Økonomi styrer nordmenns bilkjøp
18.3.2021 08:00:00 CET | NAF | Pressemelding

Kostnadene ved kjøp og driftskostnadene over tid kommer på topp når folk blir spurt om hvilke tre ting som er viktigst ved bilkjøp. Men det er ikke bare fornuften som styrer. Kjøreegenskaper og kjøreglede ligger rett bak de økonomiske faktorene, ifølge undersøkelsen.
De tre topplasseringene når folk blir spurt om hvilke tre faktorer som er viktigst ved bilkjøp er:
- Kostnadene ved kjøp - 47 prosent
- Driftskostnadene over tid – 43 prosent
- Kjøreglede/kjøreegenskaper - 42 prosent
Andre faktorer som kommer høyt opp på listen er kollisjonssikkerhet og plassen i kupé og bagasjerom.
- Norske bilkjøpere er fornuftige, samtidig er det viktig at bilen er god og morsom å kjøre, kommenterer Sødal.
Menn og kvinner er enige om det meste, men to ting skiller
Det er lite som skiller menn og kvinner i undersøkelsen, men to forskjeller peker seg ut. Kvinner er langt mer opptatt av kollisjonssikkerheten til bilen de skal kjøpe enn menn. 44 prosent av kvinnene oppgir at det er viktig ved bilkjøp, mens 27 prosent av mennene svarer det samme.
- Kvinner er mer opptatt av sikkerheten for seg og sine enn menn. Det betyr nok ikke at menn ikke er opptatt av trafikksikkerhet, men det er andre ting som er viktigere når bilen skal kjøpes, sier NAF-rådgiveren.
Det andre som skiller kjønnene er bilens trekkraft og muligheten for hengerfeste. Dette er viktigere for menn enn kvinner. 26 prosent av mennene oppgir dette som viktig, mens kun 12 prosent av kvinnene er opptatt av dette ved bilkjøp.
- Menn er nok mer opptatt av å dra henger med hageavfall til dynga eller båten til hytta, mener Nils Sødal.
Tabell:
Hvilke tre faktorer er viktigst for deg når du skal velge bil?
Flere svar mulig. Maks 3 svar
|
|
Total |
Menn |
Kvinner |
|
Kostnadene ved kjøp |
47 % |
45 % |
50 % |
|
Driftskostnadene over tid |
43 % |
43 % |
43 % |
|
Kollisjonssikkerhet |
35 % |
27 % |
44 % |
|
Kjøreglede/kjøreegenskaper |
42 % |
42 % |
43 % |
|
Trekkraft/mulighet for hengerfeste |
19 % |
26 % |
12 % |
|
Plass i kupé/ bagasjerom |
38 % |
40 % |
35 % |
|
Moderne førerstøttesystemer |
11 % |
11 % |
10 % |
|
Preferanse for bilmerket/modell |
15 % |
16 % |
14 % |
|
Verdifall over tid |
6 % |
7 % |
5 % |
|
Utseende og design |
17 % |
20 % |
15 % |
|
Vet ikke |
3 % |
2 % |
4 % |
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Steinsprut-sesong: - Mange hundre frontruter skades hver dag13.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Steinsprutskader i trafikken er et sikkert vårtegn, og antallet som får slike skader har økt kraftig de siste årene. - For å unngå sprukken frontrute er det lurt å holde ekstra avstand til andre biler, særlig ved påkjøringsfiler hvor farten økes raskt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF Senter kommer tilbake til Kongsvinger10.3.2026 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Nesten 20 år har gått fra Kongsvinger sist hadde et eget NAF-senter. Nå kommer NAF tilbake i området, med et betydelig utvidet tilbud. I tillegg til test- og kontrolltjenester åpner NAF nå også et fullverdig verksted, som tilbyr både service og reparasjon. – De første kundene har allerede bestilt timer, sier Morten Morken, senterleder ved det nye senteret.
NAF frykter økte drivstoffpriser9.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Krigen i Midtøsten kan føre til langvarige høyere drivstoffpriser. – Vi ser tegn til at pumpeprisene øker, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Norgespris gir billig drivstoff5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Norgespris har gitt store besparelser for de som valgte det fra 1. oktober i fjor. – Bare på elbil-ladingen har folk spart 400 kroner, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Rassikring må prioriteres4.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 402 ganger ble norske veier stengt grunnet skred eller flom i fjor. – Veinettet er veldig sårbart, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. Nylig gikk et stort steinskred på E134 ved Fjæra. Det betyr at en av hovedveiene mellom øst og vest nå er stengt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
