Vilje får Dyrevernmerket. Flere bønder satser på bedre forhold for gris
29.4.2026 10:10:22 CEST | Dyrevernalliansen | Pressemelding
Flere bønder i norsk svineproduksjon tar i bruk løsninger som gir grisene bedre plass og flere muligheter i hverdagen. Nå får Vilje sine produkter med gris Dyrevernmerket, og blir tilgjengelige i dagligvarebutikker over hele landet

– At Vilje nå lanserer svineprodukter med Dyrevernmerket, betyr at bedre dyrevelferd blir tilgjengelig for langt flere forbrukere. Det viser at det er mulig å gjøre dette i større skala, sier veterinær og talsperson i Dyrevernalliansen, Helle Haukvik.
I første omgang lanseres to typer pølser, som vil selges hos Kiwi.
Dobbelt så mye plass og tilgang til terrasse
Grisene på gårdene som leverer til Vilje har dobbelt så mye plass som det som er vanlig i norsk svineproduksjon. De har også myk liggeplass, mer å drive med inne i fjøset og tilgang til en terrasse. Om sommeren kan de kjøle seg ned på terrassen via et overrislingsanlegg.
– Vi er stolte av å lansere produkter fra griser som har hatt et bedre liv – for oss i Vilje er bedre dyrevelferd grunnleggende for hvem vi er som merkevare. Derfor er det ekstra meningsfylt å samarbeide med bøndene, Prima Brands og Dyrevernalliansen som alle har vilje til å gjøre ting på en ny og bedre måte, sier brand manager Pernille Løvås i Vilje.
Ønsker å vise hva som er mulig
I første omgang er det fire gårder som leverer til Vilje. En av dem er Erik og Beate Hobberstad på Jæren.
— Vi tror og håper at vi kan inspirere andre bønder til å tørre å satse, fordi vi ser hvor godt grisene har det hos oss. Her lever grisene i et miljø som legger til rette for trivsel og naturlig atferd, sier Erik og Beate Hobberstad.
Et steg i riktig retning
Dyrevernmerket stiller konkrete krav til plass, aktivitet og miljø. Grisene som lever på dyrevernmerkede gårder har også mer lys, bedre luft og mykere liggeplass enn i konvensjonell produksjon.
— Dyrevernmerket handler om å gi flere dyr et liv verdt å leve. Vi mener det er viktig å løfte frem og støtte de produsentene som velger å gjøre det bedre. Slik driver vi utviklingen i riktig retning, sier Haukvik.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja Ringnes EfskindKommunikasjonsrådgiverPressekontakt
Tel:98613340kaja@dyrevern.noHelle HaukvikVeterinær og talsperson i Dyrevernalliansen
Pressekontakt
Bilder


Dyrevernalliansen hjelper dyrene som trenger det aller mest i intensivt landbruk, fiskeoppdrett, pelsindustrien og dyreforsøk. Sammen gir vi dyr et liv verdt å leve!
Følg pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dyrevernalliansen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Advarer mot snikinnføring av pels29.9.2026 13:33:41 CEST | Pressemelding
Etter flere år med nedgang, er pels forsiktig på vei inn igjen i motebildet. Siste eksempel er byTiMo, som har tatt i bruk oppdrettet pels i høstkolleksjonen. – Forkastelig, sier Helle Haukvik, talsperson i Dyrevernalliansen.
Bygget ny gård med dyrevelferd i sentrum7.9.2026 13:18:04 CEST | Pressemelding
Sykdom, mangel på arbeidskraft og ekstremvær kan raskt utfordre dyrevelferden på en gård. Det har Ragnhild Mobæk og Knut Ødegaard erfart. Da de bygget opp Stølsvidda på nytt, var målet en mer robust drift med bedre forhold for grisene.
Dyrevernalliansen i gang med ny rapport om fiskevelferd6.5.2026 11:43:46 CEST | Pressemelding
Dyrevernalliansen har startet arbeidet med en ny rapport om tiltak for fiskevelferd i oppdrettsnæringen. Målet er å løfte frem erfaringer fra oppdrettere og anlegg som har lykkes med tiltak som gir bedre fiskevelferd i praksis.
Regjeringen oppretter nasjonalt senter for alternativer til dyreforsøk17.4.2026 12:09:58 CEST | Pressemelding
Landbruks- og matdepartementet annonserte i dag at det skal opprettes et nasjonalt 3R-senter for alternativer til dyreforsøk. Dette er en milepæl etter over 20 års arbeid fra Dyrevernalliansen for å få et slikt senter på plass.
Bygget nytt fjøs for å satse på eggproduksjon med bedre dyrevelferd24.3.2026 10:29:14 CET | Pressemelding
Øvre Sulutvedt gård i Fon i Vestfold har bygget nytt fjøs og startet opp med økologisk eggproduksjon med fokus på bedre dyrevelferd. Nå er gården godkjent for Dyrevernmerket.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom