OBOS-prisene falt 2,3 prosent i Oslo
1.7.2021 10:26:48 CEST | OBOS | Pressemelding

– Tallene for juni vitner om lavere temperatur i boligmarkedet i hovedstaden. Økt tilbud og utsikter til renteoppgang i høst, kan trolig forklare en del av prisnedgangen, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS.
Prisnedgangen i juni er større enn vanlig for brukte OBOS-boliger. Denne kommer etter prisfall både mars og april. I mai flatet det ut og prisene endte 0,2 prosent opp.
– Vi må tilbake til 2017 for å finne svakere prisutvikling i Oslo. Det er ikke uventet at prisene roer seg etter den kraftige prisveksten i fjor og i starten av dette året, men dette var noe sterkere nedgang enn ventet. Samtidig må prisnedgangen ses i lys av at det er omsatt en høyere andel større boliger i juni enn i mai i år, og siden de har lavere kvadratmeterpris enn de mindre boligene, trekker dette prisveksten ned, sier Monsvold.
På landsbasis falt OBOS-prisene 1,4 prosent i juni, mens de er opp 11,3 prosent de tolv siste månedene.
Rekordhøy aktivitet
Etterspørselen etter boliger var svært høy i juni. OBOS har aldri før registrert like mange omsetninger denne måneden. Sammenlignet med juni i fjor, da det også ble omsatt svært mange boliger i hovedstaden, var økningen 11 prosent. Da er omsetningen av alle brukte boliger i OBOS-tilknyttede borettslag med.
OBOS-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
Kvadratmeterprisen var i juni 73 729 kroner i Oslo-området og på landsbasis 64 169 kroner.
Andelen som brukte forkjøpsretten i Oslo i juni i år var på 31,6 prosent. Det er litt høyere enn i juni i fjor og i mai i år, men betydelig lavere enn for noen måneder siden.
Venter prisfall i høst
– Det ble i mai lagt ut flere boliger enn vanlig for salg i Oslo, og tilbudet ser ut til å ha økt ytterligere i juni. Det har fram mot sommeren gått fra å være selgers til kjøpers marked. Det kan virke som at varslene om økt rente har fått flere til å legge ut boligen sin for salg før sommerferien, da de venter at en renteoppgang vil dempe prisene utover høsten. Dette kan også ha bidratt til at de har villet akseptere en mer moderat pris, sier Monsvold.
Hun mener samtidig at den høye etterspørselen tyder på at boligmarkedet er sunt og velfungerende.
– Bedre balanse mellom tilbud og etterspørsel og økt rente vil kunne dempe prisene framover. Alt tyder på at Norges Bank vil sette opp renten i september, og det er stor sannsynlighet for at det kommer et nytt rentehopp i desember. Vi tror boligprisene kan falle noe videre utover høsten. Det er også i tråd med normalt sesongmønster.
Hjemmekontor-effekten
Et allerede høyt prisnivå på boliger, lav reallønnsvekst og lav befolkningsvekst virker også dempende på boligprisene. Monsvold mener at ustrakt bruk av hjemmekontor og begrensede forbruksmuligheter har bidratt til økt boligetterspørsel under pandemien. Denne effekten blir trolig mindre framover.
Daglig leder Hans Anders Skjølberg i OBOS Eiendomsmeglere sier prisnedgangen i juni var noe høyere enn forventet, men i tråd med utviklingen de tre siste månedene.
– Tilbakemeldingene fra meglerne våre er at markedet er mer normalisert. Samtidig har vi omsatt 15 prosent flere OBOS-boliger i juni enn samme måned i fjor – som også var sterk. Vi opplever at boligmarkedet er i balanse.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel MonsvoldSjeføkonom
Tel:92811287sissel.monsvold@obos.noÅge PettersenKommunikasjonsdirektør
Tel:908 58 441age.pettersen@obos.noBilder

Dokumenter
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over 640 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Landet storkontrakt på Hammersborg10.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Compass Group tar 5.000 kvadratmeter av de moderniserte lokalene på Hammersborg Torg når de signerer leiekontrakt med 15 års varighet med OBOS Eiendom.
OBOS blir ny hovedsponsor for Eliteserien3.3.2026 12:57:48 CET | Pressemelding
OBOS blir ny hovedpartner for Eliteserien i fotball. Avtalen som sparkes i gang nå gir OBOS mulighet til å satse mer på fotballaktiviteter for barn og ungdommer i hele landet.
OBOS-prisene steg i februar2.3.2026 10:56:13 CET | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 1,7 prosent fra januar til februar. På landsbasis gikk prisene opp med 2,3 prosent.
OBOS selger kjøpesenter27.2.2026 13:05:24 CET | Pressemelding
Alti Tasta i Stavanger selges til LL Sørco. – Vi er glade for å ha funnet en løsning, så kan vi i OBOS bruke midlene på nye utviklingsprosjekter, sier Nils Morten Bøhler i OBOS Eiendom.
Vedvarende nedgang i nyboligmarkedet gir resultatfall13.2.2026 10:46:55 CET | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt på 372 millioner kroner i 2025. Dette er en tilbakegang på 1,3 milliarder sammenlignet med 2024. Resultatfallet skyldes i hovedsak svake resultater innen boligutvikling og engangseffekter i 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
