Ny undersøkelse: Dette er vi redde for når vi kjøper bruktbåt

En fersk spørreundersøkelse fra If viser hva som er viktig for nordmenn når de skal handle bruktbåt, hva de frykter og hvem de rådfører seg med.
Undersøkelsen fra YouGov gir et nokså klart bilde av at vi er et trygghetssøkende folk som ikke er spesielt glad i overraskelser.
Halvparten redd for motorhavari
Hele 47 prosent av de spurte sier de frykter problemer med motor og drivverk, mens 20 prosent legger vekt på manglende vedlikehold/servicer. Noe mer oppsiktsvekkende er det kanskje at det er flere som frykter feil på det elektriske anlegget (18 prosent), enn skader etter tidligere grunnstøtinger (16 prosent).
- Kjøp av bruktbåt er en stor investering for mange. I tillegg til økonomi handler det også om sikkerhet på sjøen. Derfor er det ikke så rart at det er feil relatert til motor/drivverk, det elektriske anlegget eller skader etter tidligere grunnstøtinger folk frykter mest, sier Atle C. Strøm, produktsjef for båtforsikring i If.
Godt vedlikehold viktigere enn kvaliteten
På spørsmål om hva som er viktigst når man ser etter bruktbåt, er en godt vedlikeholdt båt det viktigste.
- Omtrent én av tre svarer at godt vedlikehold er det viktigste. Til sammenligning sier 15 prosent at det er kvaliteten som er viktigst. Kun én av fem mener faktisk plass og praktiske egenskaper er det viktigste, så det er tydelig at det å gardere seg mot de økonomiske fallgruvene veier tyngst, sier Strøm.
- En båt er et sammensatt produkt, der ulike komponenter som regel stammer fra forskjellige leverandører. Derfor er det noe mer komplekst når det kommer til service og vedlikehold, enn det eksempelvis er med en bil, fortsetter han.
Velger familiemedlem eller venn fremfor fagperson
Mer enn 75 prosent av de spurte i undersøkelsen forteller at de tar med et familiemedlem, en venn eller en båtkyndig bekjent når de skal kjøpe bruktbåt. Derimot svarer kun 14 prosent at de tar med en mekaniker, og bare tre prosent tar med seg en takstmann. Én av ti stoler fullt og helt på egen kunnskap.
- Det er ingen tvil om at det er mye hjelpsomhet, god erfaring og kompetanse blant båtinteresserte. Samtidig er det viktig å presisere at det å ta med en fagperson i vurderingen av båten kan være en god investering, sier Strøm.
- Vi vet at skader på båt eller motor kan være kostbare og tidkrevende. Et motorhavari kan i verst fall kan sette personer om bord i farlige situasjoner på sjøen.
Nøkkelord
Kontakter
Andreas Bibow HandelandKommunikasjonssjef | Reise/Person
Tel:+47 416 16 274andreas.handeland@if.noAtle Cato StrømProduktsjef for båtforsikring
Tel:41297070atle.cato.strom@if.noBilder

Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
If: – Skaff en hyttevenn før vinteren10.10.2025 07:33:20 CEST | Pressemelding
Innbruddstyver, for mye snø på taket og frostsprengte rør med vannskader kan rasere hytta i vintermånedene. Hytteeiere som ikke er jevnlig på hytta i vinter bør sikre seg at noen ser etter den likevel. Det påpeker forsikringsselskapet If.
Færre melder inn «Amy»-skader nå9.10.2025 10:17:10 CEST | Pressemelding
Det store trykket av skademeldinger etter ekstremværet «Amy» avtar. Torsdag klokken 10 har forsikringsselskapet If mottatt 3065 skademeldinger.
960 «Amy»-skader meldt til If – bemanner opp ytterligere5.10.2025 10:55:01 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har søndag klokken 11 mottatt 960 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy». Bemanningen på skadesenteret blir ytterligere styrket søndag.
If har fått inn 50 skademeldinger fra «Amy»4.10.2025 08:16:05 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 08-tiden lørdag fått inn rundt 50 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy».
If øker beredskapen før stormen «Amy»2.10.2025 17:55:10 CEST | Pressemelding
Fredag kveld til søndag skal høststormen «Amy» herje i Sør-Norge, og det er sendt ut rødt farevarsel. Forsikringsselskapet If har satt skadeapparatet sitt i beredskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom