OBOS-prisene litt opp i Oslo

– Det er både ventet og positivt at prisveksten roer seg etter de kraftige hoppene vi så i starten av året, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS.
OBOS-prisene i hovedstaden gikk litt opp i april etter noe nedgang i mars. Utviklingen den siste måneden ble dermed omtrent som den har vært i snitt tidligere år hvor påsken falt i april.
I Oslo har OBOS-prisene så langt i år steget med 8,4 prosent. De tolv siste månedene er oppgangen 4,4 prosent.
På landsbasis var prisene uendret i april, mens de er 4,3 prosent opp de tolv siste månedene.
Kvadratmeterprisen for brukte OBOS-boliger var i april 78 596 kroner i Oslo-området og 67 509 kroner på landsbasis.
God aktivitet
Ifølge Monsvold var det stor aktivitet i bruktmarkedet i april, særlig når det tas hensyn til at påsken i år falt i april. Det ble omsatt færre boliger i april i år enn i april i fjor, men det skyldtes uvanlig høy aktivitet i fjor i tillegg til at påsken da falt i månedsskiftet mars-april.
Sammenlignet med april i perioden 2016-2021, var årets omsetning i Oslo tre prosent under gjennomsnittet for perioden. Ser vi kun på måneder da påsken falt i april, var aktiviteten åtte prosent høyere.
– Stor omsetning og flat prisutvikling henger sammen med at det er blitt lagt ut flere boliger for salg den siste tiden. Det var svært få boliger til salgs i starten av året. Samtidig har endringene i avhendingslova skapt flaskehalser på tilbudssiden som gjør at det har tatt lenger tid enn før å få boliger ut i markedet, sier Monsvold.
Andelen som brukte forkjøpsretten er fremdeles relativt høy, men har avtatt gradvis siden toppen i februar, noe som tyder på at markedet roer seg. I april i år var andelen på 33 prosent mot 36,4 prosent i mars og 35,8 prosent i april i fjor.
OBOS-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
Venter prisnedgang til høsten
– Vi forventer at økte utlånsrenter, nedgang i kjøpekraften for mange og flere bruktboliger til salgs, vil dempe prisveksten framover. Samtidig regner vi med at et godt arbeidsmarked med stor grad av jobbtrygghet bidrar til at det blir en myk landing for boligmarkedet. Vi ser for oss en flat prisutvikling mot sommeren og moderat prisnedgang utover på høsten – i tråd med vanlig sesongmønster. Markedet ser ut til å normalisere seg etter et stort tilbudsunderskudd ved starten av året. Det er bra for førstegangskjøperne og vil også bidra til å bremse husholdningenes gjeldsvekst, sier sjeføkonom Sissel Monsvold.
Hans Anders Skjølberg, administrerende direktør i OBOS Eiendomsmeglere, mener prisutviklingen i april ble som ventet etter at tilbudssiden har tatt seg opp.
– Våre meglere melder om godt oppmøte på visninger. Omsetningstiden i Oslo er nå på åtte, ni dager i snitt. Markedet kan oppsummeres som velfungerende til tross for renteoppgang og uroligheter.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel MonsvoldSjeføkonom
Tel:92811287sissel.monsvold@obos.noBilder

Dokumenter
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS-prisene i Oslo steg i juli1.8.2025 10:51:21 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 0,3 prosent fra juni til juli. Så langt i år har OBOS-prisene i hovedstaden steget med sju prosent.
God utlånsvekst etter dobbelt rentekutt15.7.2025 11:41:16 CEST | Pressemelding
OBOS-banken satt ned renten til kundene i to omganger i andre kvartal 2025. Det ga noe lavere netto renteinntekter, men også økt kundetilstrømning og god utlånsvekst.
Færre overleverte boliger gir resultatnedgang15.7.2025 09:41:08 CEST | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt i andre kvartal 2025 på -10 millioner kroner, ned fra 488 millioner kroner i samme periode i fjor. For første halvår endte resultatet på 145 millioner kroner mot 848 millioner kroner i fjor.
Pusset opp tallene11.7.2025 08:11:50 CEST | Pressemelding
OBOS-kjøpesentrene omsatte samlet for 1,28 milliarder kroner i andre kvartal. Nå tar de oppussingsformelen fra Holmlia til andre sentre.
Nesten ingen kommuner har tilstrekkelig med tilfluktsrom4.7.2025 10:23:10 CEST | Pressemelding
En undersøkelse blant norske ordførere viser at bare 3 prosent av norske kommuner har tilfluktsrom for hele befolkningen. I en tid med økende geopolitisk usikkerhet etterlyses flere konkrete planer for å oppgradere beredskapen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom