OBOS-prisene ned 2,1 prosent i Oslo
2.5.2019 12:27:59 CEST | OBOS | Pressemelding

Det betyr at prisene for brukte OBOS-boliger hittil i år har steget med 5,0 prosent i hovedstadsområdet og 3,8 prosent på landsbasis.
− Prisnedgangen i april er noe overraskende. Vi opplever solid etterspørsel etter boliger selv om antall omsetninger i mars og april går noe ned i Oslo sammenlignet med 2018. En mulig forklaring er at den siste tidens renteøkninger biter noe i en overgangsfase, sier konsernsjef Daniel Kjørberg Siraj i OBOS.
Tror på fortsatt prisoppgang
Han tror ikke tallene for april betyr at prisnedgangen vil fortsette, selv ikke med nye renteøkninger.
− Med et fortsatt lavt rentenivå, befolkningsvekst, lav arbeidsledighet og reallønnsvekst forventer vi fortsatt vekst i boligprisene utover året og inn i 2020. Den sterkeste veksten vil vi se i Oslo. Her er det, spesielt fra neste år, en grunnleggende ubalanse mellom nybygging og etterspørsel. Vi ser også en kraftig økning i tomteprisene i Oslos randsone som vil påvirke prisene på både nye og brukte boliger.
Han trekker spesielt fram Follo-regionen hvor tomteprisene har skutt i været, blant annet som en følge av ferdigstillelsen av Follobanen. − Det vil medføre et vesentlig høyere prisnivå på boliger.
Etterspør nye boliger
OBOS har i lengre tid merket stor etterspørsel etter nye boliger i alle sine hovedområder.
− Vi ser at pris og kvalitet på boligene i større grad enn før er avgjørende for å opprettholde et godt salg. At folk kjøper nye boliger, tyder på at de er optimistiske med tanke på fremtiden, sier Siraj.
I april var den gjennomsnittlige kvadratmeterprisen for brukte OBOS-tilknyttede boliger i Oslo-området 62 668 kroner, det er 4,9 prosent høyere enn i april 2018.
For landet sett under ett var den gjennomsnittlige kvadratmeterprisen for brukte OBOS-tilknyttede boliger 54 832 kroner i april.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Kjørberg SirajKonsernsjef i OBOS
Tel:913 82 777Åge PettersenKommunikasjonsdirektør
Tel:908 58 441Bilder

Dokumenter
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over 640 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS-prisene i Oslo steg i juli3.8.2026 10:42:32 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 0,8 prosent fra juni til juli. På landsbasis falt prisene med 0,3 prosent.
Utlånsvekst i tøft marked15.7.2026 12:41:03 CEST | Pressemelding
OBOS-banken fikk et resultat etter skatt på 98 millioner kroner i andre kvartal. Utlånsveksten fortsetter, og økte med 1,0 prosent.
Økt aktivitet tross tøft marked15.7.2026 09:45:19 CEST | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt i andre kvartal 2026 på 456 millioner kroner, opp fra -10 millioner kroner i samme periode i fjor. For første halvår endte resultatet på 203 millioner kroner mot 145 millioner kroner i fjor.
Lambertseter klart best blant OBOS-sentrene9.7.2026 08:58:38 CEST | Pressemelding
OBOS’ fem kjøpesentre vokste med 4, 5 prosent i andre kvartal 2026, etter en svært god juni måned.
OBOS-prisene falt i juni1.7.2026 11:19:37 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger falt med 0,7 prosent fra mai til juni på landsbasis. I Oslo falt prisene med 2,4 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
