Norske barn savner hverdagen
Barn påvirkes negativt av koronasituasjonen, og savner den normale hverdagen, viser en ny undersøkelse av UNICEF Norge. Også den voldsomme medieomtalen påvirker barna.

En undersøkelse gjort av analysebyrået YouGov viser at konsekvensene av koronaepidemien er store for norske barn og barnefamilier. Her kommer det fram at hver tredje forelder med hjemmeboende barn, mener at barna påvirkes negativt (28 prosent), og at over halvparten av dem er redde barna skal bli skadelidende som følge av koronasituasjonen.
UNICEF Norge mener det er viktig at voksne er bevisste på hva den krevende situasjonen gjør med barna.
– Vi opplever en helt spesiell situasjon, ulik noen annen vi har opplevd før. Å skape en trygg og minst mulig utfordrende hverdag er en av våre viktigste oppgaver som foreldre og som samfunn, sier Kristin Oudmayer, direktør for barns rettigheter og bærekraft i UNICEF Norge.
Vil ha hverdagen tilbake
Nesten en av tre (29 prosent) blant de med barn hjemme, mener at stengte skoler og barnehager skaper en usikker og problematisk hverdag for barna. I denne gruppen svarer også 65 prosent at barna savner venner, og 33 prosent at barnas største bekymring er at de ikke får gått på skolen. Dernest er det fraværet av fritidsaktiviteter som bekymrer barna mest. Det er særlig de med større barn over 7 år som svarer dette.
– Å tilbringe så mye tid uten venner og normal aktivitet er naturlig nok en påkjenning for barna. I tillegg vet vi at kriser fører til at barn blir mer sårbare, og i større grad utsettes for overgrep og omsorgssvikt. Vi håper derfor gjenåpning av barnehage- og skoletilbud for de minste barna, vil lette noe på dette.
– Samtidig må vi ikke glemme at konsekvensene oppleves som mer inngripende for eldre barn. Derfor ber vi myndighetene jobbe enda raskere for å finne løsninger som gjør at også denne gruppen får et fysisk skoletilbud og en konkret dato å forholde seg til, sier Oudmayer.
Barn påvirkes av mediene
UNICEF mener også at mediene må ta noe av skylden for hvordan barn opplever situasjonen. Undersøkelsen viser at hver fjerde av de spurte med barn hjemme, mener medieomtalen påvirkerbarna. Blant de med de eldste barna svarer en av tre dette.
– Vi, og i alle fall ikke barna, har aldri opplevd medieomtale som vi opplever i dag. Det er voldsomt både i omfang og inntrykk, og det er en dramatisk virkelighet for barn å forholde seg til. Mediene har nedlagt stort arbeid i å opplyse befolkningen om koronakrisen, men selv medier som ikke har barn som målgruppe, må kunne balansere prinsippet om å gi informasjon og å beskytte barn mot skadelig innhold. I den forbindelse etterlyser vi en mer barnevennlig dekning av krisen, og mer innhold som gjør både barn og voksne bedre rustet til å håndtere situasjonen, sier Oudmayer.
Sosiale ulikheter spiller inn
Sosiale forskjeller påvirker hvordan familier opplever dagens situasjon. Mens så mange som tre av fire av de med høyest inntekt svarer at de klarer å gi barna en bekymringsfri hverdag, svarer kun 59 prosent i gruppen med lavest inntekt det samme.
I denne gruppen svarer også 37 prosent av de spurte at stengte skoler og barnehager skaper en usikker og problematisk hverdag for barna, mens det kun er 27 prosent i gruppen med høyest inntekt som opplever dette. I gruppen med lavest inntekt er det også nesten dobbelt så mange som mener myndighetene i liten grad gjør nok for å sikre barna en trygg og bekymringsfri hverdag, sammenlignet med resten av befolkningen.
Går ut over humøret
Nesten hver fjerde av de spurte i undersøkelsen svarer at de opplever mer svingninger i humøret på barna enn normalt, og 29 prosent opplever at barna er mer ufokuserte og rastløse. Blant foreldre med hjemmeboende barn svarer i tillegg en av fire at koronasituasjonen skaper mer uenighet og krangel mellom de voksne, og en av fem sier det er mer krangling mellom voksne og barn.
