Nedgang i boligprisene: – Vi går mot en myk landing i boligmarkedet
4.10.2021 10:48:05 CEST | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding

– Boligprisene faller 0,7 prosent i tredje kvartal. Den største nedgangen finner vi i Oslo. Norges Bank økte renten i september og planlegger ytterligere tre til fire renteøkninger innen utgangen av neste år. Samtidig ser vi at byggeaktiviteten er nokså høy flere steder, men hovedstaden er dessverre et unntak. Disse faktorene, samt en naturlig avkjøling av et overopphetet marked bidrar til at markedet nå er i bedre balanse. Boligprisene flater sjelden ut over tid, men det ser ut til at vi går mot en myk landing i boligmarkedet, sier Christian Frengstad Bjerknes, sjeføkonom i NBBL.
Regjeringen bør måles på andelen som eier egen bolig
At prisveksten dempes er godt nytt for alle som skal inn i boligmarkedet, men det er likevel en utflating på et høyt prisnivå i mange byer.
– NBBL håper at den nye regjeringen treffer tiltak som gjør det lettere å etablere seg i egen bolig. Høy og stabil boligbygging er helt nødvendig for å stagge boligprisveksten, og det er et offentlig ansvar å tilrettelegge slik at boligbyggelag og andre utbyggere kan levere stabil boligbygging. Alternative eiemodeller som Leie-til-eie og Deleie som stadig flere boligbyggelag tilbyr kan være viktige bidragsytere. Regjeringen bør om fire år måles på om flere eier egen bolig enn i dag, sier Bård Folke Fredriksen, administrerende direktør i NBBL.
|
Nøkkeltall |
|
|
Gjennomsnittlig totalpris: 3.729.000 |
Endring i totalpris: -0,7 prosent |
|
Gjennomsnittlig kjøpesum: 3.392.000 |
Endring i totalpris fra Q2/2020: 9,1 prosent |
|
Gjennomsnittlig fellesgjeld: 337.000 |
Andel fellesgjeld av totalpris: 9 prosent |
|
4.700 omsatte boliger i utvalget |
|
Nøkkelord
Bilder

Dokumenter
Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Brått fall for mange førstegangskjøpere24.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
En typisk førstegangskjøper kan kjøpe 3,5 prosent av boligene i Bærum og Oslo, viser Førstehjemindeksen. Samtidig har boligkjøpekraften falt brått fra 2024 til 2025 i Bergen, Stavanger og Sandnes.
Husholdningene har snudd: Nå tror flere på renteoppgang23.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Nær halvparten av husholdningene venter høyere boliglånsrenter det neste året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for mars.
Hvor tilgjengelig er boligmarkedet for førstegangskjøpere? Nye tall presenteres!18.3.2026 10:43:04 CET | Presseinvitasjon
24. mars får vi resultatene over hvor tilgjengelig boligmarkedet var for førstegangskjøpere i 2025.
Husholdningene har mistet troen på rentekutt24.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Husholdningenes renteforventninger gjorde en brå vending i februar: Flertallet gikk fra å vente rentekutt til å tro på høyere boliglånsrenter det neste året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer.
Stabil optimisme i boligmarkedet inn i 202628.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Husholdningenes forventninger til boligprisene har holdt seg uendret på et høyt nivå de siste månedene, og et flertall av befolkningen venter at boliglånsrenten skal videre ned det kommende året. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for januar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
