Neste uke kan det bli flom på gult og oransje nivå
10.5.2023 14:34:10 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Enkelte steder ligger det nå 1,5 til 3 ganger så mye snø som normalt for denne tiden av året. Dette gjelder særlig i områdene hvor snøsmeltingen vil renne ut i Gudbrandsdalslågen, Trysilelva, Glomma-, Drammen-, Numedalslågen og Skiensvassdraget. Med snøsmeltingen i gang, er det nå særlig lavlandsinnsjøer som er utsatt. Dette er innsjøer som ligger under ca. 500 moh., som Mjøsa, Øyeren, Krøderen, Randsfjorden, Sperillen og Tyrifjorden.
Må forberede seg på en mulig skadeflom
– Vi anbefaler kommuner, næringsliv og alle som bor langs flomutsatte elver og innsjøer å gjøre forebyggende tiltak de neste dagene. Dette innebærer for eksempel å flytte verdier opp fra kjelleren, og sikre at sluk, stikkrenner og vannveier er åpne. Det er også viktig å flytte rundballer og campingvogner, og sikre båter og brygger mot en mulig skadeflom, sier vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund.
Bønder bør også gjøre tiltak for å sikre vanningsanlegg og annen infrastruktur.
Blir det en jevn temperaturstigning fremover, vil snøsmeltingen strekke seg ut i tid, og dempe faren for alvorlig skadef lom. Blir det derimot regn eller brå temperaturøkning, vil risikoen for skadeflom øke.
– Hvordan flomsituasjonen utvikler seg, avgjøres nå helt og holdent av været. Langtidsprognosene fra Meteorologisk institutt ser gunstige ut for den kommende uken. Med den mengden snø som ligger i fjellet vil snøsmeltingen ta tid, og vi går derfor inn i en periode hvor flommen er svært følsom for regn og høye temperaturer, sier Lund.
Regulanter må følge godt med
NVE har løpende og tett dialog med regulanter i Glomma-, Drammen-, Numedalslågen og Skiensvassdraget, og har allerede gitt flere regulanter tillatelse til å tappe ned vannmagasinene sine som et tiltak for å redusere flomskader.
I tillegg sender NVE denne uken ut et brev til alle regulanter i Norge. Der minner vi regulantene på ansvaret de har for å manøvrere aktivt for å begrense skadeomfanget av flom.
– Vi sender denne uken ut et brev til regulantene, der vi ønsker å minne om den viktige rollen de har for å hindre skadeflom. Slik situasjonen er nå, med unormalt mye snø på fjellet og snøsmelting i gang, er det viktig at regulantene gjør det de kan for å håndtere og redusere en mulig skadeflom. Mine kolleger er klare til raskt å behandle søknader om å avvike fra manøvreringsreglementet, sier Lund.
Regulanter skal også melde fra til NVE om eventuell fare for skadeflom i vassdrag de regulerer.
Kommunene har det lokale ansvaret
Det er kommunene som har ansvaret for å håndtere den lokale flomfaren.
– Det er viktig at kommunene nå går igjennom beredskapsplanene sine og forbereder seg på å håndtere en mulig flom, sier Lund.
Kommunene bør gjøre tiltak, som å rydde vannveier fri, sikre kritiske punkt, sjekke utstyr og tilgjengelige ressurser. Beredskapsaktører oppfordres til å abonnere på flom- og jordskredvarsler på epost og SMS fra varsom.no
Varsler oppdateres daglig klokken 11:30.
Mer informasjon finner du her: Vårflommen 2023 | Varsom.no
*****************************
Følg med på oppdaterte flomvarsler på varsom.no.
Motta varsler på SMS og e-post (gratis).
Varsom er en tjeneste levert av Norges vassdrags- og energidirektorat, i samarbeid med Statens vegvesen og Meteorologisk institutt. Målet er å hindre tap av liv og verdier knyttet til flom, snø-, jord- og fjellskred og isforhold i Norge.
Kontakter
For spørsmål mellom kl. 08:00-21:00 (alle dager), ta kontakt med flomvarslingen på 40 43 60 00 (ikke SMS).
For spørsmål utenom vakttiden, ta kontakt med NVEs pressetelefon: 48 99 76 67
Bilder
Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oppdaterte faresoner for flodbølge fra Åknes og Hegguraksla27.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
NVE har gjort en ny vurdering av faren for flodbølger dersom det går fjellskred fra Åknes eller Hegguraksla i Storfjorden. Vurderingen bygger på oppdatert kunnskap og gjør at faresonekartene fra 2011 nå kan erstattes. Resultatene viser liten endring i fareområder og konsekvenser, men gir samfunnet og kommunene rundt fjorden et mer presist og oppdatert faktagrunnlag.
NVE har fastsatt utredningskrav for ny kraftledning mellom Isfjorden og Fannefjorden27.3.2026 10:40:36 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt over utredningsprogram for ny kraftledning, transformatorstasjon og koblingsstasjon i Molde og Rauma i Møre og Romsdal. Utredningsprogrammet beskriver hvilke tema og traseer som må utredes før Statnett kan søke om konsesjon.
Opprettholder avslaget om Davvi vindkraftverk27.3.2026 10:20:23 CET | Pressemelding
NVE opprettholder avslaget på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Saken sendes nå til Energidepartementet for endelig behandling.
Vær ekstra forsiktig på isen i påsken27.3.2026 08:51:00 CET | Pressemelding
Våren er på vei, og isen er nå snøfri på mange vann i lavlandet i Sør‑Norge. Denne isen er i ferd med å bli svak og går over til såkalt våris. Våris har dårlig bæreevne og kan være farlig å ferdes på, selv om den ser trygg ut.
Skummel snø i fjellet: NVE advarer skikjørere26.3.2026 13:45:00 CET | Pressemelding
Påsketurister som planlegger topptur i fjellet, særlig høyfjellet, må være ekstra oppmerksomme på skredfaren. Selv med moderat snøskredfare, faregrad 2, kan flere svake lag i snødekket gjøre forholdene langt mer ustabile enn mange tror.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

