Ny forsendelse med smittevernutstyr til Norge

Forsendelsen som kom med fly til Oslo fredag, inneholder store mengder med munnbind, smittevernfrakker og visir, samt åndedrettsvern. Dette er det andre flyet som har kommet til Norge den siste uken.
Utstyret skal nå fordeles ut til landets helseforetak og kommuner så raskt som mulig, etter prosedyrer fastsatt av Helsedirektoratet hvor blant annet vurderinger av behov inngår.
- Dette vil bedre situasjonen ute i helsetjenesten. Men det er ikke snakk om å lette på trykket før vi har alt det smittevernutstyret vi trenger for pandemien på norsk jord, sier administrerende direktør Cathrine M. Lofthus i Helse Sør-Øst RHF.
I tillegg til det utstyret som er flydd inn til Norge fredag, er det inngått en rekke kontrakter med forskjellige utenlandske leverandører. Sykehusinnkjøp har så langt inngått rundt 70 avtaler til et tresifret millionbeløp.
- Helsetjenesten er helt avhengig av den kompetansen Sykehusinnkjøp besitter i den situasjonen vi nå er i. De gjør en fantastisk jobb, sier Lofthus.
Arbeidet med å få fraktet dette utstyret til Norge har høyeste prioritet og skjer i et godt samarbeid mellom Helse Sør-Øst RHF, Utenriksdepartementet, Avinor og to spedisjonsfirma.
- Vi er glade for at vi nå har fått satt opp et system som sørger for at vi får varer inn til Norge, sier Lofthus.
Fremdeles utfordrende
Det har over lang tid vært begrenset tilgang på nødvendig smittevernutstyr til Norge. Dette skyldes en spesiell situasjon i verdensmarkedet med enorm etterspørsel og problemer med produksjon, logistikk, stengte grenser og mindre kapasitet i flytrafikken.
Det er så langt ingen som har gått tomme for utstyr, samtidig som det er rasjonering.
Det er viktig at utstyret brukes med omhu. Folkehelseinstituttet har gitt råd til helsepersonell om hvordan man reduserer behovet for smittevernutstyr. Rådene gjelder både kommune- og spesialisthelsetjenesten.
Fordelingsnøkkel
Helse- og omsorgsdepartementet og Helsedirektoratet har gitt de regionale helseforetakene og Sykehusinnkjøp i oppgave å sørge for nasjonale innkjøp, slik at spesialisthelsetjenesten også kan bidra med smittevernutstyr til den kommunale helse- og omsorgstjenesten.
Helsedirektoratet har laget en rutine og fordelingsnøkkel mellom spesialisthelsetjeneste og kommuner.
Helseforetakene får sine forsyninger gjennom en intern fordeling i regi av de regionale helseforetakene.
Ansvaret for å fordele utstyr ut til kommunene ligger hos Fylkesmennene.
Helse Sør-Øst RHF er ansvarlig for å kjøre ut utstyr til angitt lokalisasjon og dette gjelder både til helseforetak og kommuner.
Les mer om nytt system for distribusjon av verneutstyr på Helseforetakets sider
Nasjonal produksjon
I tillegg til de kontraktene som er inngått internasjonalt, arbeides det med flere nasjonale løsninger for produksjon av utstyr.
En rekke bedrifter har meldt seg. Til nå har Sykehusinnkjøp inngått kontrakt med to norske leverandører, ASAP Norway i Skien om produksjon av smittevernfrakker og Wilhelmsen Chemicals om produksjon av desinfeksjonsvæske.
-Det er utrolig mange som har henvendt seg med ønske om å bidra. Det setter vi stor pris på. Noen av disse har resultert i avtaler om produksjon av smittevernutstyr på norsk jord og flere avtaler er på gang, sier administrerende direktør Cathrine M. Lofthus i Helse Sør-Øst RHF
Kontakter
Medievakt Helse Sør-Øst RHF
telefon 97147065
mail: medievakt@helse-sorost.no
Bilder
Om Helse Sør-Øst RHF
Helse Sør-Øst RHF er ett av fire regionale helseforetak i Norge, og eier elleve statlige helseforetak i regionen.
Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 3,1 millioner mennesker i Agder, Telemark, Vestfold, Buskerud, Oslo, Østfold, Akershus og Innlandet. Det er til sammen 85 000 ansatte ved sykehusene og helseforetakene i Helse Sør-Øst.
Følg pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Sør-Øst RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Tre helseforetak får forbedringspris15.9.2025 11:15:34 CEST | Pressemelding
Akershus universitetssykehus, Sykehuset Telemark og Sykehuset i Vestfold får årets forbedringspriser for sitt arbeid med pasientsikkerhet.
Mange trenger trening, ikke MR21.8.2025 18:30:00 CEST | Pressemelding
For mange pasienter med vondt kne får MR, men ofte er det ikke det de trenger. Nye anbefalinger skal gi færre unødvendige undersøkelser og riktig behandling.
Barn skal få bedre koordinerte helsetjenester15.7.2025 07:41:48 CEST | Pressemelding
Tre av fire barn mottar helsehjelp minst én gang i året – enten fra fastlegen eller spesialisthelsetjenesten. – En del av barna som blir henvist til sykehus i dag, bør behandles av fastlegen, sier leder i Norsk forening for allmennmedisin, Marte Kvittum Tangen.
Inngår milliardkontrakt på Rikshospitalet22.6.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Helse Sør-Øst er en viktig oppdragsgiver for byggenæringen. Fredag ble det undertegnet en stor kontrakt med AF Gruppen om råbygg på Rikshospitalet – og flere oppdrag kommer.
Felles tiltak gir lavere sykefravær19.6.2025 10:42:58 CEST | Pressemelding
En rekke tiltak er iverksatt i hele regionen for å redusere et sykefravær som fremdeles ligger over nivået fra 2019. Tiltakene har effekt. Med få unntak har alle sykehusene i Helse Sør-Øst redusert fraværet jevnt siden 2022.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom