Norsk Folkehjelp;Jubel i Dublin når 80 land undertegner historisk erklæring om bombing av byer
18.11.2022 15:50:22 CET | Norsk Folkehjelp | Pressemelding
- Når eksplosive våpen brukes i byer, er 9 av 10 drepte og skadde, sivile. Dette er et mønster som vi ser gå igjen i de fleste væpnede konflikter i dag, og det er helt uakseptabelt. At så mange land har tatt innover seg dette alvoret og gått sammen om å gjøre noe med det, er en fantastisk milepæl for sivile i krigsrammede områder og oss som jobber med å bekjempe og rydde opp etter bombing av byer, sier en glad rådgiver for humanitær nedrustning i Norsk Folkehjelp, Rasmus Sandvoll Weschke.
Weschke representerer Norsk Folkehjelp i styret til det Internasjonale Nettverket for Eksplosive Våpen, (INEW). Dette er et nettverk av internasjonale nedrustningsaktører som har vært helt sentrale i arbeidet for å få gjennomslag for erklæringen.
I over ti år har INEWs organisasjoner lagt press på nasjonalstater og innhentet informasjon om de humanitære konsekvensene av den type våpenbruk som den nye erklæringen vil bidra til å begrense. Våpnene det er snakk om, ble opprinnelig utviklet for åpne slagmarker, men i de siste tiårene har de i økende grad blitt brukt i urbane områder, med de ekstreme ødeleggelsene og lidelsene dette forårsaker.
I juni ble det enighet om avtaleteksten, som er ført i pennen av Irland. I dag åpnet erklæringen for signering under en konferanse i Dublin. Hele 80 stater signerte på erklæringens første dag, noe som er sjeldent bra for denne type erklæring.
På starten av konferansen ble det spilt av en videohilsen fra statsminister Jonas Gahr Støre hvor han var tydelig på Norges forpliktelse i det videre arbeidet med å sikre videre implementering av erklæringen.
- Erklæringen må føre til reell endring på bakken - det er hovedmålet med arbeidet. Den setter dagsorden for viktige endringer nasjonalstatene må gjøre i sine militære systemer for å gi sivile bedre beskyttelse. I dag er en festdag, men arbeidet er langt fra over, sier Weschke.
På samme måte som traktatene mot landminer og klasevåpen har bidratt til så mye stigma at svært få stater i dag bruker disse våpnene, er håpet at denne erklæringen vil heve terskelenfor å rette eksplosive våpen inn mot befolkede områder.
- Norsk Folkehjelp ser fram til å fortsette å jobbe med norske myndigheter og følge opp hvilke endringer som trengs i norsk militær praksis og planer. Erklæringen må bli til handling, også i Norge, sier Weschke.
På konferansen leste rettighetsaktivist og rullestolbruker Nujeen Mustafa opp et sterkt vitnesbyrd. Bare 16 år gammel ble hun og søsteren tvunget til å flykte 3500 kilometer gjennom åtte land til Tyskland etter at krigen brøt ut i hjembyen Aleppo. Som rullestolbruker var dette en enorm påkjenning.
- Jeg er i et trygt land nå og har det mye bedre, men det jeg gikk gjennom på den tiden, bærer jeg fortsatt med meg, og vil aldri glemme redselen og følelsen av å være i stor fare. Det er dette som skjer når sivile blir bombet. Jeg er så glad for å være her i dag. De som signerer denne erklæringen, sier seg villige til å avslutte lidelsen som mange sivile som meg opplever fra bruk av eksplosive våpen i byer og tettbygde strøk. De erklærer seg også villige til å hjelpe ofrene og lokalsamfunnene som er berørt av væpnede konflikter, sa hun.
For mer informasjon, ta kontakt med politisk rådgiver i Norsk Folkehjelp Rasmus Sandvoll Weschke på telefon: 93211437, eller senior kommunikasjonsrådgiver Ingebjørg Sørenes telefon: 92231861
Nøkkelord
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgBilder


Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Klokt at Norge opprettholder et høyt nivå til bistand7.10.2026 10:20:17 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag til statsbudsjett opprettholder et høyt bistandsnivå. Dette sender et viktig signal til andre land der det kuttes. Det er klokt i en verden som er farligere, og mer udemokratisk enn på svært lenge. Likevel fravikes prinsippet om at vi deler en krone av hver hundrelapp til de som trenger det mest.
Rekordmange oppdrag for Norsk Folkehjelps redningsmannskaper i Nordland – og nå kommer høstferien!30.9.2026 14:33:04 CEST | Pressemelding
I Nordland har de frivillige redningsmannskapene i Norsk Folkehjelp bidratt på over 60 aksjoner så langt i år. Det er flere enn hele fjoråret til sammen.
Sterk økning i redningsoppdrag og snart er det høstferie – vær søkbar på tur!24.9.2026 14:10:23 CEST | Pressemelding
Dette kan bli det travleste året i historien for Norsk Folkehjelps frivillige redningsmannskaper. Så langt i år har mannskaper rykket ut på over 400 oppdrag.
New study challenges claims of ‘safer’ cluster munitions16.9.2026 17:37:08 CEST | Press release
A new independent technical study commissioned by Norwegian People’s Aid finds no clear evidence that technological developments have overcome the fundamental humanitarian problems associated with cluster munitions. The findings were presented on 16 September at the Third Review Conference of the Convention on Cluster Munitions in Vientiane, Lao PDR.
Norwegian People's Aid says no to U.S. Department of State funding under new conditions3.9.2026 13:30:00 CEST | Pressemelding
“The U.S. Department of State is seeking to impose conditions that would require us to abandon our commitment to equality and diversity not only in programmes it funds, but across all our work, including activities supported by other donors. We cannot accept that. We comply with Norwegian law and Norwegian policy, and our values are not for sale,” says Raymond Johansen, Secretary General of Norwegian People’s Aid (NPA).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
