Norsk-svensk samarbeid er styrket
4.6.2019 13:14:59 CEST | Stortinget | Pressemelding

– Dette besøket bekrefter at de parlamentariske båndene mellom Stortinget og Riksdagen er sterke. Sverige er en viktig nordisk partner for Norge, både økonomisk, politisk, kulturelt og sosialt, sier stortingspresident Tone W. Trøen.
Sterkere kobling mellom arbeidet i de nasjonale parlamentene og Nordisk råd og bekjempelse av seksuell trakassering i parlamentene stod på agendaen da stortingspresident Tone W. Trøen tok imot talmann Norlén.
– Ingen andre sammenlignbare former for internasjonalt samarbeid kan glede seg over sterkere støtte i folket. Det må vi bevare, sier stortingspresidenten.
Sveriges talmann Andreas Norlén er på offisielt besøk på Stortinget 4. og 5. juni. Etter møtet med stortingspresidenten, ble talmannen tatt imot av leder for Stortingets utenriks- og forsvarskomité, Anniken Huitfeldt.
Onsdag 5. juni vil stortingspresidenten og talmannen delta i en rundebordsamtale om likestilling og bekjempelse av seksuell trakassering i parlamentene.
Nøkkelord
Kontakter
Ingebjørg Aadlandseniorrådgiver
Tel:97735857ingebjorg.aadland@stortinget.noBilder


Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Presidentskapet har avgitt innstilling om granskingskommisjon27.3.2026 09:54:32 CET | Pressemelding
Innstillingen inneholder forslag til mandat, navn og sammensetning av den uavhengige granskingskommisjonen etter offentliggjøringen av Epstein-dokumentene. Amund Djuve er innstilt som leder av kommisjonen.
Innstilling om mandat og medlemmer av granskingskommisjonen27.3.2026 08:55:14 CET | Pressemelding
Stortingets presidentskap avgir i dag, 27. mars, innstilling om mandat og sammensetning av granskingskommisjonen.
Litauens statsminister besøker Stortinget25.3.2026 13:20:13 CET | Pressemelding
Litauens statsminister, Inga Ruginienė, er på offisielt besøk i Norge og møter stortingspresident Masud Gharahkhani til en høflighetsvisitt fredag 27. mars.
Utenriks- og forsvarskomiteen besøker Brussel20.3.2026 15:18:14 CET | Pressemelding
Stortingets utenriks- og forsvarskomité besøker Brussel mandag 23. mars.
Belgias kongepar besøker Stortinget 24. mars20.3.2026 11:02:37 CET | Pressemelding
I forbindelse med statsbesøket til Norge kommer Hans Majestet Kong Philippe og Hennes Majestet Dronning Mathilde på høflighetsvisitt til stortingspresident Masud Gharahkhani tirsdag 24. mars 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
