Nordmenn skal bruke 92 milliarder i sommer

Etter 15 prosent vekst i sommerhandelen fra 2019-2021, konkluderer en ny rapport utarbeidet for Virke at det er vanskelig å se for seg vekst i år.
Anslaget er en omsetning på 91,8 milliarder kroner ekskludert moms, fem prosent lavere enn i fjor.
– Sommerhandelen i fjor fikk et løft etter gjenåpningen av samfunnet våren 2021. I år er bildet mer usikkert på bakgrunn av prisøkning på strøm og drivstoff, økende boligrente og ustabilitet på grunn av krigen i Ukraina. På den andre siden kan problemer i flytrafikken og problemer i passproduksjonen føre til at mange ferierer og handler i Norge også denne sommeren, sier Jarle Hammerstad, leder for bransjepolitikk i Virke.
Rekordsommer i fjor
Uansett hva som skjer, blir det vanskelig å toppe fjorårets sommer. I juli og august i fjor omsatte norske detaljhandelsbedrifter for 103,3 milliarder kroner ekskludert moms. Det er 2,1 prosent høyere enn i 2020.
Av dette omsatte butikker, kiosker og bensinstasjoner for 96,6 milliarder kroner, mens norske nettbutikker, torghandel og annen handel omsatte for 6,7 milliarder kroner.
– Sommerhandelen er viktig for svært mange bedrifter i Norge, spesielt på steder med mye turisme. Det ser ut som omsetningen blir litt lavere i år enn i fjor, men den er fremdeles høy i et historisk perspektiv, sier Hammerstad.
Sørlandet og Nord-Norge utmerker seg
Tallene fra 2021 viser at sommerhandelen økte mest på Sørlandet og i Nord-Norge. Omsetningen i juli og august sto for henholdsvis 19,6 og 18,5 prosent av årsomsetningen på landsbasis.
Like etter fulgte Trøndelag med 17,9 prosent, Østlandet med 17,4 prosent og Vestlandet med 17,3 prosent.
På fylkesbasis tronet Agder på topp med 19,6 prosent, etterfulgt av Nordland på 19 prosent, Vestfold og Telemark på 18,7 prosent, Innlandet med 18,6 prosent og Troms og Finnmark på 18 prosent.
Usikre utsikter for 2022
Hammerstad sier det har vært gode tall i varehandelen så langt i år. Store deler av faghandelen, særlig sko og kosmetikk, har stor omsetningsvekst i de første fem månedene av året sammenlignet med i fjor.
Samtidig har dagligvarehandelen gått ned fordi folk spiser og drikker mer ute enn i fjor. I tillegg er grensehandelen på vei tilbake til nivåene fra før pandemien.
Hammerstad er derfor spent på hva årets sommer bringer.
– Mange ferierte i Norge i fjor. Det gjorde Sørlandet til vinner av fjorårets sommerhandel, sammen med Nord-Norge. Det er i sør og i nord det knytter seg mest spenning til årets sommerhandel. Det er usikkert om mange av oss ferierer hjemme, om det kommer turister og ikke minst hvordan sommerværet blir. Det blir spennende å se, sier han.
|
SOMMERHANDEL (juli-august) 2021 |
|||
|
FYLKE |
Millioner kroner ekskl. mva. |
Andel av årsomsetning |
Rangering |
|
VIKEN |
21 368 |
17,0 |
9 |
|
OSLO |
10 593 |
16,4 |
11 |
|
INNLANDET |
7 558 |
18,6 |
4 |
|
VESTFOLD OG TELEMARK |
8 467 |
18,7 |
3 |
|
AGDER |
6 656 |
19,6 |
1 |
|
ROGALAND |
7 832 |
16,6 |
10 |
|
VESTLAND |
11 047 |
17,5 |
8 |
|
MØRE OG ROMSDAL |
4 762 |
17,9 |
7 |
|
TRØNDELAG |
8 595 |
17,9 |
6 |
|
NORDLAND |
5 076 |
19,0 |
2 |
|
TROMS OG FINNMARK |
4 690 |
18,0 |
5 |
|
NORGE |
96 644 |
17,7 |
|
|
ØSTLANDET |
47 986 |
17,4 |
|
|
SØRLANDET |
6 656 |
19,6 |
|
|
VESTLANDET |
23 640 |
17,3 |
|
|
TRØNDELAG |
8 595 |
17,9 |
|
|
NORD-NORGE |
9 767 |
18,5 |
|
Tallene er utarbeidet av Kvarud Analyse på vegne av Hovedorganisasjonen Virke.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder
Om Virke
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
Fortsatt lave omsetningsnivåer i byggevarehandelen13.10.2025 11:42:36 CEST | Pressemelding
I årets andre tertial økte omsetningen til byggevarehusene med 3,9 prosent fra andre tertial 2024. Det var omsetningsvekst i store deler av landet, med unntak av Telemark, Vestfold og Oslo. Sterkest var oppgangen i Nordland, etterfulgt av Troms og Finnmark.
Nordmenn velger høstferie i år også24.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hovedorganisasjonen Virkes Reisepuls viser at 22 prosent av nordmenn planlegger å ta høstferie i 2025. Det er omtrent på samme nivå som i fjor. Blant disse planlegger 51 prosent utenlandsreise, mens 47 prosent velger å feriere i Norge.
Obs BYGG kåret til årets handelsbedrift 202518.9.2025 14:46:17 CEST | Pressemelding
Obs BYGG er vinner av Handelsprisen 2025. Med imponerende vekst, høy digital modenhet og en tydelig posisjon i en bransje preget av sterk konkurranse, har selskapet vist hvordan tradisjon kan kombineres med nyskaping og samfunnsansvar.
Maskineriet, Norrøna og Cobrief er vinnere av Virkeprisene 202518.9.2025 13:00:57 CEST | Pressemelding
Virke hedrer i år tre virksomheter som på hver sin måte bidrar til et mer inkluderende, bærekraftig og innovativt næringsliv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

