Norsk Folkehjelp: – Manglende satsing på frivillig redningstjeneste er svært kritikkverdig
6.10.2022 12:02:19 CEST | Norsk Folkehjelp | Pressemelding

Vi står i en situasjon med økt konfliktnivå, krig og atomtrussel, samt klimaendringer som gir hyppigere ekstremvær. Gjennom alle de store krisene de siste årene – leirskredet i Gjerdrum, Viking Sky-hendelsen og pandemien – har frivillige redningsmannskaper spilt en helt sentral rolle i krisehåndteringen.
– De frivillige er en grunnpilar i lokal beredskap, men blir nok en gang oversett i statsbudsjettet. De bidrar med kompetanse, utstyr og mannskaper det offentlige ikke evner mobilisere selv. Å skulle satse på beredskap uten å løfte de frivillige beredskapsorganisasjonene er ufattelig naivt, sier Westhrin.
I tillegg til de store kriseresponsene de siste årene, har også de frivillige ressursene over tid opplevd en stadig økning i antall søk- og redningsoppdrag.
– Vi er lei av å få ros i festtaler, men bli glemt hver gang det faktisk skal prioriteres. Regjeringen nekter å satse på en beredskap som er ute i lokalsamfunnene, har kort responstid og som også er den mest kostnadseffektive. Det er både overraskende og skuffende, påpeker Westhrin.
– Vi merker at et trygt lokalsamfunn er viktig for folk. Vi kan vokse og utvikle oss betydelig hvis vi får muligheten, men vi holdes igjen av manglende politisk vilje, sier Westhrin.
Koronapandemien viste også at en frivillig helseberedskap er avgjørende for å støtte det offentlige helsevesenet. Dette understrekes også av koronakommisjonen som anbefaler å styrke den frivillige helseberedskapen.
– For å være klare når neste krise rammer, trenger vi forutsigbarhet for å kunne øke beredskapen også på dette feltet. En fast bevilgning til frivillig helseberedskap er helt avgjørende for en videre satsing, sier Westhrin.
Kontakter
Henriette Killi WesthrinGeneralsekretær Norsk Folkehjelp
Tel:907 96 835Jonas Vikran HagenRådgiver Førstehjelp og redningstjeneste
Tel:952 65 727JonVik836@npaid.orgKaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009kajhal531@npaid.orgBilder
Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp og samarbeid med Energi.AI gir bærekraft for fremtiden8.5.2026 13:01:47 CEST | Pressemelding
Nytt samarbeid skal med hjelp av ny teknologi og digitale verktøy styrke organisasjonens evne til å jobbe mer strukturert og kunnskapsbasert med klimaregnskap, bærekraftsrapportering og systematisk oppfølging av leverandører.
Pensjonsstrid kan gi frivilligheten millionansvar8.5.2026 09:13:01 CEST | Pressemelding
Etter å ha blitt frifunnet i Oslo tingrett i oktober i fjor, står Norsk Folkehjelp Oslo likevel foran en ny runde i retten. Overføringsavtalens sikringsordning har, på vegne av KLP, anket dommen til Borgarting lagmannsrett. Anken kan i praksis påføre en frivillig, lokalt basert organisasjon et mulig millionansvar for pensjonsforpliktelser knyttet til et kommunalt oppdrag fra 1980-tallet.
Tre år med krig i Sudan: Sivilsamfunnet holder folk i live – men verdenssamfunnet svikter15.4.2026 08:52:52 CEST | Pressemelding
– Sudansk sivilsamfunn viser en ekstraordinær motstandskraft og holder mennesker i live under ekstreme forhold. Men uten et sterkere internasjonalt diplomatisk press må vi dessverre se langt etter en varig fred i Sudan, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelps 2000 frivillige står klare til å rykke ut i påsken27.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Er du godt forberedt på uhell på påsketuren, kan du redde deg selv og andre. Hver påske hjelper Norsk Folkehjelps frivillige redningsmannskaper folk som skader seg på påsketuren.
Norsk Folkehjelp fordømmer Irans bruk av klasevåpen mot Israel og Palestina19.3.2026 13:48:17 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp fordømmer på det sterkeste Irans bruk av klasevåpen mot Israel. Bruk av klaseammunisjon har blitt rapportert gjentatte ganger de siste ukene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

