NVE anbefaler vilkår om minstevannføring for Mykstufoss kraftverk
22.12.2021 08:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Miljøforholdene vil bli vesentlig forbedret
Numedalslågen er et stort og sentralt vassdrag på Østlandet. Strekningen fra Kjerredammen til Kongsjorden er ca. 8 km lang, og eneste strekningi hovedvassdraget som i dag ikke har krav om en minstevannføring.
Etter NVEs syn vil miljøforholdene på denne strekningen bedres vesentlig med en minstevannføring, i kombinasjon med biotopforbedrende tiltak. De foreslåtte tiltakene vil øke gjennomstrømningen og vanndekket areal på den berørte strekningen. Det vil også forbedre forholdene for bunndyr- og fiskebestandene, både ovenfor og nedenfor Mykstufossen. En økt fiskebestand vil bedre mulighetene for reetablering av elvemusling nedenfor Mykstufossen. En minstevannføring på strekningen vil også være positivt for allmenn bruk av vassdraget.
Tiltakene er etter NVE sin vurdering nødvendig for å nå fastsatte miljømål for vannforekomsten i de nasjonalt godkjente vannforvaltningsplanene.
Minstevannsføring gir redusert kraftproduksjon
I innstillingen som er sendt til Olje- og energidepartementet anbefaler NVE at Glitre Energi Produksjon pålegges en helårlig minstevannføring sluppet fra Kjerredammen. De foreslåtte minstevannføringene er på 2,25 kubikkmeter i sekundet om sommeren (fra 1.juni til 30.september) og 0,75 kubikkmeter i sekundet om vinteren (fra 1.oktober til 31.mai), kombinert med biotopforbedrende tiltak.
Denne minstevannføringen vil medføre en redusert kraftproduksjon på rundt 5,8 GWh pr. år, i et kraftverk som produserer 289 GWh i et gjennomsnittsår.
Olje- og energidepartementet vil sluttbehandle saken. Les mer om innstillingen her.
Nøkkelord
Kontakter
Carsten Jensen, seksjonssjef
mail: csj@nve.no
tlf: 90 85 02 06
Eilif Brodtkorb, senioringeniør
mail: emb@nve.no
mobil: 95 12 89 11
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
NVE varsler konsesjonspliktvurdering av nye Nedre Fiskumfoss kraftverk i det nasjonale laksevassdraget Namsen5.3.2026 10:32:11 CET | Pressemelding
NVE vurderer det som sannsynlig at nye Nedre Fiskumfoss kraftverk forårsaker skader på laks i det nasjonale laksevassdraget Namsen. Nå varsler NVE at det må gjøres en ny vurdering om hvorvidt kraftverket trenger konsesjon.
NVE: ikke sannsynlig at Norge får et lignende strømbrudd som i Spania5.3.2026 08:54:19 CET | Pressemelding
I april i fjor skjedde det største strømbruddet i Europa på over 20 år, der hele Spania og Portugal ble mørklagt. Nå har NVE og RME vurdert om en lignende hendelse kan skje her til lands. Konklusjonen er at det er usannsynlig med et lignende, landsdekkende strømbrudd i Norge. Hovedårsaken er måten det norske kraftsystemet er bygget opp.
75 prosent av norske kommuner rammet av alvorlige naturfarehendelser4.3.2026 08:09:02 CET | Pressemelding
2025 ble preget av store variasjoner i været, og mange deler av landet ble påvirket av naturkreftene i løpet av året som gikk. En undersøkelse DSB har gjennomført viser at hele 75 prosent av norske kommuner har vært berørt av alvorlige naturfarehendelser de siste to årene.
NVE gir tillatelse til en ny kraftledning på Kystlinja i Agder26.2.2026 11:04:45 CET | Pressemelding
NVE har gitt Glitre Nett AS konsesjon til å bygge en ny kraftledning mellom Vallemoen, Lyngdal og Kvinesdal i Agder. Glitre får samtidig tillatelse til å rive den eksisterende kraftledningen som er gammel og i dårlig stand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
