Nytt flyselskap til Bergen

Iberialøfter nå satsningen sin på Norge. I tillegg til Bergensruten vil Iberia utvide sitt tilbud fra Oslo lufthavn og fly fire ganger i uken mellom Oslo lufthavn og den spanske hovedstaden fra 15. juni.
Direkte til Madrid fra Bergen
- Vi ser frem til å ønske Iberia velkommen til Bergen og Flesland. Dette er et selskap vi har vært i dialog med i flere år; og det er svært gledelig at selskapet nå etablerer seg her i Vestlandets hovedstad, sier Øystein Skaar, lufthavndirektør ved Bergen lufthavn Flesland.
- Madrid en fantastisk flott by å besøke, men det som også gjør denne ruten ekstra spennende for bergenseren er mulighetene ved Iberias nettverk for reiser videre i Spania og videre til Latin-Amerika.
Også reiselivsnæringen er glade for mulighetene rutetilskuddet åpner opp for regionen:
-Spania er et av de viktigste turistmarkedene for Vestlandet, og de siste årene har flere og flere spanjoler valgt fjordene som feriemål hele året. Også veksten fra Basil og Argentina er stor, og en ny rute med Iberia fra Madrid til Bergen vil bidra til at det nå blir ennå lettere å oppleve Fjord Norge-regionen fra disse markedene, sier Kristian B. Jørgensen, administrerende direktør i Fjord Norge AS.
En enklere reise
Ifølge CeliaMuñoz, salgsdirektør for EMEA, Asia og USA i Iberia vil rutene både fra Bergen og Oslo få den beste forbindelsen fra Madrid til andre byer i Spania, som Almeria, Granada, Jerez de la Frontera, Pamplona, Valencia og Vigo, og til latinamerikanske byer som Buenos Aires, Montevideo, Lima, Santiago de Chile, São Paulo og Mexico City. Kundene kan kombinere flyruter fra Iberia og British Airways på samme billett for reiser til og fra Norge.
Både til Oslo og Bergen vil selskapet benytte seg av en Airbus A320 med plass til mellom 141 og 200 passasjerer i to kabinklasser; business og økonomi.
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Fuglesang FramholtMarkeds- og kommunikasjonssjef
Avinor
Pressekontakt Bergen lufthavn, Flesland
Øystein SkaarFungerende lufthavndirektør Bergen lufthavn, Flesland
Tel:+47 909 49 095oystein.skaar@avinor.noBilder
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Fjellene på Sanna skal pryde den nye lufthavnen: – Nå må kollegaene tenke på meg hver gang de er ute og flyr17.10.2025 17:57:59 CEST | Pressemelding
Hobbyfotograf Petter Rønningsen vil for fremtiden være uløselig knyttet til terminalbygget i Fagerlia.
Muligheter for flere utslippsfrie flyvninger i Norge neste år17.10.2025 14:07:14 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår totalt 50 millioner kroner i 2026 for å videreføre Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart – 40 millioner kroner til Avinor og 10 millioner kroner til Luftfartstilsynet. Midlene skal blant annet finansiere videre utprøving i reelle operasjoner, tilpasning av infrastruktur og tilpasning av regelverk ii samarbeid med EASA.
Norsk luftrom blant de beste i Europa15.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
En fersk rapport fra Eurocontrol viser at luftfarten i Europa har hatt en betydelig forbedring sommeren 2025, med økt trafikk og reduserte forsinkelser sammenlignet med året før. Norge utmerker seg som et av landene som presterer aller best.
Auke i hausttrafikken – utanlandsreiser skil seg ut13.10.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Talet på reisande held fram å auke også i september, med ein auke på to prosent samanlikna med same periode i 2024. Auken kjem av reiselystne nordmenn, men òg av at fleire frå utlandet har fått augo opp for Noreg som feriedestinasjon.
Fakta om dronedeteksjon ved Avinors lufthavner12.10.2025 20:00:00 CEST | Aktuelt
De siste ukene har Avinor fått mye oppmerksomhet etter at norsk luftfart ved flere anledninger har vært preget av mulige droneobservasjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom