NAF: Krever mer rettferdig strømpris for elbiler før sommerferien
10.6.2021 12:37:51 CEST | NAF | Pressemelding

- På samme måte som man betaler per liter bensin, og ikke for hvor lenge du fyller, bør lading koste per kilowattime og ikke per minutt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF har lenge vært den eneste pådriveren for at strømmen bør prises etter hva du får, ikke hvor lenge du står ved ladestasjonen.
NAF har to klare beskjeder til ladeoperatørene: Prisene må være per kWh, og prisen må stå tydelig på ladepunktet. - Begge deler må på plass for at folk skal kunne sammenlikne prisene mellom de ulike operatørene, sier Sødal.
NAF har nå fått gjennomslag i Stortinget for kravet om mer sammenliknbare priser. I innstillingen til Nasjonal Transportplan skriver Ap, Frp, SV og Senterpartiet at «…det i dag er svært uoversiktlig, vanskelig og lite brukervennlig for elbilister å betale for hurtigladetjenester. Lading må gjøres enklere et system som gjør prismodellene forståelige for forbrukerne».
- Dette er et signal til ladeoperatørene om at dagens praksis ikke er god nok, og at de bør endre den praksisen raskt. Alternativet er at politikerne vedtar en regulering av prisingen. Dette skjønner også operatørene, og det tror jeg de vil unngå, sier Nils Sødal.
Ulempen med kWh-pris kan være at folk står for lenge og lader, og tar opp plass. Det er fordi de siste prosentene på et elbilbatteri tar lang tid å fylle.
- For de aller fleste holder det å lade til 80 prosent batteri på en hurtiglader. For å unngå at folk står for lenge og lader, og dermed skaper mer kø, er vi åpne for at operatørene innfører en minuttpris etter for eksempel 25-30 minutters lading, på toppen av kWh-prisen, sier han. - Det vil bidra til økt sirkulasjon på ladestasjonene, og dermed mindre kø og irritasjon, avslutter Nils Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Steinsprut-sesong: - Mange hundre frontruter skades hver dag13.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Steinsprutskader i trafikken er et sikkert vårtegn, og antallet som får slike skader har økt kraftig de siste årene. - For å unngå sprukken frontrute er det lurt å holde ekstra avstand til andre biler, særlig ved påkjøringsfiler hvor farten økes raskt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF Senter kommer tilbake til Kongsvinger10.3.2026 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Nesten 20 år har gått fra Kongsvinger sist hadde et eget NAF-senter. Nå kommer NAF tilbake i området, med et betydelig utvidet tilbud. I tillegg til test- og kontrolltjenester åpner NAF nå også et fullverdig verksted, som tilbyr både service og reparasjon. – De første kundene har allerede bestilt timer, sier Morten Morken, senterleder ved det nye senteret.
NAF frykter økte drivstoffpriser9.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Krigen i Midtøsten kan føre til langvarige høyere drivstoffpriser. – Vi ser tegn til at pumpeprisene øker, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Norgespris gir billig drivstoff5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Norgespris har gitt store besparelser for de som valgte det fra 1. oktober i fjor. – Bare på elbil-ladingen har folk spart 400 kroner, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Rassikring må prioriteres4.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 402 ganger ble norske veier stengt grunnet skred eller flom i fjor. – Veinettet er veldig sårbart, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. Nylig gikk et stort steinskred på E134 ved Fjæra. Det betyr at en av hovedveiene mellom øst og vest nå er stengt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