– Vi har alle i lengre tid sagt at det blir bedre. Og det gjør det. I mellomtiden er det viktig at vi er tålmodige med hverandre, og særlig med barna, og at vi alle bidrar til den grenseløse dugnaden som må til for at barn i Norge og barn i resten av verden blir minst mulig påvirket av denne krisen, avslutter Oudmayer.
Undersøkelsen er gjort i uke 15 og 16 i 2020 av analysebyrået YouGov, med et utvalg på 426 respondenter med hjemmeboende barn i undersøkelsen.
For mer informasjon, vennligst kontakt:
Direktør for barns rettigheter og bærekraft, Kristin Oudmayer.
Telefon: +47 90251866
E-post: Kristin.Oudmayer@unicef.no
Nøkkelord
Kontakter
Kristin OudmayerDirektør for barns rettigheter og bærekraft i UNICEF Norge
Tel:902 51 866kristin.oudmayer@unicef.noNina HolandKommunikasjonsrådgiver
Tel:482 21 775nina.holand@unicef.noBilder

Om UNICEF Norge
Følg saker fra UNICEF Norge
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra UNICEF Norge på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra UNICEF Norge
FN-organisasjoner glade for relokaliseringen av sårbare asylsøkere til Norge3.3.2021 17:26:41 CET | Pressemelding
De tre FN-organisasjonene IOM, (FNs organisasjon for migrasjon), UNHCR (FNs høykommissær for flyktninger) og UNICEF (FNs barnefond) er glade for relokaliseringen av 35 sårbare asylsøkere fra Hellas til Norge i dag. Dette er den første relokaliseringen fra Hellas til Norge siden starten på prosjektet i april 2020.
8 av 10 nordmenn ønsker rettferdig fordeling av covid-19-vaksinen18.12.2020 06:00:00 CET | Pressemelding
De fleste nordmenn mener det er viktig at covid-19-vaksinen fordeles rettferdig i verden. Åtte av ti svarer dette, i en ny undersøkelse for UNICEF Norge.
Ungdom i Norge om koronalivet – ny rapport overrakt statsminister Erna Solberg15.12.2020 15:00:00 CET | Pressemelding
Alle har snakket om barn og unges sårbarhet under nedstengingen, men de unge selv har i liten grad blitt spurt og tatt med på råd. Nå har UNICEF Norge samlet 532 norske ungdommers meninger i en rapport som statsminister Erna Solberg tok imot 15. desember.
FN-organisasjoner engasjerer graffitikunstnere i Oslo for å skape oppmerksomhet om flyktningbarn9.12.2020 07:00:00 CET | Pressemelding
Fra og med i dag, og gjennom hele desember kan alle som går forbi Fridtjof Nansens plass ved Rådhuset i Oslo oppdage en graffitimalt container i flunkende farger. Den er plassert der av UNHCR, FNs flyktningorganisasjon, og UNICEF, FNs barnefond, som sammen ønsker å skape økt oppmerksomhet omkring det store antallet barn i verden som har blitt tvunget til å flykte fra sine hjem.
En av fire nordmenn tror koronasituasjonen vil påvirke barnas jul negativt1.12.2020 14:13:54 CET | Pressemelding
Nesten hver fjerde nordmann (24 prosent) opplever at koronasituasjonen i stor grad påvirker deres evne til å gi egne barn den førjulstiden og julen de fortjener.
Rapport: Små kommuner satser mest på barn og unge, men store forskjeller12.11.2020 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er store forskjeller i hvordan norske kommuner prioriterer tjenester for barn og unge. Små kommuner med store driftsbudsjett, leverer best. Åtte av de ti kommunene på topp har et innbyggertall på under 5.000, viser Kommuneanalysen 2020.
Ny tjeneste skal løfte norske barn og unges stemmer2.11.2020 14:14:55 CET | Pressemelding
UNICEF Norge lanserer et nytt konsept for barn og unge, som lar dem delta i samfunnsdebatten og uttrykke sin mening. En rapport vil så sammenfattes og overleveres regjeringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom