Nytt utvalg skal gi råd om bærekraftige reisemål

– Etter pandemien skal vi gjenoppbygge et mer robust og bærekraftig norsk reiseliv. Derfor setter vi nå ned et utvalg som skal se på hvordan vi kan utvikle attraktive reisemål, samtidig som ulike lokale hensyn ivaretas på en god måte, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
Mellom 2014 og 2019 økte antall kommersielle overnattinger i Norge med 16 prosent, og mange norske kommuner får sitt innbyggertall mangedoblet i høysesong. En for stor økning i antall turister kan medføre overturisme og trengsel, luftforurensing, slitasje på natur, og utilstrekkelig kapasitet når det gjelder beredskap, renovasjon og parkering. Selv om dette kun gjaldt et fåtall norske reisemål før pandemien brøt ut, vil flere kunne oppleve det samme i løpet av det neste tiåret, når reiseaktiviteten ventelig tar seg opp igjen.
– Reiselivsbransjen er en av de hardest rammede under pandemien. Her finner du små og store jobbskapere som skaper velferd og levende lokalsamfunn over hele landet. Det er viktig at vi nå får på plass gode planer for å ta vare på arbeidsplassene til folk fremover, sier Nybø.
Målet med utredningen er å vurdere rammevilkårene for reiselivsaktivitet lokalt. Utvalget skal blant annet vurdere om reisemålene har tilstrekkelig eller for mye handlingsrom til å håndtere lokale utfordringer og utnytte potensielle muligheter knyttet til reiseliv. Dette kan for eksempel gjelde i forbindelse med cruisetrafikk og finansiering av fellesgoder.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren besøker Alta tirsdag 20. januar16.1.2026 12:20:11 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Alta tirsdag 20. januar for å møte reiselivsnæringen i regionen. På programmet står besøk hos flere opplevelsesbedrifter og samtaler med aktører som driver utviklingen av et stadig mer attraktivt reisemål i nord.
Næringsministeren til Tromsø og TIFF 18.–20. januar16.1.2026 12:03:21 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Tromsø fra søndag 18. til tirsdag 20. januar. Hun skal blant annet delta på Krafttak for Nord og Tromsø internasjonale filmfestival (TIFF). I tillegg vil hun og arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng møte nordlysaktører, der temaet er useriøse aktører i næringen.
Norge blir med i EUs nye allianse for konkurransekraft i kjemisk industri15.1.2026 13:03:00 CET | Pressemelding
Norge blir med når EU etablerer en ny allianse for kritiske kjemikalier. Målet er å styrke europeisk kjemisk industri, og sikre konkurransekraft og strategisk autonomi i møte med det grønne skiftet og økt global konkurranse.
Norge vil samarbeide tettere med Tyskland om romvirksomhet13.1.2026 18:09:46 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte i dag Tysklands minister for teknologi og romvirksomhet, Dorothee Bär, i Berlin.
Næringsministeren møtte sin tyske motpart i Berlin: – Sammen kan vi styrke konkurransekraften13.1.2026 18:07:46 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte i dag Tysklands nærings- og energiminister Katherina Reiche i Berlin for samtaler om konkurransekraft og økonomisk sikkerhet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom