Ny hovedavtale mellom Finans Norge og Tekna

- Tekna får stadig flere medlemmer i finansnæringen, og det er derfor svært gledelig å få på plass hovedavtale med Finans Norge, sier Marianne Gran Juriks, direktør for arbeidsliv og juss i Tekna.
-Teknas medlemmer representerer en voksende og relevant arbeidstakergruppe i en finansnæring som er i stadig utvikling. Det er derfor både naturlig og riktig at samarbeidet formaliseres gjennom en tartariffavtale i tråd med det Finans Norges medlemmer ønsker. Vi takker Tekna for konstruktive og ryddige forhandlinger og ser frem til et godt samarbeid fremover, sier arbeidslivsdirektør i Finans Norge Runa Opdal Kerr i en kommentar.
Tekna har nærmere 700 medlemmer i finansnæringen, og opplever en sterk vekst av medlemmer i sektoren. Tekna har også bedriftsgrupper i flere av bedriftene. -Finansnæringen er en bransje med en rivende utvikling, dette er i dag store teknologiselskaper med betydelig behov for den teknologiske kompetansen som Tekna medlemmer besitter, sier Gran Juriks.
En plass rundt bordet
– Vi har gjennomført konstruktive og ryddige forhandlinger med Finans Norge, og vi ser fram til videre samarbeid med Finans Norge og deres medlemsbedrifter, sier Juriks. Den nye tariffavtalen betyr at Teknas bedriftsgrupper nå vil få regulerte forhold og rett til samarbeid og medbestemmelse. -Teknas tillitsvalgte får med dette en plass rundt bordet i disse bedriftene, hvor man kan ha en dialog og drøfte viktige spørsmål av betydning for Teknas medlemmer med bedriftens ledelse. Dette er muligheter Teknas tillitsvalgte kun har hatt i begrenset grad før tariffavtalen, sier Gran Juriks.
Bilder
Om Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig foreningDronning Mauds gate 15
0201 Oslo
22 94 75 00https://www.tekna.no/
En fagforening for fremtiden
Tekna er fagforeningen for 110 000 naturvitere, teknologer og studenter. Trygge arbeidsvilkår, kompetanse og læring er avgjørende for arbeidslivet. Det jobber vi for – hver eneste dag.
Følg pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Populær teknologikonkurranse fyller 25 år i Norge: 8200 barn bygger fremtidens løsninger i FIRST LEGO League20.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Med 544 norske lag påmeldt til høstens turneringer, fortsetter FIRST LEGO League å være en viktig arena for å skape realfagsglede blant barn og unge. Gjennom praktisk erfaring med naturfaglige tema, er håpet å styrke interessen for realfag og inspirere flere til å på sikt velge en utdanning innen teknologi og vitenskap.
Tekna fornøyd med teknologisatsing15.10.2025 12:47:22 CEST | Pressemelding
Tekna jubler over satsing på forskning og teknologi i statsbudsjettet, men savner tiltak for rekruttering til realfagene.
Tekna etterlyser større grep for å redde Oslofjorden15.10.2025 10:29:04 CEST | Pressemelding
Tekna er skuffet over at regjeringen ikke tar større ansvar for å få på plass gode renseanlegg som fjerner nitrogen og fosfor fra avløpsvannet. Det haster med effektive tiltak for å rense fjorden.
Studentene skuffet over statsbudsjettet15.10.2025 10:21:05 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil foreløpig ikke binde studiestøtten til grunnbeløpet i Folketrygden (G). Samtidig svekkes studiestøtten. Det skaper frustrasjon blant studentene i Tekna.
Én av fem nyutdannede får ikke overtid5.9.2025 12:21:01 CEST | Pressemelding
Én av fem nyutdannede teknologer har kontrakter uten rett til overtid, viser Teknas lønnsundersøkelse. – Bekymringsfullt. Overtid er noe nyutdannede normalt har krav på etter Arbeidsmiljøloven, svarer Tekna-president Elisabet Haugsbø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
