Norges Juristforbund støtter TV-aksjonen
22.10.2021 17:58:39 CEST | Juristforbundet | Pressemelding

Hvert tredje sekund blir en jente giftet bort et sted i verden, opplyser Plan. I 2017 forbød myndighetene i Malawi barneekteskap ved lov. Lovendringen er et svært viktig skritt i riktig retning, men vi er langt fra i mål. 40 prosent av jentene i landet blir fortsatt giftet bort. Og konsekvensene av barneekteskap er store; de opprettholder fattigdom, vold og overgrep.
Jenter som giftes bort mister muligheten til å gå på skole. Skolegang kan være den eneste veien ut av fattigdom, og for et barn er det vanskelig å verge seg selv mot vold og overgrep fra en voksen. Derfor skal årets TV-aksjon jobbe for å få slutt på barneekteskap. Årets aksjon har som mål at jenter får bli på skolen, at barn, unge og eldre får opplæring i jenters rettigheter og i likestilling, og at lovverket skal beskytte barn fra å bli giftet bort. Barn skal få være barn, ikke brud.
– Vi i Juristforbundet er glade for å kunne bidra til det viktige arbeidet Plan gjør. Årets TV-aksjon skal gi jenter muligheten til å velge sin egen framtid. I tillegg gjør den oss oppmerksomme på en problemstilling som dessverre er vanligere enn mange av oss er klar over, sier president i Norges Juristforbund Håvard Holm.
TV-aksjonen 2021 gjennomføres søndag 24. oktober.
Nøkkelord
Kontakter
Håvard HolmPresident i Juristforbundet
Tel:926 38 042hho@juristforbundet.noVegard ValestrandKommunikasjonsrådgiver og mediekontakt
Tel:916 92 065vv@juristforbundet.noBilder

Om Juristforbundet
Juristforbundet er interesse- og arbeidstakerorganisasjonen for mer enn 20.000 jurister, advokater og juridiske studenter. Vi arbeider for at medlemmene skal få best mulige lønns- og arbeidsvilkår. Vi støtter deres faglige utvikling og etiske bevissthet – og gir dem tilgang til nettverk og økonomiske fordeler.
Juristforbundet arbeider for at rettssikkerhet og likhet for loven skal styrkes og gjelde alle innbyggere. Alle enkeltpersoner og virksomheter skal ha tilgang til rettshjelp og juridisk veiledning. Vi synliggjør betydningen av juridisk kompetanse i alle deler av samfunnet.
Følg pressemeldinger fra Juristforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Juristforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Juristforbundet
Rettssikkerhetsprisen 2026 til gravejournalist Simen Sætre20.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Kan en av Norges mest omtalte drapssaker være bygget på falske tilståelser? Det spørsmålet har journalist og forfatter Simen Sætre brukt flere år på å undersøke. Nå får han Juristforbundets Rettssikkerhetspris for sitt arbeid med Arnfinn Nesset-saken.
Dommerforeningen har valgt ny leder25.6.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Nylig valgte Dommerforeningen lagdommer Henrik Westborg Smiseth som ny leder. Han vil gjøre foreningen mer synlig i samfunnsdebatten og jobbe for at de første to statsmaktene skal lytte til den tredje.
Ny forhandlingssjef i Juristforbundet12.2.2026 10:50:38 CET | Pressemelding
Hans Christian Apenes er ansatt som ny forhandlingssjef i Juristforbundet. Han kommer fra stillingen som advokat og spesialrådgiver i Tekna, fagforeningen for teknologer og naturvitere med mastergrad, der han har vært ansatt siden 2013.
Mange advokatfullmektiger jobber ulovlig mye24.11.2025 11:42:47 CET | Pressemelding
4 av 10 advokatfullmektiger har jobbet ulovlig mye, viser en ny undersøkelse fra Juristforbundet. Flere sier også de har endret på timelistene sine, for at det ikke skal fremgå hvor mye de faktisk har jobbet enkelte uker. Juristforbundet mener ledelsen i firmaene må endre ukulturen.
Skuffet over statsbudsjettet: – Rettsstaten blir fortsatt ikke prioritert15.10.2025 15:03:04 CEST | Pressemelding
Juristforbundet er skuffet over at regjeringen ikke prioriterer rettsstaten tydeligere i budsjettforslaget for 2026. Etter en høst preget av grove voldshendelser, hacking og hybride trusler må rettsstaten rustes for både fred, krise og krig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
