OBOS, Balder og Oslo Pensjonsforsikring gir bud på NRK-tomten

De tre partene har solid kompetanse innen bolig- og byutvikling og representerer langsiktighet og soliditet.
− NRK-området på Marienlyst har et fantastisk potensiale som et sted å bo, arbeide og leve. Vi ønsker å bygge mange attraktive boliger og møteplasser, basert på en helhetlig bærekraftig tankegang. Samtidig skal vi ta vare på kulturarven som ligger i deler av eksisterende bygg og fylle på med nytt innhold som er attraktivt for både nærområdet og byen som helhet. Vi tror at partnerskapet OBOS, Balder og Oslo Pensjonsforsikring har de beste forutsetninger for å utvikle dette området i tråd med denne ambisjonen, sier konsernsjef i OBOS, Daniel Kjørberg Siraj, på vegne av budgiverne.
Åpner for ulike kjøpegrupper
Den attraktive beliggenheten gjør at det er forventet at mange av boligene som skal utvikles vil være i en høy prisklasse. Det er imidlertid en ambisjon for budgiverne å legge til rette for at det også kan utvikles boligmodeller som sikrer at ulike kjøpergrupper får mulighet til å kjøpe en god bolig på Marienlyst. Dette er også i tråd med politiske signaler fra Oslos politiske myndigheter om hva de ønsker for byutviklingen i hovedstaden fremover.
− En god by må legge til rette for en variert beboersammensetning. Vi har god erfaring med å utvikle alternative boligmodeller, for eksempel OBOS Bostart som åpner boligmarkedet for flere. Som ansvarlige budgivere ønsker vi å invitere NRK til en dialog om hvordan vi i fellesskap kan utvikle slike løsninger også på Marienlyst, sier Siraj.
Arctic Securities har bistått med å samle de tre partene og er finansiell rådgiver i forbindelse med den forestående prosessen.
- OBOS er Norges største og blant Nordens største boligbyggere. OBOS eies av 465 000 medlemmer og er Norges største boligbyggelag. OBOS har gjennom 90 år bygget og utviklet boliger. I 2018 solgte OBOS-konsernet 3 103 nye boliger, hvorav 1 818 i Norge.
- Fastighets AB Balder er Nordens største børsnoterte eiendomsselskap, med en markedsverdi på 65 milliarder kroner. Balder eier, forvalter og utvikler boliger, næringseiendommer og hoteller i Sverige, Norge, Danmark og Finland.
- Oslo Pensjonsforsikring (OPF) er heleid av Oslo kommune, og har som formål å drive pensjonsforsikring og annen livsforsikring for kommunen. OPF har en forvaltningskapital på 100 milliarder kroner.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Kjørberg SirajKonsernsjef i OBOS
Tel:913 82 777Åge PettersenKommunikasjonsdirektør
Tel:908 58 441age.pettersen@obos.noBilder

Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
God utlånsvekst etter dobbelt rentekutt15.7.2025 11:41:16 CEST | Pressemelding
OBOS-banken satt ned renten til kundene i to omganger i andre kvartal 2025. Det ga noe lavere netto renteinntekter, men også økt kundetilstrømning og god utlånsvekst.
Færre overleverte boliger gir resultatnedgang15.7.2025 09:41:08 CEST | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt i andre kvartal 2025 på -10 millioner kroner, ned fra 488 millioner kroner i samme periode i fjor. For første halvår endte resultatet på 145 millioner kroner mot 848 millioner kroner i fjor.
Pusset opp tallene11.7.2025 08:11:50 CEST | Pressemelding
OBOS-kjøpesentrene omsatte samlet for 1,28 milliarder kroner i andre kvartal. Nå tar de oppussingsformelen fra Holmlia til andre sentre.
Nesten ingen kommuner har tilstrekkelig med tilfluktsrom4.7.2025 10:23:10 CEST | Pressemelding
En undersøkelse blant norske ordførere viser at bare 3 prosent av norske kommuner har tilfluktsrom for hele befolkningen. I en tid med økende geopolitisk usikkerhet etterlyses flere konkrete planer for å oppgradere beredskapen.
Ny byggestart på Frysja2.7.2025 08:57:14 CEST | Pressemelding
Stor-Oslo Eiendom og OBOS klare for byggestart av Frysjatunet. Prosjektet består av 162 boliger, hvorav fire av fem salgstrinn er gjennomført.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom