Norsk pelsdyroppdrett er historie
14.1.2023 10:51:04 CET | Dyrevernalliansen | Pressemelding

Kommunikasjonsleder Live Kleveland takker alle som har bidratt til at norsk pelsdyroppdrett nå er blitt historie. Norges Pelsdyralslag melder i dag at landets siste to pelsfarmer avvikles denne måneden.
Den 13. juni 2019 vedtok Stortinget lov om forbud mot pelsdyroppdrett. Forbudet ble initiert av Venstre. Pelsdyroppdrett hadde i årene før dette forårsaket intern politisk drakamp i mange partier, blant annet Arbeiderpartiet og Høyre.
– I over 20 år har Dyrevernalliansen sagt at vi gir oss ikke før siste farm er stengt. Vi takker alle som har heiet på dyrene i denne kampen, og alle som har bidratt. Sammen seiret vi til slutt, og det er godt å tenke på at ingen nye revevalper nå blir født i bur i Norge, sier kommunikasjonsleder i Dyrevernalliansen, Live Kleveland.
– Vi vil fortsette arbeidet for dyrene som trenger det aller mest. Nå jobber vi videre for et forbud mot import av pels til Norge. Pelsdyroppdrett er dyremishandling uansett hvor i verden det foregår. Nå når produksjonen er avviklet i Norge er det dypt uetisk at vi fortsatt importerer produkter fra pelsfarmer i Kina, Polen og Litauen, sier Kleveland.
Stortinget skal behandle et forslag om forbud mot import av pels senere denne vinteren. Forslaget er igjen initiert av Venstre.
Les mer: https://dyrevern.no/pelsdyroppdrett/den-politiske-historien-om-pels/
Foto: Iselin Linstad Hauge
Nøkkelord
Kontakter
Live KlevelandKommunikasjonsleder
Tel:906 85 738live@dyrevern.noBilder
Lenker
Om Dyrevernalliansen
Dyrevernalliansen hjelper dyrene som trenger det aller mest i intensivt landbruk, fiskeoppdrett, pelsindustrien og dyreforsøk.
Følg pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dyrevernalliansen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Bygget ny gård med dyrevelferd i sentrum7.9.2026 13:18:04 CEST | Pressemelding
Sykdom, mangel på arbeidskraft og ekstremvær kan raskt utfordre dyrevelferden på en gård. Det har Ragnhild Mobæk og Knut Ødegaard erfart. Da de bygget opp Stølsvidda på nytt, var målet en mer robust drift med bedre forhold for grisene.
Dyrevernalliansen i gang med ny rapport om fiskevelferd6.5.2026 11:43:46 CEST | Pressemelding
Dyrevernalliansen har startet arbeidet med en ny rapport om tiltak for fiskevelferd i oppdrettsnæringen. Målet er å løfte frem erfaringer fra oppdrettere og anlegg som har lykkes med tiltak som gir bedre fiskevelferd i praksis.
Vilje får Dyrevernmerket. Flere bønder satser på bedre forhold for gris29.4.2026 10:10:22 CEST | Pressemelding
Flere bønder i norsk svineproduksjon tar i bruk løsninger som gir grisene bedre plass og flere muligheter i hverdagen. Nå får Vilje sine produkter med gris Dyrevernmerket, og blir tilgjengelige i dagligvarebutikker over hele landet
Regjeringen oppretter nasjonalt senter for alternativer til dyreforsøk17.4.2026 12:09:58 CEST | Pressemelding
Landbruks- og matdepartementet annonserte i dag at det skal opprettes et nasjonalt 3R-senter for alternativer til dyreforsøk. Dette er en milepæl etter over 20 års arbeid fra Dyrevernalliansen for å få et slikt senter på plass.
Bygget nytt fjøs for å satse på eggproduksjon med bedre dyrevelferd24.3.2026 10:29:14 CET | Pressemelding
Øvre Sulutvedt gård i Fon i Vestfold har bygget nytt fjøs og startet opp med økologisk eggproduksjon med fokus på bedre dyrevelferd. Nå er gården godkjent for Dyrevernmerket.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

