pressemelding
Den Norske Opera & Balletts innspilling av «Den flyvende hollender» er kåret til årets operaalbum av Gramophone, verdens ledende tidsskrift for klassiske innspillinger.
Norges ledende ballettskole endrer navn9.10.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett har vært Norges ledende skole for grunnutdanning i klassisk ballett siden oppstarten for 60 år siden. Nå, i forbindelse med jubileet, får skolen nytt navn: Nasjonalballettskolen.
Dette danses i Operaen under Oslos internasjonale dansefestival8.10.2025 13:03:32 CEST | Pressemelding
To forestillinger som speiler vår samtid inntar Operaens Scene 2 i oktober – som en del av CODA Oslo International Dance Festival. Det tyske kompaniet tanzmainz presenterer et energisk og tidsaktuelt verk av koreografen Moritz Ostruschnjak, mens koreograf og danser Hooman Sharifi og musiker Deathprod står på scenen i en urpremiere.
Fransk-norsk stjerneballerina debuterer med Nasjonalballetten7.10.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Den ultimate romantiske balletten får nytt liv når Nasjonalballetten har premiere på Giselle 10. oktober, med Léonore Baulac – en av Opéra national de Paris’ fremste solister – i tittelrollen.
Jo Strømgrens prisbelønte nonneforestilling for første gang i Operaen30.9.2025 07:57:00 CEST | Pressemelding
Big Brother møter Sound of Music i Jo Strømgren Kompanis satiriske danseforestilling Klosteret. Nå spilles den i Operaen for første gang 2.–5. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom