Ny test for diare kan redde barneliv
7.12.2020 10:35:41 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding

I global sammenheng er tarmparasitten cryptosporidium den nest viktigste årsak til diaré hos barn under to år. Den er en viktig årsak til barnedødsfall og underernæring, særlig i land i Afrika og Sørøst-Asia:
- Det er ingen vaksine, og foreløpig finnes kun ett godkjent medikament, som ikke er særlig effektivt. Nye medikamenter er under utvikling, men utprøving og bruk av disse i fattige land vil kreve gode tester der resultatet kommer mens pasienten venter, sier førsteamauensis Kurt Hanevik ved Klinisk institutt 2, Universitetet i Bergen.
Testet to nye metoder
Forskeren har nå gjennomført en studie, CRYPTO-POC, som ser på om to metoder for diagnostisering av parasitten fungerer godt på sykehus. Prøver ble undersøkt med mikroskop og en ny papirstrimmelhurtigtest:
- Mikroskopi med driftssikre lysdiodelamper (LED-mikroskopi) er en robust teknologi, og tusenvis av slike mikroskop har blitt distribuert til lavinntektsland de siste årene for å diagnostisere tuberkulose. Papirstrimmel-hurtigtesten har den viktige teknologiske nyvinningen at den tåler lagring utenfor kjøleskap. Målet med studien var å finne ut om disse metodene kan brukes for pålitelig og pasientnær diagnostikk av cryptosporidium, forteller Hanevik.
Billig og enkelt
I en sammenhengende periode fra desember 2016 til juli 2018 rekrutterte studien alle barn med diaré fra et regionalt sykehus i Jimma by i Etiopia og fra Serbo helsesenter på landsbygda utenfor. 1384 barn med diaré ble inkludert. Feltarbeidere rekrutterte også 946 kontroll-barn uten diaré fra to geografisk definerte kildepopulasjoner omkring sykehuset og helsesenteret.
Hos de barna som leverte avføringsprøve ble LED-mikroskopi og hurtigtest utført av vanlige helsearbeidere, og resultatene ble senere sammenlignet med tre veletablerte referansetester.
Den diagnostiske studien viste god treffsikkerhet, med en evne til å oppdage mikroben hos dem som har den (sensitivitet) på 88% for LED-mikroskopi og 89% for hurtigtesten. Begge tester hadde høy spesifisitet (99%), altså er det få som ikke har mikroben som får feilaktig positivt utslag på testen:
- Dette er en stor forbedring i forhold til dagens tilgjengelige metoder i fattige land. LED-mikroskopi for å påvise cryptosporidium er en billig og god metode og er enkelt å integrere med allerede eksisterende infrastruktur for tuberkulosediagnostikk i lavinntektsland. Der LED-mikroskop ikke er tilgjengelig kan hurtigtesten være et godt alternativ, sier Hanevik.
Viktig å teste «på bakken»
- Konvensjonelle mikroskopiske metoder for å påvise cryptosporidium har dårlig sensitivitet og spesifisitet og er lite i bruk.
Hanevik forteller også at testegenskaper vanligvis blir undersøkt i studier i høyinntektsland eller under idealiserte forhold.
- Både sensitivitet, spesifisitet og praktisk gjennomførbarhet bør imidlertid undersøkes «på bakken»: I typiske helseinstitusjoner i lavinntektsland som behandler de barna som har størst forventet nytte av behandling, forteller Hanevik.
Fakta:
CRYPTO-POC-studien er et PhD-prosjekt ved Universitet i Bergen og Sykehuset i Vestfold, med partnere ved Jimma Universitet i Etiopia, Norges miljø- og biovitenskapelige universitet, og Københavns universitet.
Resultatene er publisert i Lancet Infectious Diseases (LID), i en større artikkel med tittelen «Performance and operational feasibility of two diagnostic tests for cryptosporidiosis in children (CRYPTO-POC): a clinical, prospective, diagnostic accuracy study». Den ble publisert 4. desember 2020: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1473309920305569
Kontakter
Førsteamanuensis Kurt Hanevik
Epost: kurt.hanevik@uib.no
Mobil: 938 56 690
Bilder

Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Grunnsteinen lagt for nye Griegakademiet25.9.2026 14:56:46 CEST | Pressemelding
Fredag la forsknings- og høyere utdanningsminister Eileen Fugelsnes ned grunnsteinen for nye Griegakademiet i Møllendal. Dette markerer starten på byggingen av et etterlengtet nytt hjem for et av landets fremste musikkfaglige miljøer.
Norrøn kirkeruin funnet på Grønland24.9.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
Funnet av et skjelett avslører en ukjent kirke fra den norrøne bosettingens tid på Sør-Grønland, ikke langt fra Erik Raudes bosted. Oppdagelsen gir ny kunnskap om samfunnsutviklingen og maktforholdene i datidens Grønland, og kan bidra til å forstå hvorfor vikingene forlot Grønland.
Eksperter fra UiB: ADHD og konsentrasjon22.9.2026 11:24:45 CEST | Pressemelding
Foregår det en over- eller underdiagnostisering av ADHD? Hvorfor har vi så store geografiske forskjeller? Her finner du fagfolk fra Universitetet i Bergen som kan kommentere ulike temaer knyttet til ADHD.
Presseinvitasjon: Statsråden legger ned grunnstenen for nye Griegakademiet21.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Fredag 25. september markerer Universitetet i Bergen og Statsbygg byggestarten for nye Griegakademiet. Forsknings- og høyere utdanningsminister Eileen Fugelsnes legger ned grunnstenen for det nye bygget.
Eksperter fra UiB: Valget i Sverige17.9.2026 12:29:59 CEST | Pressemelding
UiB har eksperter som kan svare på spørsmål knyttet til det svenske riksdagsvalget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
