OBOS-prisene ned 2,4 prosent
1.9.2021 10:54:10 CEST | OBOS | Pressemelding

Prisfallet den siste måneden kommer etter sterk oppgang i juli. Det ble da solgt en høy andel små leiligheter med høyere kvadratmeterpris enn større boliger, dette bidro til å dra prisene opp.
I august var andelen mindre boliger lavere, det kan forklare noe av prisfallet. Monsvold understreker at endringen fra juli til august bør tolkes med forsiktighet fordi det ble omsatt relativt få boliger i juli. Sommeren sett under ett viser en ganske flat utvikling med en prisoppgang på 0,6 prosent.
De tolv siste månedene har prisene i hovedstaden steget 8 prosent. Så langt i år er oppgangen 6,8 prosent.
På landsbasis falt OBOS-prisene 0,7 prosent i august, mens de er 9,3 prosent opp de tolv siste månedene.
Høy aktivitet i august
Etterspørselen etter OBOS-boliger holdt seg høy også i august, og omsetningen var nesten like høy som rekordnivået fra august i fjor. Det ble omsatt flere boliger i august i år enn snittet de siste fem årene.
OBOS-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
Kvadratmeterprisen var i august 74 200 kroner i Oslo-området og på landsbasis 65 209 kroner.
Andelen som brukte forkjøpsretten i Oslo i august i år var på 30,2 prosent. Det er litt lavere enn i august i fjor og i juli i år, og betydelig lavere enn for noen måneder siden.
Svakt prisfall utover høsten
Alt tyder på at Norges Bank vil sette opp renten i september, og det er stor sannsynlighet for at det kommer et nytt rentehopp i desember, og ytterligere et par neste år hvis den gode utviklingen i norsk økonomi fortsetter.
– Vi tror derfor prisene kan falle noe utover høsten. Det er også normalt sesongmønster. Neste år venter vi moderat prisvekst. Lavere arbeidsledighet og utsikter til noe høyere lønnsvekst, kan motvirke noe av prisfallet som følger av økte rente. God aktivitet og høy etterspørsel tyder også på at det går mot en myk landing i boligmarkedet. Tilbudet av bruktboliger synes å være på et ganske normalt nivå. Bruktboligmarkedet virker i det store og hele å være i god balanse, sier sjeføkonom Sissel Monsvold.
OBOS har den siste tiden hatt flere vellykkende salgsstarter i nyboligprosjekter, og opplever at også etterspørselen etter nye leiligheter er stor.
Daglig leder Hans Anders Skjølberg i OBOS Eiendomsmeglere sier det var ventet en flat prisutvikling i august.
– Nedgangen i august var større enn vi forventet. Måneden startet litt tregt, men avsluttet sterkt. Vi ser positivt på høsten og forventer et godt marked med svakt fallende priser mot slutten av året.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel MonsvoldSjeføkonom
Tel:92811287sissel.monsvold@obos.noÅge PettersenKommunikasjonsdirektør
Tel:908 58 441age.pettersen@obos.noBilder

Dokumenter
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over 640 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Landet storkontrakt på Hammersborg10.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Compass Group tar 5.000 kvadratmeter av de moderniserte lokalene på Hammersborg Torg når de signerer leiekontrakt med 15 års varighet med OBOS Eiendom.
OBOS blir ny hovedsponsor for Eliteserien3.3.2026 12:57:48 CET | Pressemelding
OBOS blir ny hovedpartner for Eliteserien i fotball. Avtalen som sparkes i gang nå gir OBOS mulighet til å satse mer på fotballaktiviteter for barn og ungdommer i hele landet.
OBOS-prisene steg i februar2.3.2026 10:56:13 CET | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 1,7 prosent fra januar til februar. På landsbasis gikk prisene opp med 2,3 prosent.
OBOS selger kjøpesenter27.2.2026 13:05:24 CET | Pressemelding
Alti Tasta i Stavanger selges til LL Sørco. – Vi er glade for å ha funnet en løsning, så kan vi i OBOS bruke midlene på nye utviklingsprosjekter, sier Nils Morten Bøhler i OBOS Eiendom.
Vedvarende nedgang i nyboligmarkedet gir resultatfall13.2.2026 10:46:55 CET | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt på 372 millioner kroner i 2025. Dette er en tilbakegang på 1,3 milliarder sammenlignet med 2024. Resultatfallet skyldes i hovedsak svake resultater innen boligutvikling og engangseffekter i 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
