Nasjonal transportplan: Gjennombrudd for fylkesveiene
18.3.2021 10:10:13 CET | KS | Pressemelding

Stortingsmeldingen om ny NTP for perioden 2022-2033 legges fram av regjeringen fredag 19. mars. Regjeringen har allerede varslet at meldingen inneholder forslag om ekstra satsing på vedlikehold av fylkesveiene. I første omgang varsles 825 millioner kroner årlig fra og med 2022, og så en betydelig økning videre i siste del av planperioden..
- Selv om vi er svært fornøyde med den varslede satsingen fra regjeringen, er vi ikke likegyldige til hvordan satsingen gjennomføres. Derfor må helheten i regjeringens forslag gjøres kjent, før fylkeskommunene og KS kan si noe om effekten på redusert vedlikeholdsetterslep, sier Gram.
Fylkeskommunene og KS vil sterkt anbefale at midlene fordeles innenfor rammen av frie inntekter som uansett vil være den dominerende finansieringskilden til vedlikehold av fylkesveier. En ordning hvor fylkeskommunene må søke særskilt om midler vil være en byråkratisk og lite effektiv ordning. Det må heller ikke stilles krav om omprioritering av andre fylkeskommunale midler, for eksempel fra videregående opplæring, for å få tilgang til denne ekstra satsingen.
Dagens vedlikeholdsetterslep på fylkesvei er beregnet til om lag 62 milliarder.
- Vi registrerer at opposisjonspartier har tatt til orde for enda sterkere satsing på fylkesveivedlikehold enn hva regjeringen foreslår. Dersom det blir resultatet av Stortingets behandling av NTP 2022-33, vil det være ekstra gledelig, sier Bjørn Arild Gram.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:24 13 26 01kom@ks.noBilder

Lenker
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
– Dypt urolig for konsekvensene24.3.2026 12:19:09 CET | Pressemelding
Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng har i dag endret mandatet for arbeidsgruppa som ser på overtid for deltidsarbeid. Gruppa skal nå basere sitt arbeid på at reglene for kompensasjon for merarbeid skal endres. KS fortsetter i arbeidsgruppa.
KS: Tariffseminar for pressen - oppdatert med tid og sted24.3.2026 08:37:32 CET | Pressemelding
Onsdag 8. april inviterer KS pressen til seminar om tariffoppgjøret i KS-området.
KS inviterer til presseseminar om tariffoppgjøret23.3.2026 12:50:21 CET | Pressemelding
Onsdag 8. april inviterer KS pressen til seminar om tariffoppgjøret i KS-området.
9 av 10 lokalpolitikere frykter svakere rekruttering12.3.2026 08:39:09 CET | Pressemelding
9 av 10 lokalpolitikere er bekymret for om færre vil stille til valg. Særlig er ordførere og varaordførere bekymret. Det viser en ny undersøkelse fra KS blant landets folkevalgte om hva som motiverer dem til å ta gjenvalg, eller ikke.
Støre på KS’ toppmøte om beredskap og omstilling11.3.2026 14:53:00 CET | Pressemelding
Statsminister Jonas Gahr Støre, Nuuk-borgermester Avaaraq Olsen og flere hundre ordførere og kommunedirektører samles for å diskutere beredskap og omstilling på Kommunalpolitisk toppmøte i regi av KS. Pressen er velkommen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
