Ønsker hjertelig velkommen til veger i Rogaland
Mannen er Tor Skårland, byggeleder i Statens vegvesen i Stavanger.
Han er genuint opptatt av å gjøre hverdagen triveligere for trafikantene.
Gult er kult
Før jul kunne bilister langs veger i Stavanger-området se bed formet som et hjerte, en sol, en stor slange – og et stort smiletegn.
Målet var at bilistene til påske virkelig skulle kunne stemme i at gult er kult. Og mottoet, altså: «En kjøretur skal være mer enn en ferd fra A til B. Den skal gi deg noe mer, den skal gjøre noe med deg».
– Vinteren i Stavanger ble hardere enn vanlig, så det tok litt lenge tid. Men nå er det gult overalt. Og folk ringer og skryter; det er gildt at vi får slik oppmerksomhet, sier Tor.
Smil langs flere veger
Det er ved flere veger i Stavanger-området at bilistene kan nyte godt av blomstrende vegpryd:
Ved Sømmevågen på riksveg 509, like ved flyplassen (der du ser et bed formet som et stort smiletegn). På riksveg 444 sørover mot Bryne (hvor du ser et hjerte, en sol og en stor slange). Også på E39 fra Stavanger og sørover er det gulblomstrende vegpynt å se.
– Gildt å lage litt liv
Den blomstrende forskjønningen, som startet på initiativ fra en kreativ gartner hos entreprenøren Presis Vegdrift, fant første gang sted for to år siden.
– Vi håper blomstene har vært en oppmuntring i en tung periode preget av korona. Vi håper den tiden snart er over, men blomsterprosjektet skal vi uansett ikke gi oss med. Både smil og andre figurer skal komme opp igjen år etter år. Det er gildt å lage litt liv, sier Tor Skårland.
Blomsterpryden er ikke bare å finne langs riksveger i Rogaland, men også på flere strekninger der Rogaland fylkeskommune er vegeier: Fylkesveg 44 fra Sandnes mot Jæren, fylkesveg 50 fra Sola mot Klepp og fylkesveg 506 gjennom Bryne sentrum.
Nøkkelord
Kontakter
Tor SkårlandByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:90113803tor.skarland@vegvesen.noBilder







Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Parkeringskaos: Innfører strengere regler i Lofoten og på Stegastein4.7.2025 12:20:27 CEST | Pressemelding
Fra midten av juli tester Statens vegvesen ved Nasjonale turistveger om strengere parkeringsregler kan løse flokene med camping og parkering i Lofoten og på Stegastein på Aurlandsfjellet.
Må asfaltere E16 Dysterud–Sandnesmoen også på søndag3.7.2025 13:41:21 CEST | Pressemelding
Asfalteringen på E16 i Sør-Odal er godt i gang, men været har gjort at det også blir asfaltering førstkommende søndag.
Bruk sommeren til å øvelseskjøre3.7.2025 09:06:48 CEST | Pressemelding
Øvelseskjøring gir bedre sjåfører og fører til at flere består teoriprøven og oppkjøring første gang de prøver.
Bru på E6 på Saltfjellet blir lysregulert2.7.2025 15:08:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har avdekket skader på kantdragerne på Viskisbrua på E6 i Saltdal kommune. Derfor blir det lysregulering og nedsatt fart over brua fremover.
Siste delstrekning åpnet på Rv. 4 Hadeland2.7.2025 14:21:51 CEST | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås klippet 2. juli snoren på Rv. 4 Almenningsdelet – Lygnebakken. Det markerer slutten på tolv år med vegbygging.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom