OBOS kjøper tre nye tomter på Fornebu

Dette siste tomtekjøpet sikrer at OBOS de kommende årene vil bygge rundt 7000 boliger på Fornebu i tillegg de 2500 som allerede er på plass.
20 prosent av alt OBOS skal bygge på Fornebu de kommende årene skal selges med alternative boligkjøpsmodeller som vil senke terskelen inn på boligmarkedet for flere.
– Vi er svært godt fornøyde med å ha sikret våre medlemmer ytterligere 1500 nye boliger på Fornebu gjennom tomtekjøpsavtalene med Aker og deres samarbeidspartnere. Sammen med OBOS` øvrige tomter på Fornebu gir dette tilskuddet mulighet til å tilby våre medlemmer rundt 7000 nye boliger på Fornebu de neste 20-25 årene. Denne boligporteføljen passer derfor meget godt inn i OBOS langsiktige byutviklingsperspektiv både her og i Stor-Oslo, sier konsernsjef i OBOS, Daniel Kjørberg Siraj.
Rett ved Fornebubanen
Tomtene som nå er kjøpt blir en del av byutviklingsprosjektene Koksa og Fornebuporten som ligger innenfor sonen Byen i kommunedelplan 3. Det legges opp til urban boligbygging som henvender seg til alle kjøpegrupper. Ifølge OBOS-sjefen legges det opp til å bygge også mindre boliger som vil være spesielt attraktive for unge boligkjøpere.
De nye områdene har umiddelbar tilgang til hver sin stasjon på den den planlagte Fornebubanen. I tillegg til boliger gir tomtene plass til 25.000 kvadratmeter med næringsvirksomhet.
– Tomtene passer inn i utbyggingsrekkefølgen som Bærum kommune har lagt for Fornebu og sikrer at OBOS kontinuerlig kan ha 600-700 boliger under bygging de neste 20-25 årene, sier Siraj.
Nye boligkjøpsmodeller
– Tomtekjøpet passer godt inn i vår strategi om å gjøre veien inn i boligmarkedet enklere, slik at flere kan ha råd til å bo på Fornebu. 20 prosent av boligene som nå kommer inn under OBOS sitt eierskap på Koksa og Fornebuporten skal tilbys for salg med OBOS sine alternative boligkjøpsmodeller, OBOS Bostart og OBOS Deleie. Det vil også gjelde for all annen boligbygging OBOS skal ha på Fornebu i årene fremover, sier administrerende direktør i OBOS Fornebu, Kristine Tveitnes Seip.
Avtalen er inngått mellom OBOS Fornebu AS og FP Bolig AS som igjen eies av Aker, Geveran og Joh. Johansson Eiendom.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Kjørberg SirajKonsernsjef i OBOS
Tel:913 82 777daniel.kjorberg.siraj@obos.noKristine Tveitnes SeipAdministrerende direktør OBOS Fornebu
Tel:957 74 713kristine.tveitnes.seip@obos.noBilder

Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Pusset opp tallene11.7.2025 08:11:50 CEST | Pressemelding
OBOS-kjøpesentrene omsatte samlet for 1,28 milliarder kroner i andre kvartal. Nå tar de oppussingsformelen fra Holmlia til andre sentre.
Nesten ingen kommuner har tilstrekkelig med tilfluktsrom4.7.2025 10:23:10 CEST | Pressemelding
En undersøkelse blant norske ordførere viser at bare 3 prosent av norske kommuner har tilfluktsrom for hele befolkningen. I en tid med økende geopolitisk usikkerhet etterlyses flere konkrete planer for å oppgradere beredskapen.
Ny byggestart på Frysja2.7.2025 08:57:14 CEST | Pressemelding
Stor-Oslo Eiendom og OBOS klare for byggestart av Frysjatunet. Prosjektet består av 162 boliger, hvorav fire av fem salgstrinn er gjennomført.
OBOS-prisene falt i juni1.7.2025 11:04:12 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo falt med 0,8 prosent fra mai til juni. På landsbasis falt prisene med 1,5 prosent.
Skal bygge rekkehus på Fornebu30.6.2025 08:02:24 CEST | Pressemelding
OBOS Block Watne Entreprenør (OBWE) har den senere tiden inngått kontrakter med eksterne kunder for 150 millioner kroner. Nå er det inngått avtale med AF Gruppen om bygging av 20 rekkehus på Storøykilen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom