Omsetningsforbud av panelovner
30.9.2020 08:00:00 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
– Årsaken til omsetningsforbudet er at panelovnene har for lav energieffektivitet, sier Ane Torvanger Brunvoll, seksjonssjef i NVE.
Ikke god nok energieffektivitet
Adax AS har omsatt produkter som ikke har hatt god nok energieffektivitet til å tilfredsstille kravene i økodesignregelverket. NVE har funnet flere ulovlige produkter fra Adax AS tilgjengelige for salg hos forhandlere. Omsetningsforbudet gjelder panelovner fra produktserien Adax Eco Basic, produsert etter 01.01.2018, som ikke har tilstrekkelige styringsmekanismer for å imøtekomme kravene i regelverket.
Krav om økodesign gir mindre miljøbelastning
Formålet med økodesignregelverket er å redusere miljøbelastningen til energirelaterte produkter. Dette regelverket stiller blant annet minstekrav til energieffektiviteten til en rekke produkter. Panelovner må ha avanserte styringsmekanismer som f.eks. ukesprogrammering for å oppfylle regelverket. NVE fører tilsyn med at økodesignforskriften blir fulgt.
– Det er første gang NVE vedtar et omsetningsforbud for brudd på økodesignforskriften. Økodesignforskriften er et viktig virkemiddel for å effektivisere energibruken vår, og tilsyn med denne er noe vi vil prioritere framover, sier Brunvoll.
Enormt energisparepotensiale
Regelverket om økodesign bidrar til store energibesparelser. Beregninger fra EU viser at økodesignregelverket for elektriske varmeovner vil gi 15 TWh mindre energibruk i EU i 2020, sammenliknet med om vi ikke hadde hatt dette regelverket. Dette tilsvarer det årlige strømforbruket til nesten 900 000 norske husstander.
Les vedtaket her.
Nøkkelord
Kontakter
Seksjonssjef Ane Torvanger Brunvoll, e-post: atbr@nve.no, tlf: 977 79 089
Saksbehandler Størk Avelsgaard Lien, e-post: sal@nve.no, tlf: 458 87 646
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med22.7.2026 14:19:37 CEST | Pressemelding
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak om det ikke kommer mye regn de neste ukene.
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
NVE ber jordbruk, settefiskanlegg og vannverk om å forberede seg på sommertørke2.7.2026 10:01:11 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat oppfordrer en rekke aktører til å være forberedt på mulig sommertørke. Selv om dagens grunnvannstand er normal, er det viktig å ha gode rutiner for overvåking og tiltak dersom situasjonen endrer seg gjennom sommeren.
NVE følger opp kraftsituasjonen og forsyningssikkerheten25.6.2026 13:41:05 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har hatt tilsyn med flere store kraftprodusenter for å sikre at de følger opp forsyningssikkerheten på en god måte. NVE er ikke bekymret for kraftsituasjonen nå. Likevel gjør lav magasinfylling at vi følger spesielt med på utviklingen i Midt-Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
