Norsk Luftambulanse møter egne ansatte i lagmannsretten
25.11.2020 15:46:00 CET | Parat | Pressemelding
Parat-leder, Unn Kristin Olsen, sier Norsk Luftambulanse vant saken i tingretten, men at disse ni har gode sjanser til å vinne frem i lagmannsretten.
– Årsaken til dette er at det er nye opplysninger i saken og at det i mellomtiden har kommet rettsavgjørelser som støtter de ansattes sak. Det alvorlige her er at Norsk Luftambulanse som arbeidsgiver ikke vil anerkjenne den brede og lange kompetansen egne ansatte innehar, sier Olsen.
Virksomhetsoverdragelse i 2018
Hun sier Norsk Luftambulanse ble arbeidsgiver for disse ni ansatte i forbindelse med at de overtok operatøransvaret for luftambulansetjenesten med helikopter i Ålesund, Brønnøysund og Tromsø, sommeren 2018.
– Dette ligner på mange måter den såkalte «Babcock saken» som gjaldt luftambulansetjenester med fly. Babcock har etter hvert blitt enige med sine ansatte om at overgangen var en virksomhetsoverdragelse, det samme er ikke Norsk Luftambulanse villige til overfor sine ansatte, sier Parat-lederen.
Olsen viser til at luftambulansetjenesten jevnlig legges ut på anbud, en prosess som skaper usikkerhet for virksomheten og ikke minst usikkerhet for ansatte som risikerer å miste jobben.
– Reglene om virksomhetsoverdragelse skal verne arbeidsforhold knyttet til at en virksomhet videreføres, men av ny arbeidsgiver. Typisk etter en anbudsprosess. Ryddighet rundt en slik prosess gjør at den som mister anbudet slipper å gå til oppsigelser og ny arbeidsgiver overtar ansatte med god kompetanse. Problemene oppstår, slik vi ser i denne saken, der ny arbeidsgiver forsøker å unndra seg ansvaret for tidligere ansatte, sier hun.
Realitetene i slike anbudsprosesser er ifølge Parat-lederen at alt fortsetter tilnærmet som før, men med en annen logo på kjeledressen.
– Vi mener hele luftambulansetjenesten taper på å ikke anerkjenne ansattes opparbeidede kompetanse. Luftambulansetjenesten er en kritisk tjeneste, der det opplagt er et stort behov for at opparbeidet kompetanse videreføres, uavhengig av hvem som til enhver tid er arbeidsgiver og uavhengig av logoen på kjeledressen, sier Olsen.
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat-advokat: – Deltidsansatte straffes for lovlige rettsprosesser2.3.2026 15:12:27 CET | Pressemelding
Arbeidsgiverorganisasjonenes anbefaling om å nekte deltidsansatte ekstravakter er uryddig og i strid med loven, mener Parat. – Arbeidsgiverne forsøker å omgå fortrinnsretten med å innføre mottiltak, for å hindre rettslige prinsipper, sier Parat-advokat Sigurd Øyvind Kambestad.
Parat mener NHO og Spekter oppfordrer til lovbrudd27.2.2026 19:00:00 CET | Pressemelding
Parat reagerer sterkt på at arbeidsgiverorganisasjonene NHO og Spekter nå ber sine medlemsbedrifter om å skvise ut deltidsansatte til fordel for tilkallingsvikarer. – Dette er et brudd på arbeidsmiljøloven og en grov diskriminering av deltidsansatte, sier Parat-leder Unn Kristin Olsen.
Årets tillitsvalgt i Parat 202625.2.2026 23:07:09 CET | Pressemelding
Odd Gunnar Skogheim fra Gjerdrum er kåret til Årets tillitsvalgt i Parat 2026. Med sitt sterke engasjement, tydelige stemme og urokkelige fokus på medlemmer og arbeidsmiljø, har han markert seg som en tillitsvalgt som virkelig gjør en forskjell.
TBU-tall og arbeidstakernes rettmessige del av verdiskapingen13.2.2026 10:01:00 CET | Pressemelding
Parat går inn i årets lønnsoppgjør med et klart krav om reell reallønnsvekst og økt kjøpekraft for alle medlemmer. Parat-leder Unn Kristin Olsen varsler tøffe tak i frontfaget, der både sykelønn og kompetanseheving blir sentrale temaer.
Gjennombrudd for deltidsansatte: – Må få betydning for Norge9.2.2026 11:03:26 CET | Pressemelding
Dansk voldgiftsrett har i to domsavgjørelser slått fast at deltidsansatte har krav på overtidsbetaling så snart de jobber utover sin avtalte tid. Parat-advokat Sigurd Øyvind Kambestad mener dommen må få umiddelbare konsekvenser for norske arbeidsforhold, noe som også støttes av tunge fagmiljøer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
