Norske sparepenger bryter folkeretten
I morgen lanserer Norsk Folkehjelp og Fagforbundet en kampanje der norske forbrukere får muligheten til å påvirke sin bank til å endre investeringspraksis.
Fagforbundet og Norsk Folkehjelp har undersøkt fondstilbudet til 109 forretnings- og sparebanker i Norge. Fondene ble screenet mot elleve selskaper som i lang tid har tjent på, og medvirket til den israelske okkupasjonen av de palestinske områdene. Selskaper som driver med alt fra utvinning av palestinske naturressurser til finansiering av og leveranser til de israelske bosettingene på Vestbredden dukker opp i fondstilbud hos nesten alle bankene i gjennomgangen.
.- Alle norske regjeringer har vært tydelige på at de israelske bosettingene på okkupert område er folkerettsstridige, og utgjør et hinder for fred. Næringsvirksomhet i disse områdene støtter opp under den ulovlige situasjonen. I tillegg kommer brudd på den palestinske befolkningens menneskerettigheter som følger av ulovlige israelske bosettingene.- For palestinere betyr dette beslaglegning av jord og naturressurser, rivning av hus og tvangsflytting, skade på eiendom og livsgrunnlag, hemming av bevegelsesfrihet, og voldelige angrep og trakassering fra bosetterne. Palestinernes situasjon og brudd på grunnleggende menneskerettigheter/folkeretten er godt dokumentert av Amnesty, B’Tselem og Human Rights Watch, og i tråd med en lang rekke resolusjoner fra FNs sikkerhetsråd og FNs Folkerettsdomstol i Haag, sier generalsekretær Henriette Killi Westhrin i Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp og Fagforbundet lanserer nå en kampanje der norske forbrukere får muligheten til å påvirke sin bank til å endre denne praksisen.
Kampanjesiden som gjør at du kan sjekke lokalbanker i ditt nærområde sees her:https://www.fagforbundet.no/bank/
Kampanjesiden inneholder nyttig fakta og bakgrunnsinformasjon.
Mer informasjon ta kontakt med:
Fagperson i Norsk Folkehjelp: Andrew Preston Tel: 481 40 849 Epost:AndPre566@npaid.org
Fagperson i Fagforbundet: Stein Guldbrandsen Tel: 913 90 717 Epost:stein.guldbrandsen@fagforbundet.no
Foto av Mette Nord, Stein Guldbrandsen, Andrew Preston og Henriette Killi Westhrin kan brukes mot kreditering "Norsk Folkehjelp", er vedlagt ved lenke under.
Mer info se vedlagt kronikk.
Media er velkommen til lansering i Oslo i morgen kl 10.00 på Hvelvet se invitasjon i vedlegg.
Nøkkelord
Kontakter
Håkon ØdegaardKommunikasjonssjef
Tel:950 45 667hakono@npaid.orgBilder
Dokumenter
Lenker
Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp skuffet over manglende satsing på redningstjenesten15.10.2025 10:59:29 CEST | Pressemelding
-Det haster å komme i gang med opprustingen av de frivillige redningsorganisasjonene. Ekstremværet Amy viste hvorfor, sier generalsekretær Raymond Johansen.
Norsk Folkehjelp: Bra at bistandsprosenten nås.15.10.2025 10:45:38 CEST | Pressemelding
-Det er et viktig signal at regjeringen foreslår en bistandsramme tilsvarende én prosent av BNI. I en verden hvor demokratiet er under press og hvor krig og konflikt fører millioner av mennesker på flukt er internasjonalt samarbeid, også i form av bistand, helt avgjørende, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp: Fredsavtalen gir håp9.10.2025 09:56:02 CEST | Pressemelding
– Vi, våre kolleger på bakken og våre partnerorganisasjoner er forsiktig optimistiske nå. Avtalen betyr forhåpentligvis en stans i den nærmest konstante bombingen de har vært utsatt for i to år, og en etterlengtet mulighet til å kunne få inn humanitær hjelp til en utsultet befolkning, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
Norsk Folkehjelp Oslo stevnet for retten – stilles til ansvar for pensjonsforpliktelser etter samfunnsoppdrag på vegne av Oslo kommune2.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp Oslo stevnet for retten – stilles til ansvar for pensjonsforpliktelser etter samfunnsoppdrag på vegne av Oslo kommune - Hvor langt skal frivilligheten strekke seg? Hvor mye skal frivilligheten tåle?
Sikkerhet i felten – og i skyen26.9.2025 12:30:31 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp rydder miner i noen av verdens farligste områder. Nå har organisasjonen styrket sin digitale sikkerhet med hjelp fra blinQ og Netsecurity.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
