NHO og Innovasjon Norge styrker samarbeidet

Norske bedrifter er nødt til å navigere seg i en stadig mer komplisert verden. Krigen i Ukraina, høye energi- og råvarepriser, leveranseutfordringer i globale verdikjeder, økende geopolitiske spenninger, inflasjon og økte renter øker usikkerheten for næringslivet. NHO og Innovasjon Norge ønsker å bidra til at norsk næringsliv står rustet til å bidra med de beste løsningene i relevante markeder.
I dag møttes administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli, og administrerende direktør i NHO, Ole Erik Almlid, for å signere avtale.
Økt eksport
Samarbeidet mellom de to organisasjonene er spesielt rettet inn mot regjeringens ambisjon om å øke eksport utenom olje og gass med minst 50 prosent innen 2030. Her kan et forsterket samarbeid kunne bidra til å bygge nye, sterke eksportnæringer.
- NHO og Innovasjon Norge har en sterk felles interesse av å bidra til at norsk næringsliv klarer å øke sin eksport med 50% frem mot 2030. Et forsterket samarbeid mellom NHO og Innovasjon Norge vil bidra til at vi sammen kan dra felles nytte av kunnskapen og nettverket våre organisasjoner besitter, sier Ole Erik Almlid, administrerende direktør i NHO.
Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge, fremhever at samarbeidet forsterkes på regionalt, nasjonalt og internasjonalt nivå.
- For å levere på våre felles ambisjoner og bidra best mulig til utvikling i norsk næringsliv, må vi samarbeide tettere og bruke hverandres styrker regionalt, nasjonalt og internasjonalt. Regionalt forsterkes samarbeidet gjennom felles analyser av status for norsk næringsliv. Nasjonalt ønsker vi blant annet å videreutvikle samarbeidet om grønne forretningsmodeller, mens vi på europeisk nivå vil utvikle felles samarbeidsarenaer i Brussel og felles strategier inn mot EU. Globalt skal vi samarbeide for å øke norsk eksport og levere på regjeringens ambisjoner. Vi gleder oss til å forsterke et allerede godt samarbeid med NHO.
- Jeg ser frem til en tettere dialog mellom våre organisasjoner og også mot et økende antall konkrete samarbeidsmuligheter, både nasjonalt og internasjonalt, avslutter Almlid.
Nøkkelord
Kontakter
Martha GrønningSeniorrådgiver
Tel:+4745480299Martha.Gronning@innovasjonnorge.noBilder

Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
The Quartz Corp får støtte til syre-gjenbruk24.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge støtter sirkulært pilotprosjekt hos The Quartz Corp med inntil 45 millioner kroner.
Hydro og Innovasjon Norge inngår strategisk samarbeid for grønn industrivekst12.6.2025 13:24:45 CEST | Pressemelding
Hydro og Innovasjon Norge har signert en ny samarbeidsavtale for å styrke norsk bærekraftig industri internasjonalt. Avtalen skal bidra til å fremme grønn teknologi, sikre politisk gjennomslag og åpne dører for norske bedrifter i globale markeder.
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom