Norsk Folkehjelp: 101 investorer sier nei til atomvåpen, ifølge ny rapport

Rapporten har konkludert med at til sammen 101 finansinstitusjoner globalt nå har vedtatt retningslinjer som begrenser adgangen deres til å investere i utvikling og produksjon av atomvåpen. Av disse har flertallet (59) omfattende retningslinjer som forhindrer enhver form for økonomisk forhold til atomvåpenprodusenter, mens resten fortsatt har arbeid å gjøre.
Rapporten viser også at finansinstitusjonersomtilsammen representer 3,9 milliarder dollar peker eksplisitt på forbudet som årsaken til at de ekskluderer atomvåpenindustri fra investeringer og finansiering.
Fire norske aktører løftes frem i rapportens “Hall of Fame”, over selskap som utelukker samtlige atomvåpenprodusenter: Storebrand, KLP, DnB og Folketrygdfondet.
–Vi er glade for å se at mange norske finansinstitusjoner forstår at atomvåpen ikke er en industri det bør investeres i lengre, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Henriette Westhrin. At atomvåpen ble forbudt under internasjonal lov i januar 2021 har åpenbart påvirket finansindustrien, og er nå med på å skape en ny internasjonal standard hvor atomvåpen regnes som uetisk og feil å investere i, fortsetter hun.
Statens Pensjonsfond Utland (SPU) er den femte norske aktøren som nevnes i rapporten. SPU får ros for å ha gode retningslinjer, men utelukkes fra rapportens Hall of Fame fordi de fortsatt har aksjer i flere selskap som er involvert i produksjon av atomvåpen.
–Vi vet at SPU er opptatt av etikken i sine investeringer, så her forventer vi at de tar snarlig grep, sier Westhrin. At nordmenns pensjonspenger plasseres i utvikling av ulovlige masseødeleggelsesvåpen er ikke noe SPU burde stå inne for, avslutter hun.
Hele rapporten kan lastes ned her:
Nøkkelord
Kontakter
Håkon ØdegaardKommunikasjonssjefNorsk Folkehjelp
Tel:950 45 667hakono@npaid.orgBilder

Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp skuffet over manglende satsing på redningstjenesten15.10.2025 10:59:29 CEST | Pressemelding
-Det haster å komme i gang med opprustingen av de frivillige redningsorganisasjonene. Ekstremværet Amy viste hvorfor, sier generalsekretær Raymond Johansen.
Norsk Folkehjelp: Bra at bistandsprosenten nås.15.10.2025 10:45:38 CEST | Pressemelding
-Det er et viktig signal at regjeringen foreslår en bistandsramme tilsvarende én prosent av BNI. I en verden hvor demokratiet er under press og hvor krig og konflikt fører millioner av mennesker på flukt er internasjonalt samarbeid, også i form av bistand, helt avgjørende, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp: Fredsavtalen gir håp9.10.2025 09:56:02 CEST | Pressemelding
– Vi, våre kolleger på bakken og våre partnerorganisasjoner er forsiktig optimistiske nå. Avtalen betyr forhåpentligvis en stans i den nærmest konstante bombingen de har vært utsatt for i to år, og en etterlengtet mulighet til å kunne få inn humanitær hjelp til en utsultet befolkning, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
Norsk Folkehjelp Oslo stevnet for retten – stilles til ansvar for pensjonsforpliktelser etter samfunnsoppdrag på vegne av Oslo kommune2.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp Oslo stevnet for retten – stilles til ansvar for pensjonsforpliktelser etter samfunnsoppdrag på vegne av Oslo kommune - Hvor langt skal frivilligheten strekke seg? Hvor mye skal frivilligheten tåle?
Sikkerhet i felten – og i skyen26.9.2025 12:30:31 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp rydder miner i noen av verdens farligste områder. Nå har organisasjonen styrket sin digitale sikkerhet med hjelp fra blinQ og Netsecurity.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
