Norgesmestrene i NM Sunn mat i kantina er kåret
16.2.2023 12:39:26 CET | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding
Vinnerne ble premiert under #MerAv-konferansen på UMAMI-messen på Lillestrøm 16. februar 2023. Statssekretær Ole Henrik Krat Bjørkholt fra Helse- og omsorgsdepartementet delte ut prisene.
Stålgården i Trondheim stakk av med 1.plassen, tett etterfulgt av FB38 som er en del av konseptet Søtt+Salt i Bergen. Både Stålgården og FB38 er en del av 4service-kjeden. 3.plassen gikk til Alimento studentkantine som er lokalisert sammen med Universitetet i Sørøst-Norge ved Campus Vestfold.
Laila Halvorsen, kantineleder på Stålgården forteller at de er veldig stolt av å vinne. På spørsmål om hva de syns om dette om #MerAv svarer hun at det bare har vært artig og positivt.
– Dette var jo ferdig i november men vi har jo bare fortsatt. Vi var kanskje litt skeptiske i starten, men etter hvert ble det rutine. Vi har funnet ny inspirasjon og nye retter, vi har brukt fisk og sjømat på helt nye måter vi ikke har tenkt på før. Jeg vil absolutt anbefale andre å være med på konkurransen.
Gulrot, ikke pisk
Hele #MerAv-arbeidet, som er et av innsatsområdene i Helsedirektoratet sitt arbeid med intensjonsavtalen for et sunnere kosthold, dreier seg om å løfte frem det som er godt for helsen, og fokuset i konkurransen NM Sunn mat i kantina er derfor ikke på det vi bør spise mindre av, kun det vi bør spise #MerAv, som er frukt og grønt, grove kornprodukter og sjømat.
– Vi har rett og slett mer tro på gulrot enn pisk, sier ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt, som sitter i juryen for konkurransen sammen med kokk og konditor, Stian Damstuen og Gunnar Jensen, som styrer kjøkkenet på Mathallen i Tromsø.
Samfunnet kan spare 154 milliarder kroner i året om alle fulgte kostholdsrådene, et viktig steg på veien er å sørge for at maten som serveres til 1 million nordmenn i norske kantiner hver dag, har et sunt og fristende tilbud.
– Å gjøre det lettere å ta gode, sunne valg i kantinen er folkehelsearbeid på sitt aller beste. Kantinene som står på pallen i årets konkurranse har vist hvordan man enkelt kan sette mer sjømat, mer grovt og mer grønt på menyen, altså de råvarene som Helsemyndighetene anbefaler at vi bør spise mer av, forteller Bogstrand Sagen.
Damstuen er utøver på Baker- og konditorlandslaget og lot seg spesielt merke at vinneren har tenkt grove kornprodukter hele veien;
– Stålgården har bakt egne grove brød, har satt grov pasta på menyen i stedet for lys, og har vist en imponerende meny med mye sjømat og grønt. De var rett og slett enestående i arbeidet som er lagt ned og har gjort en svært god jobb med å skilte deltagelsen i konkurransen, og kantinegjestene har både latt seg imponere og inspirere.
Årets kjedepris til ISS Facility Services
Med 450 påmeldte kantiner lot juryen seg imponere over ISS Facility Service sitt engasjement inn i konkurransen og valgte derfor å dele ut en ekstra pris.
- ISS inviterte alle kantinelederne til et webinar i starten av konkurransen og sendte plakater med konkurransens profileringsmateriell til alle kantinene som ble brukt i serveringsområdene. Vi kan vel trygt si at ISS har bidratt til å synliggjøre konkurransen og til at svært mange kantinegjester har fått servert gode, næringsrike måltider, sier Bogstrand Sagen som forteller at ISS lagde en egen meny for konkurranseperioden med ekstra fokus på #MerAv råvarene.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noBilder
Om Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Nordmenn kaster fortsatt 35 kilo mat i året – slik kan du bruke opp mer10.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Hver nordmann kaster i snitt rundt 35 kilo mat i året. Det tilsvarer omtrent fire til fem fulle handleposer med mat per person. Mye av maten som kastes er frukt og grønnsaker som kunne blitt brukt i smoothie, supper eller gryter.
Nesten halvparten dropper mellommåltider – kan koste oss fruktporsjonene11.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Nordmenn liker frukt. Likevel spiser nesten halvparten sjelden eller aldri mellommåltider – en viktig anledning til å få i seg mer frukt i hverdagen.
St1 vant NM i frukt og grønt energistasjon 202528.1.2026 15:55:05 CET | Pressemelding
NM i frukt og grønt energistasjon ble arrangert for andre gang i 2025 av Opplysningskontoret for frukt og grønt. Målet med konkurransen er å gjøre det enklere å spise frukt og grønt også når maten kjøpes på farten. I årets konkurranse var det St1 som gikk helt til topps.
Stadig større fokus på å spise mindre ultraprosessert mat14.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Tre av fire nordmenn ønsker å gjøre endringer i matvanene sine i 2026. Øverst på listen står ønsket om å spise mer grønnsaker og salat (35 prosent), tett fulgt av ønsket om å spise mindre ultraprosessert mat.
Slik unngår du magevondt og forstoppelse i julen17.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Mange opplever å bli ekstra «stinne» etter julemåltidene. Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) minner om at små justeringer – og litt mer grønt – kan gjøre en stor forskjell for fordøyelsen gjennom høytiden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
