Nye Kia Sorento kan parkeres via fjernstyring

Produksjonen av fjerde generasjon Sorento har nå startet på Kias fabrikk i Hwasung, Korea. De ulike drivlinjene hybrid-, bensin- og diesel produseres på samme produksjonlinje. Senere i år vil Sorento også bli tilgjengelig som plug-in hybrid.
"Nye Kia Sorento Plug-in Hybrid lanseres i Norge rundt årsskiftet. Sorento er første bil bygget på Kias nye plattform for SUV-er i mellomklassen, og vil være en av de mest fleksible og romslige SUV-ene med tre seterader", sier Irene Solstad, Administrerende direktør for Kia i Bertel O. Steen.
Det nye systemet, Remote Smart Parking Assist (RSPA), er designet for å gjøre det enklere å komme ut og inn av bilen, om man skal parkere eller kommer tilbake til bilen og en annen bil er parkert for tett på. Alle passasjerer, inklusive fører, kan gå ut av bilen, og ved hjelp av nøkkelen som fjernkontroll rygge eller kjøre Sorento inn eller ut av en parkeringsplass når bilen er stilt opp.
Teknologien styrer gass, brems og styring for å kjøre bilen på plass mens omgivelsene overvåkes via sensorer. Registreres en potensiell fare, som bevegelse fra en annen bil, syklist eller fotgjenger, bremser bilen automatisk inntil banen er fri. RSPA fåes på Sorento med dieselmotor, avhengig av utstyrsnivå og marked.
Teknologi som gjør parkeringen sikrere
Sorentos nye fjernstyrte parkeringssystem kommer sammen med en rekke andre førerassistentteknologier designet for å gjøre parkeringen så sikker som muligt. Dette inkluderer Reverse Parking Collision-Avoidance Assist Reverse (PCA) og Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA).
Ved hastigheter under 10 km/t, benytter PCA ryggekamera og sensorer for å forhindre kollisjon med fotgjenger eller andre hinder når man rygger. RCCA bruker radar til å overvåke førerens blindsoner på sidene og bak bilen, samt identifisere biler bak Sorento når den rygger. Begge systemer sender et lydvarsel til føreren og kan benytte bremsene for å unngå kollisjon.
Sorento ble først lansert i 2002, og siden da er mer enn tre millioner biler solgt på verdensbasis.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.Remote Smart Parking Assist
Nøkkelord
Kontakter
Mette Simonsen SaugeInformasjonsansvarlig
Tel:920 13 729mette.sauge@kia.noBilder
Om Kia Norge
Kia Bil Norge er hovedimportør av Kia til Norge. Vi har dyktige forhandlere i hele landet. Kia Bil Norge er en del av Bertel O. Steen, som er et av Norges største service- og handelsselskap. Den første Kia ble importert av Kia Bil Norge i november 1994. I dag ruller det mer enn 75.000 Kia på norske veier. Service og ettermarked ivaretas av et kompetent og serviceinnstilt forhandlernett.
Kia er et globalt merke med en visjon å skape bærekraftige mobilitetsløsninger for forbrukere og samfunn over hele verden. Kia ble grunnlagt i 1944 og har levert mobilitetsløsninger i 75 år. Med mer enn 52.000 ansatte over hele verden, tilstedeværelse i mer enn 190 markeder og produksjonsanlegg i seks land, selger Kia i dag rundt 3 millioner biler.
Bedriftens slagord, ‘Movement that inspires’, gjenspeiler Kias forpliktelse til å inspirere kunder med sine produkter og tjenester.
Følg pressemeldinger fra Kia Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kia Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kia Norge
Denne vil gi hele familien bakoversveis18.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Kia EV9 er en bil som har snudd mange nordmenns syn på hva Kia kan levere. Nå kommer utgaven for dem som er ekstra opptatt av kjøreegenskaper og kraft. Fem meter lange Kia EV9 GT er klar for å frakte en familie på seks fra 0-100 på bare 4,6 sekunder og holde følge med sportsbiler i svingene. Bilen får også "manuell" F1- giring på rattet.
Kia viser hele sin range på IAA i München9.9.2025 11:11:46 CEST | Pressemelding
Kia presenterer sin omfattende line up av elbiler for det europeiske publikum på IAA Mobility 2025 i München For første gang får det europeiske publikum oppleve Concept EV2 og EV5 i tillegg til EV3, EV4, nye EV6 GT, EV9 GT og PV5 Besøkende kan prøvekjøre Kias elbiler – inkludert EV3, nye EV6, nye EV6 GT og EV9 – og oppleve produsentens avanserte teknologi og allsidighet Utstillingen «Windows of Inspiration» gir en oppslukende opplevelse med speilende søyler og sonedelte installasjoner som sømløst integrerer Kias elbilutvalg i Münchens urbane landskap
Kia Charge når en ny milepæl - en million ladepunkter i Europa3.9.2025 14:40:13 CEST | Pressemelding
Kia Charge gir nå tilgang til en million ladepunkter i 27 europeiske land, inkludert høyhastighetsnettverket IONITY Den brukervennlige Kia-appen samler Kias digitale tjenester og gjør lading enklere å håndtere Plug&Charge gir en sømløs opplevelse der ladingen starter automatisk når bilen kobles til et kompatibelt ladepunkt For å styrke Kias forpliktelse til ansvarlig mobilitet matches hver ladesesjon med fornybar energi
Rimeligere EV9 på vei til norske storfamilier29.8.2025 08:50:00 CEST | Pressemelding
EV9 har satt Kia på kartet for storfamilen og andre som ønsker seg en ekte SUV med mye plass. Nå kommer en ny utgave som vil gjøre drømmen om EV9 mulig for flere familier.
Nå produserer Kia elbil i Europa22.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Kia EV4 i hatchback- utgave er Kias første helelektriske bil som produseres i Europa. Bilen som i Norge vil hete EV4, produseres nå på Kia sin moderniserte fabrikk i Slovakia som har vært gjennom omfattende oppgraderinger for å kunne produsere elektriske modeller av høy kvalitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom